Fiuto-Siki

https://xpil.eu/97g

Jak już kilkakrotnie wspominałem, wymyślanie tytułów nie jest moją mocną stroną.

Po japońsku "futoshiki" oznacza "nierówność".

Futoshiki to gra doskonała dla fanów Sudoku, którym owo Sudoku zaczyna się pomału zamieniać w Suffoku (od angielskiego suffocate). W Sudoku bowiem wszystkie plansze są w zasadzie identyczne, różnią się tylko stopniem trudności oraz ilością początkowo wypełnionych pól.

W Futoshiki natomiast...

Wszystkie kolumny oraz wiersze powinny zawierać każdą liczbę dokładnie jeden raz.

Brzmi znajomo?

No to dokładamy jeszcze jeden "drobiazg", który wprowadza jakościową różnicę: znaki większości / mniejszości między niektórymi polami. W rozwiązaniu wszystkie podane nierówności muszą być spełnione.

Brzmi nudno?

No to rzućmy okiem:

futoshiki-01

W powyższym przykładzie podano tylko dwie liczby, za to aż siedem nierówności.

Pokażę teraz krok po kroku jak taką planszę rozwiązać.

Najpierw zauważamy, że piątka w trzeciej kolumnie może być tylko w czwartym wierszu. Wszystkie pozostałe pola są albo zajęte, albo od czegoś mniejsze.

futoshiki-02

W kolejnym kroku wypełnimy sobie niektórych kandydatów (jakkolwiek by to nie brzmiało, zapewniam, że nie chodzi o wypełnianie kandydatów na posłów betonem - ktoś to już zrobił przed nami) w kolumnach 2 i 3:

futoshiki-03

W drugiej kolumnie liczby 2, 3 i 4 znajdą się w wierszach 1, 3 i 4 (nie wiemy jeszcze, w których dokładnie miejscach, ale nie szkodzi), co oznacza, że możemy wyeliminować trójkę spośród kandydatów w wierszu drugim, co pozostawia tam tylko piątkę. Oprócz tego w piątym wierszu możemy wpisać jedynkę, bo pozostałe wiersze tej kolumny zajęte są już przez 2-3-4:

futoshiki-04

Rzućmy teraz okiem na kolumnę piątą. W drugim wierszu może tam być wyłącznie 2 lub 3 (jedynka odpada, bo jest najmniejsza, a czwórka i piątka już są), a oczko niżej, w wierszu trzecim, tylko 1 lub 2 (pozostałe liczby są za duże). Tym samy w wierszu trzecim możemy wyeliminować dwójkę w drugiej kolumnie (jedynka i dwójka znajdują się w kolumnach 3 i 5 - nie wiemy jeszcze która gdzie, ale to już wystarczy do wyeliminowania dwójki z drugiej kolumny). Wpisujemy tam trójkę, którą następnie eliminujemy z pozostałych komórek drugiej kolumny:

futoshiki-05

Uzupełniamy kolumnę drugą do końca (czwórka w wierszu czwartym, dwójka na górze) a także eliminujemy dwójkę z trzeciej komórki górnego wiersza.

W środkowym (trzecim) wierszu całkiem po lewej stronie wpisujemy czwórkę (trójka i piątka już są wpisane, a jedynka i dwójka pojawią się w kolumnach trzeciej i piątej):

futoshiki-06

W kolejnym kroku wpisujemy dwójkę w ostatnim wierszu, w czwartej kolumnie. Dlaczego? Jedynka już w tym wierszu jest, a cokolwiek większego od dwójki wymagałoby wpisania w komórce powyżej czwórki lub piątki, które już są w czwartym wierszu. Tym samym powyżej właśnie wpisanej dwójki, w czwartym wierszu czwartej kolumnie wpisujemy trójkę:

futoshiki-08

Teraz już powinno pójść szybko. W drugim wierszu wpisujemy jedynkę w czwartej kolumnie (wszystkie pozostałe liczby odpadają, bo już są wpisane albo w wierszu, albo w kolumnie) oraz dwójkę w kolumnie pierwszej:

futoshiki-09

Dalej już łatwo wypełnić całą planszę, stosując wyłącznie metody znane z Sudoku. Z wrodzonego lenistwa nie będę więc opisywał procesu krok po kroku:

futoshiki-10

Do gry w Futoshiki polecam aplikację https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dambusmedia.futoshiki acz rzecz jasna można wypróbować inne - gra jest bardzo popularna i wybór aplikacji całkiem spory.

O.

https://xpil.eu/97g

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.