Ogólne

Żarty za miliardy

Google to duża firma. Naprawdę duża. Mają serwerownie takich rozmiarów, że mogą one pomieścić cały Internet kilka razy, wraz z tymi serwerowniami 😉

I mają też poczucie humoru, za co im chwała.

Jakiś czas temu upadająca firma Nortel wystawiła na aukcję kilka swoich patentów. Ważne patenty, dotyczące technologii sieciowych.

W aukcji wzięło udział wielu gigantów z branży, między innymi właśnie Wielki G.

Podczas, gdy inni licytowali „normalne”, okrągłe kwoty, Google – albo z nudów, albo dla hecy, albo dla zmyłki – licytowali kwoty „dziwne”, bardzo szczegółowe. Na przykład 1902160540 dolarów. Albo 2614972128 dolarów. Albo 3.14159 miliardów dolarów. I tak dalej.

Co kryje się za tymi liczbami?

Ostatnią rozpoznać nietrudno. Pi każdy zna, przynajmniej kilka pierwszych cyfr (z wyjątkiem, oczywiście, Chucka Norrisa, który potrafi wyrecytować wszystkie cyfry liczby Pi z pamięci, i to od końca).

Ale skąd 2614972128?

Okazuje się, że jak się przed tą liczbą postawi zero z przecinkiem (albo kropką, w zależności od tego, w którym kraju się aktualnie przebywa), dostanie się całkiem dobre przybliżenie stałej Meissela-Mertensa, która określa granicę różnicy między sumą częściową szeregu odwrotności kolejnych liczb pierwszych mniejszych lub równych P (przy P dążącym do nieskończoności), a sumą częściową szeregu podwójnych logarytmów (czyli logarytmu z logarytmu) z kolejnych liczb naturalnych N mniejszych bądź równych P. Proste? No, powiedzmy…

A co z 1902160540 dolarów?

Tu też mamy do czynienia z liczbami pierwszymi – otóż, jak już kiedyś pisałem, istnieje nieskończenie wiele liczb pierwszych bliźniaczych, czyli takich, które mają „sąsiada” odległego o 2, będącego również liczbą pierwszą. I teraz jeżeli weźmiemy te wszystkie liczby pierwsze bliźniacze (wszystkie, czyli aż do nieskończoności) i posumujemy ich odwrotności, otrzymamy skończoną liczbę równą, w przybliżeniu, 1.902160540. Jest to tak zwana stała Bruna (ponieważ wyliczył ją na początku zeszłego wieku norweski matematyk Viggo Brun).

Żadna z ofert Google nie wygrała. Zostali przelicytowani przez kilka innych dużych firm, które zrobiły „zrzutkę” tylko po to, żeby Wielki G nie wszedł w posiadanie tych patentów.

Ale to już historia na kiedy indziej.

Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Close