Daję ci Kosza

Mieczysław Kosz, którego twórczość odkryłem całkiem niedawno dzięki wpisowi na zaprzyjaźnionym blogu, był muzykiem wybitnym. Gdyby dziś żył, w przyszłym miesiącu skończyłby 66 lat. Zginął tragicznie przed czterdziestką wypadając z okna. Samobójstwo? Być może. Miał w życiu bardzo pod górkę, tracąc wzrok w wieku dwunastu lat i pozostając już do końca życia całkowicie uzależnionym od otaczających go ludzi, którzy niestety… No nie wiem, nie znam historii z bliska, ale gdyby był szczęśliwszy to może by nie zakończył życia tak młodo i dramatycznie. Podobno życie Kosza poza krótkimi chwilami na scenie było kwintesencją smutku i nieszczęścia. Na scenie natomiast… Kiedy siadał do klawiatury, wydarzała się Magia.

Mam w pracy znajomego, który na co dzień słucha głównie muzyki elektronicznej, ale jest otwarty na różne inne eksperymenty. Mówi, że nie lubi jazzu, ale że od czasu do czasu trafia na jazzowe perełki, które go zachwycają, chociaż teoretycznie nie powinny. Czyli całkiem podobnie jak u mnie. Podrzuciłem mu tego Kosza, zobaczymy jaki będzie efekt. Na razie kolega o Koszu milczy – nie wiem, z dobrego wychowania czy z zachwytu…

Ja sam utonąłem w Koszu po uszy.

Jeżeli lubisz fortepian i masz jakiekolwiek inklinacje w stronę free jazzu, prawdopodobnie nie uciekniesz od żadnej z raptem dwóch płyt, które Kosz wydał.

Tu link do Kosza na Spotify:

A dla Czytelników nie-spotifajowych link do „Summertime” na Turyrce:

Miłego słuchania!

5
Dodaj komentarz

avatar
Obrazki i zdjęcia
 
 
 
Filmy
 
 
 
Inne
 
 
 
2 Wątki komentarzy
3 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Borys5000libxpilDarjusz Recent comment authors
  Zapisz się  
Powiadom o
Darjusz
Gość
Darjusz
offline

A film oglądałeś? Ja się wybierałem i w końcu przestali u mnie grać… Ale mam na liście: do obejrzenia. Pozycja 1523 na liście do zrobienia na emeryturze…
https://www.filmweb.pl/film/Ikar.+Legenda+Mietka+Kosza-2019-813571

Borys
Gość
Borys
offline

Dzięki za polecankę, wypróbowałem, ale mi nie podeszło. Od jazzu wymagam więcej energii. To teraz, skoro dałeś mi Kosza, pij czarną polewkę.

%d bloggers like this: