Styczeń: zimno czy nudno?

Z obserwacji naszej oraz naszych różnych znajomych wynika niezbicie, że w styczniu jest albo najzimniej, albo najnudniej.

Albowiem w październiku, który jest dokładnie 9 miesięcy później, są urodziny większości dzieci naszych znajomych. Naszych dzieci zresztą też.

Pod tym względem październik jest dla nas najbardziej zalatanym miesiącem w roku. Już pal licho przygotowania do Halloween, ale te urodziny? Urwanie dupy, panie. Czytaj dalej Styczeń: zimno czy nudno?

Bezpieczny generator pseudolosowy

O bardzo wolnej, ale za to bardzo bezpiecznej metodzie generowania bitów pseudolosowych

Wbrew tytułowi nie będziemy się dziś skupiać na BHP generatora pseudolosowego ani też nie będziemy go pilnować, czy aby nie planuje gdzieś zamachu terrorystycznego.

Zamiast tego skupimy się na bezpieczeństwie rozumianym w sensie kryptograficznym.

Czym więc jest generator pseudolosowy bezpieczny kryptograficznie? Czytaj dalej Bezpieczny generator pseudolosowy

Sortowanie a liczby pierwsze

O zaskakującej i mało znanej zależności między liczbami pierwszymi a algorytmami sortującymi.

Pamiętacie wpis o dziwnych algorytmach sortujących?

Nie pamiętacie?

No przecież tu jest: http://xpil.eu/yyc

Na początku wymieniam tam QuickSort jako najszybszy znany współcześnie algorytm do sortowania danych. Czytaj dalej Sortowanie a liczby pierwsze

Zagadka: mandaty za szybką jazdę

Za szybką jazdę można dostać mandat. A za rozwiązanie zagadki – nagrodę.

Dziś czas na kolejną zagadkę z rachunkiem prawdopodobieństwa w tle. Tym razem będziemy dojeżdżać do pracy i zbierać po drodze mandaty za szybką jazdę.

Pierwszy z Czytelników, który udzieli poprawnej odpowiedzi, otrzyma nagrodę w postaci pierwszego miejsca na liście Czytelników udzielających poprawnych odpowiedzi. Jak widać jest o co walczyć! Czytaj dalej Zagadka: mandaty za szybką jazdę

Mordercze kości: rozwiązanie zagadki

Mordercze kości: rozwiązanie zagadki.

Niedawno opublikowałem tu zagadkę o wrednym naczelniku więzienia, trzech monetach i kostce do gry.

Niezorientowanym przypomnę: mamy za zadanie umieścić na trzech z tysiąca kolejnych pól trzy monety; następnie stajemy na pierwszym polu i rzucamy kostką i przemieszczamy się po każdym rzucie o tyle pól, ile wypadło na kostce. Jeżeli uda nam się stanąć na polu z monetą – wygrywamy. Jeżeli nie (tzn. jeżeli przekroczymy pole z ostatnią monetą bez zatrzymywania się na nim), przegrywamy.

Pytanie było o najlepszą strategię wygrywającą, a dodatkowo również o najlepszą strategię przegrywającą. Czytaj dalej Mordercze kości: rozwiązanie zagadki

Cztery cyferki: rozwiązanie zagadki

Rozwiązanie zagadki sprzed trzech dni.

Dziś rozwiązanie postawionej niedawno przed Czytelnikami blogu zagadki o czterech cyferkach. Przypomnę, celem było takie ustawienie cyfr 3, 3, 8, 8, żeby – wykorzystując wyłącznie cztery podstawowe działania matematyczne plus nawiasy – dostać w wyniku 24.

Dopisane w ostatniej chwili: Butterowi udało się znaleźć poprawne rozwiązanie za pomocą SQL, więcej szczegółów w komentarzach pod zagadką.

Czytaj dalej Cztery cyferki: rozwiązanie zagadki