Goniąc własny ogon

https://xpil.eu/d6Eb9

Drugą najnudniejszą rzeczą pod słońcem (zaraz po emisji obrad Sejmu) jest blog, w którym autor opowiada o blogowaniu zamiast skupić się na jakichś konkretach.

Zacząłem blogować pod koniec maja. Piszę-pisałem te słowa siódmego dnia lipca a więc jakieś 6-7 tygodni od kiedy zacząłem. Wpis ten był-będzie opublikowany 11 lipca wczesnym rankiem - od czasu jak nauczyłem się korzystać z opcji planowania wpisów z datą przyszłą, staram się nie publikować więcej niż jednego wpisu dziennie. Wyjątkiem są-będą wpisy o wydarzeniach nagłych i niespodziewanych (jak np. niedawna wiadomość o śmierci Macieja Zembatego).

Po pierwszym miesiącu opublikowałem garść statystyk - od tamtej pory zdecydowałem się na zmianę oprogramowania zbierającego dane statystyczne i zamiast wbudowanego w WordPress JetPack modułu statystycznego zacząłem używać Counterize. Dzięki temu mam o wiele ciekawszy i bardziej szczegółowy wgląd w to kto, kiedy, skąd i po co zagląda na mojego bloga. I tak na przykład wiem już, że 51% wszystkich wejść jest zarejestrowanych z Polski a "tylko" 35% z Irlandii. Albo, że 53% czytelników używa Firefoxa, 15% IE a 13% Chrome/-mium. Zarejestrowałem też jedno wejście z Maxthona, i to niedługo po tym jak pisałem o przeglądarkach - przypuszczam, że ktoś się zainteresował tematem, sprawdził i stwierdził, że Maxthon jest do dupy 🙂 80% czytelników używa Windows (z kolei 75% z tych 80% siedzi na Windows XP), na drugim miejscu (12%) są różne linuksy (ze znaczną przewagą Ubuntu).

Najczęściej czytane są wpisy o programowaniu, o oprogramowaniu i o pracy w Irlandii.

Najmniejszym powodzeniem cieszą się artykuły: o trąbce, o krajobrazach, o imiesłowie i o punkcie G. (Przypuszczam jednak, że informacja ta jest nieco przekłamana ponieważ wraz z przejściem na Counterize utraciłem swoje "stare" statystyki, a wymienione przeze mnie artykuły pochodzą z początków bloga).

Od strony technicznej:

- blog jest hostowany w amerykańskim serwisie HostGator za około 3€ miesięcznie; natomiast domenę xpil.eu kupiłem za 9€ rocznie w firmie Europe Registry.

- używam Word Press w aktualnie najnowszej wersji (3.2)

- aktywne mam 4 widżety (to te gówienka na marginesie po prawej stronie, kalendarz, ostatnie wpisy itd) oraz 5 wtyczek (Counterize do statystyk, Fast Secure Contact Form do wysyłania prywatnych wiadomości - jak na razie dostałem jedną, Google XML Sitemaps do lepszego indeksowania bloga w Google, Quick Cache żeby szybko keszować 🙂 oraz WP-DBManager dbający o kopie zapasowe i utrzymanie bazy danych w dobrej kondycji).

- Używam obecnie motywu zBench - prosty, szybki, w miarę elastyczny. Zastanawiam się nad przejściem na Swift (podobno jeszcze szybszy), ale bez paniki

- Statystyki czasów otwierania stron są nie najgorsze, od czasu do czasu zaglądam na http://tools.pingdom.com/ albo na http://www.octagate.com/service/SiteTimer/, większość otwarć ładuje się w czasie poniżej 3 sekund, czasami jest to 2.8s, czasem 1.1s, różnie. Przypuszczam, że wynika to głównie ze specyfiki firmy hostującej stronę (czyli HostGator).

- Hasło administratora to "4s*Y#!5tZ$V8Vw^S#NF5DvR5j$" (bez cudzysłowiów)

Do bloga od czasu do czasu próbują się dobijać spamerzy - bądź poprzez próby otwierania jakichś cudacznych URL-i, albo też usiłując dodawać komentarze. Sam moderuję wszystkie komentarze. Stosuję żelazną zasadę nieingerowania w treść komentarza. Żeby nie dostać bana trzeba wystarczy tylko pisać o programowaniu w MODULA 2, w nieparzyste dni roku, najlepiej w półpełni Księżyca, fontem Gothica, koniecznie z kodowaniem CP1251.

Tematy podsuwa mi najczęsciej moja żona, czytane książki (lub czasopisma!) albo samo życie; czasem wrzucam coś ze wspomnień; staram się w miarę możliwości unikać tematów politycznych (jak pisał poeta, "polityka to w krysztale pomyje"). Piszę dużo o komputerach, o emigracji, czasem wrzucę dialog albo zakleję dziurę mentalną błahym opisem lokalnej przyrody.

Na Bugu we Włodawie sześć, ubyło dwa...

Do jutra!

https://xpil.eu/d6Eb9

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.