Blogowe technikalia: wtyczki od A do Z

https://xpil.eu/06f

Od czasu do czasu publikuję tu listę swoich aktualnych wtyczek do WordPressa. Nie do końca wiem dlaczego, ale wpisy te na ogół spotykają się z większą od średniej ilością gości. Z jakiegoś niepojętego powodu ludzie lubią czytać o wtyczkach do WordPressa.

Dziś listę sporządziłem według analfabetu.

Advanced Random Posts Widget. Wtyczka służy do wyświetlenia listy losowych wpisów w postaci widżetu. Widżet jakiś czas temu zlikwidowałem, ale wtyczka została. Nie wyrzucam jej, bo od czasu do czasu eksperymentuję z wyświetlaniem linków do losowych wpisów.

Mam też maszynę losującą w menu na górze - nie mam pojęcia czy ktoś z niej w ogóle korzysta.

Akismet, nieodłączny i najlepszy antyspam każdego porządnego blągiera.

BackWPup, który zastąpił starego, wysłużonego UpdraftPlus. Do kopii zapasowych. Jest prostszy, darmowy, ale robi swoje. Kopia plików i bazy danych, czegóż więcej potrzeba. Miejmy nadzieję nigdy z tej wtyczki nie skorzystać. Z Updraft kiedyś skorzystałem, przy jakiejś przeprowadzce blogu (prościej i szybciej zrobić kopię w jednym miejscu i odzyskać ją w drugim, niż się pierdzielić z kopiowaniem wszystkiego na pieszo).

Better Recent Comments, lista ostatnich komentarzy wraz z obrazkami. Nieco więcej elastyczności w porównaniu ze standardowym widżetem od WP a nawet z tym, co oferuje Sahifa.

Better Search, wyszukiwanie z natychmiastową, dynamicznie zmieniającą się listą wyników. Całkiem zacne cacko.

Broken Link Checker jak sama nazwa wskazuje służy do smażenia jajek sprawdzania czy wszystkie odnośniki na naszym blogu są poprawne. Podobno poprawia pozycjonowanie w wyszukiwarkach, które karzą właścicieli stron za niedziałające linki.

Crowdsignal Polls & Ratings kiedyś nazywało się Polldaddy, ale potem kupił ich Automattic i teraz się nazywają Crowdsignal. Trzymam tę wtyczkę na wypadek jakiegoś quizu.

Data Tables Generator by Supsystic - sporadycznie trafiają mi się tabelki do pokazania, wtyczka radzi sobie z tym zadaniem dość dobrze.

Elementor - do projektowania stron (np "O blogu", "O mnie", "O małej, zielonej kuleczce" i tak dalej). Całkiem rozbudowany i (podobno) coraz bardziej popularny edytor stron do blogów wordpressowych.

Elementor Pro - Elementor na sterydach. Zrobili kiedyś promocję, mam teraz dożywotnią licencję za grosze.

Envato Toolkit - do automatycznego weryfikowania i aktualizacji wtyczek i motywów zakupionych w serwisie Envato.

Force HTTPS - wymusza prefiks https:// we wszystkich linkach, co poprawia zieleń kłódeczki w paseczku adresiku. Ryzyko jest co prawda takie, że jakieś linki przestaną działać (niektóre strony nie oferują jeszcze wersji z SSL), ale wolę takie ryzyko, niż połamaną kłódeczkę. Zresztą od niedziałających linków jest Broken Link Checker (patrz powyżej)

Jetpack z WordPress.com - wiadomo, kombajn. Używam głównie do lajkowania postów tudzież prostych statystyk, chociaż ostatnio testuję alternatywną wtyczkę do statystyk - patrz poniżej.

JSON Feed - konkurencja dla RSS/Atom, czyli serwujemy takiego jakby RSS-a, ale w bardziej przyjaznym formacie. Pisałem o tej wtyczce szerzej tutaj: !KLIK!

MathJax-LaTeX - do bazgrania bazgrołów matematycznych. Bardzo, bardzo dobrze obsługuje nawet najbardziej zawiłe wyrażenia, a oprócz tego nie wymaga używania żadnych chmur (jak na przykład wtyczka Math od JetPacka), więc wszystko jest serwowane lokalnie, czyli dużo szybciej. \(x = {-b \pm \sqrt{b^2-4ac} \over 2a}\) Mi osobiście najbardziej imponuje to, że wszystkie wyrażenia są tworzone wyłącznie z elementów tekstowych, żadnego osadzania grafik.

Public Post Preview - można komuś wysłać tajnego linka to podejrzenia artykułu, którego jeszcze nie opublikowaliśmy. Przydaje się raczej rzadko, ale jak już się przydaje, to się przydaje.

Quote Master - jeden z filarów Ignormatyka, do zbierania i wyświetlania losowych cytatów. Genialna sprawa, o ile kogoś kręcą cytaty oczywiście. Umie wyświetlić listę cytatów z zadanej kategorii, wylosować cytat, wszystko za pomocą albo widżetu, albo short-code-u.

Redirection - przekierowywanie błędnych / nieaktualnych linków. Na przykład kiedy opublikujemy artykuł, który zrobi się w miarę popularny w Sieci i kilka portali do niego podlinkuje, a my potem znajdziemy literówkę w tytule i poprawimy tytuł wraz z linkiem - możemy wtedy nakazać "staremu" linkowi przechodzić pod nowy adres, dzięki czemu przychodzące linki zewnętrzne dalej działają.

Remove Query Strings From Static Resources - czasem mamy skrypt, który na przykład podłącza wersję w adresie, do każdego zasobu (obrazka, arkusza styli itd). A większość programów cache-ujących oraz CDN ignoruje takie zasoby i blog działa wolniej. Dlatego warto usunąć te "śmieci" z adresu dla tych zasobów, które się nie zmieniają (lub zmieniają się nieprzyzwoicie rzadko).

Salt Shaker - raz na kilka dni zmienia sól haszującą do haseł zabezpieczających bazę danych naszego blogu. O haszowaniu i soleniu pisałem tu już tyle, że proszę sobie poszukać 😉

Send Images to RSS - jeżeli czytasz Ignormatyka przez RSS (za co Ci chwała i chałwa) to dzięki tej wtyczce zobaczysz w kanale również grafiki a nie tylko tekst.

Short URL - generuje unikalne, króciutkie, łatwo zapamiętywalne adresy www dla każdego wpisu.

Shortcodes Ultimate - zestaw "dopalaczy", dzięki którym mogę sobie wstawić do wpisu akordeon, zakładki albo karuzelę obrazków. Używam raczej rzadko.

Shortcodes Ultimate: Additional Skins - dodatkowe skórki do powyższego.

ShortPixel Image Optimizer - optymalizuje grafiki zaraz po wgraniu ich na serwer. Zmienia rozmiary, konwertuje do bardziej jadalnych formatów i tak dalej.

Simple Tooltips - do robienia dymków - kiedyś używałem, teraz nie używam, ale mam ciągle kilka wpisów z dymkami , więc wtyczka została.

W3 Total Cache - cache, cache, cache na ulicach. W zasadzie ciężko sobie wyobrazić współczesny blog bez jakiegoś bufora przyspieszającego ładowanie i wyświetlanie treści. Jeżeli nie CDN to chociaż porządny cache lokalny. W moim przypadku to właśnie W3TC plus zainstalowany lokalnie memcached, który de facto odwala całą czarną robotę.

W4 Post List - do generowania najrozmaitszych list i zestawień wpisów. Można według kategorii, tagów, wyników wyszukiwania, ręcznie, co tam jeszcze. Jest opcja na każdy możliwy poprzek.

WordPress Editorial Calendar - o tej wtyczce już też kiedyś pisałem, pozwala na wygodne, wizualne planowanie przyszłych wpisów. Ponieważ na ogół mam "zrobione" teksty na kilka tygodni do przodu (choć ostatnio z tym różnie bywa), mogę sobie zawsze sprawdzić co po czym - przydaje się zwłaszcza, kiedy w jakimś nieopublikowanym jeszcze wpisie odnoszę się do innego również nieopublikowanego - dzięki tej wtyczce mogę sobie szybko sprawdzić czy kolejność się zgadza.

WP Missed Schedule - to taka proteza korygująca wadę WordPressa polegającą na tym, że od czasu do czasu pomija on ważne wydarzenia (jak na przykład publikacja zaplanowanego wpisu). Dzięki tej wtyczce wszystko działa jak w zegarku.

WP Power Stats - to zamiennik JetPack-owych statystyk. Mniej funkcji, za to o wiele szybciej działa.

WP RSS Aggregator - bardzo wygodny dodatek umożliwiający zarządzanie wyświetalniem zewnętrznych kanałów RSS na blogu w o wiele bardziej zaawansowany sposób, niż wbudowany standardowo w WordPress-a widżet RSS.

[dopisane parę dni później] Okazało się, że najnowsza aktualizacja tej wtyczki gryzie się z Data Tables Generator - programiści na obu końcach starają się rozwiązać problem, póki co wyłączam wtyczkę do tabelek, żeby się nie gryzły.

wpDiscuz - mój absolutny faworyt jeśli chodzi o komentarze do wpisów. Zastępuje natywne komentarze WP, umożliwiając głosowanie, lepszą kontrolę wyglądu komentarzy (zarówno pojedynczych jak też całych wątków), a w dodatku wzoruje się wizalnie na Disqus, bardzo popularnej (niestety mającej też sporo wad) usłudze do przechowywania komentarzy w chmurze. Ostatnio rozważałem nawet dokupienie paru wtyczek dodatkowo rozbudowujących i tak całkiem już solidną bazę funkcji, ale pomyślałem sobie, że przy trzech komentarzach na krzyż - nie warto. Jak już kiedyś dorobię się prawdziwego blogu, takiego z bandą skretyniałych trolli, mnóstwem flejmłorów nad wyższością Linuksa nad Wielkanocą, czy religii nad filozofią, może wtedy się skuszę.

Zastępowanie medium to wtyczka umożliwiająca - niespodzianka - zastępowanie mediów. W prosty sposób, paroma kliknięciami możemy zastąpić jeden obrazek innym. Wtyczka fizycznie podmienia jeden plik na drugi o identycznej nazwie, funkcja której mocno brakuje w standardowym WordPress-ie.

https://xpil.eu/06f

7 komentarzy

  1. Jeśli chodzi o maszynę losujaca to ja jej używam więc masz przynajmniej jedną osobę która jej używa; )

    1. Z maszyną losującą eksperymentuję od dawna i nadal nie wiem gdzie ją najlepiej umieścić ani w jakiej formie.

  2. wpDiscuz mnie zainteresował 🙂 Te potworzaste avatary w komentarzach są w tej wtyczce do ustawienia, czy to jeszcze co innego? 😉

      1. Przejdę w wolnej chwili na wpDiscuz (i na avatarki), bo Discuz to zuo i już go nie chcę 😉 Dziękuję za odpowiedź 🙂

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.