Jak przyspieszyć blog na WordPress, część 2.

https://xpil.eu/QSh5Z

Pisałem swego czasu o tym, jak sprawić, żeby blog postawiony na WordPress działał szybciej niż działa. Tutaj można zerknąć.

Ostatnimi czasy (zaledwie parę dni temu) zafundowałem sobie przeprowadzkę na nowy serwer, ponieważ odkryłem, że stary, zakupiony w "promocji", kosztuje mnie sporo więcej niż serwery z oferty standardowej. A że stary był opłacony na rok z góry, po przeprowadzce na nowy serwer i przeniesieniu pozostałych środków ze starego, okazało się, że nie muszę opłacać nowego serwera do, pi x oko, lutego 2016 roku. Yay!

No i w ramach ćwiczeń postanowiłem wycisnąć z mojej instalacji WordPress-a ile się da, ale bez utraty funkcjonalności. Mam kilka wtyczek, których bardzo nie chcę się pozbywać. Na przykład, wtyczka, która automatycznie wstawia mi posty z danych kategorii do menu. Albo wtyczka z cytatami. Albo WooCommerce.

Pogmerawszy ciut w otchłaniach Intersieci, odkryłem cudeńko zwane memcached, które czym prędzej zainstalowałem na serwerze (sudo apt-get install memcached) a następnie włączyłem wtyczkę WP-FFPC, która służy w zasadzie tylko do tego, żeby buforować WordPress-a za pomocą memcached.

Nic więcej. Tylko tyle.

Efekt?

Średni czas otwierania spadł z około półtora - dwóch sekund do okolic 600 ms. Tym razem bez żadnych modyfikacji istniejących wtyczek, konfiguracji i innych etceterów, o których pisałem poprzednio.

Jedyna rzecz, na której dałoby się jeszcze szarpnąć trochę wydajności, to niesławne admin-ajax.php, plik, który chociaż ma niecałe 800 bajtów, ładuje się prawie 600 milisekund - i nie daje się zbuforować. Gdyby go jakoś wyeliminować, czasy otwarcia spadłyby do okolic 300ms, a to już całkiem zgrabnie.

Niestety, problem z admin-ajax.php jest znany od dawna i nie został jeszcze sensownie rozwiązany, pomimo ogromnej popularności WordPressa.

Pożyjemy - zobaczymy.

https://xpil.eu/QSh5Z

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.