Tag Archives: programowanie

Dekalog młodego programisty

Lenistwo motorem postępu, a więc dziś zamiast pisać od siebie, przetłumaczę ten oto artykuł wybitnego programisty z wieloletnim doświadczeniem: http://hintjens.com/blog:101 Tłumaczenie jest amatorskie, niedokładne i na pewno da się je "zrobić" lepiej. Wszelkie uwagi mile widziane.

Read More »

Przerwania przerywane

Dość dawno temu (ponad cztery lata, jak dobrze policzyć) pisałem o tym, jak różne współczesne "przeszkadzacze" prowadzą do degradacji wydajnościowej naszej codziennej pracy. Mówię tu o wszelkich powiadomieniach ze smartfonów, kolegach dzwoniących z sąsiedniego działu z jakimś banalnym pytaniem i tak dalej.

Read More »

Program obowiązkowy: 4 lata później

Jakiś czas temu (dość dawno), pisałem o tym, jakie programy uważam za absolutnie niezbędne na swoim prywatnym komputerze. Przez cztery lata trochę mi się zmienił pogląd na sprawę, dlatego dziś odświeżam temat. No to lecimy:

Read More »

Go

Jako regularny czytelnik portalu Hacker News regularnie natykam się na rozmaite ciekawostki. Niektóre trafiają na łamy bloga. Niektóre są inspiracją do napisania kolejnej Pchełki. I tak dalej.

Read More »

Programowanie rozpraszane

Tak, nie mylisz się. Nie "rozproszone" tylko właśnie "rozpraszane". Dziś będzie o tym jak sobie poradzić z nawałnicą rozpraszających człowieka drobiazgów, powodujących, że zamiast sześciu godzin dziennie efektywnie pracuje on zaledwie dwie, góra trzy godziny.

Read More »

Programowanie systematyczne - rozdział pierwszy: systemy kontroli wersji

Programista ze mnie jak z koziej dupy saksofon. Kiedyś, dawno temu, miałem aspiracje zostania Prawdziwym Programistą, jednak wskutek różnych życiowych wydarzeń ("różne życiowe wydarzenia" brzmi o niebo lepiej niż "lenistwo" prawda?) zboczyłem w stronę analityki na dużych zbiorach danych i obecnie nie programuję w niczym poza SQL-em (który właściwie nawet …

Read More »