Oszuści wokół nas

https://xpil.eu/9PKA7

Żyjemy w erze informacji. Ilość wyprodukowanych przez ludzkość danych komputerowych idzie już w zettabajty.

Zawód oszusta jest prawdopodobnie drugim najstarszym zawodem świata. W dobie wszechobecnej informatyzacji wszystkiego oszuści czują się jak pączki w maśle, sięgając po coraz to nowe metody wyłudzania pieniędzy, kradzenia tożsamości (w celu wyłudzenia pieniędzy) ewentualnie szantażu (cel: więcej pieniędzy).

Jedną z takich metod, której ofiarą miałem paść dzisiaj, jest wyszukiwanie wygasających rejestracji domen internetowych, a następnie informowanie ich właścicieli o tym, że domena lada dzień wygasa, i że w ramach promocji można ją przedłużyć za niewielką opłatą.

Wszystko jest zrobione w bardzo profesjonalny sposób, budzący całkowite zaufanie u kogoś nieobeznanego z tematem. Na szczęście ja z tematem jestem obeznany całkiem nieźle i oszustwo wyczułem, zanim jeszcze wykonałem pierwsze kliknięcie. Wiedziony ciekawością sprawdziłem jednak, jak wygląda przekręt w pełnej krasie.

Otóż okazuje się, że oszust wykupił sobie domenę confirmation5213.com, na której postawił stronę udającą zaufany system płatności on-line. Na stronie tej widać wszystkie nasze dane (rejestrator domeny udziela takich informacji), co budzi zaufanie. Ponadto, widnieją tam też loga dużych, zaufanych firm obsługujących płatności on-line, dzięki czemu ofiara bez większych oporów wpisuje dane karty kredytowej...

... I to w zupełności wystarczy. Złodziej ma nasz numer KK, datę jej wygaśniecia, kod CVV i nazwisko. Właśnie pożegnaliśmy się z kupą kasy.

Ktoś bardziej obeznany z tematem, zamiast ślepo wpisywać dane karty, sprawdzi najpierw domenę confirmation5213.com za pomocą ogólnodostępnych narzędzi (na przykład https://www.whois.net/) - i dowie się, że domena została kupiona w lipcu tego roku (flaga! coś za świeżo...), za pośrednictwem serwisu http://www.xinnet.com (guglamy... i pojawia się mnóstwo linków z informacją, że to SCAM jest). Dodatkowo okazuje się, że serwer DNS dle tej domeny to F1G1NS1.DNSPOD.NET - szybkie sprawdzenie na Google natychmiast podsuwa nam pod oczy słowo MALWARE - i tak dalej, i tym podobne.

Dlatego właśnie będąc online należy stale trzymać podniesioną gardę. Czujność przede wszystkim.

Czuj duch!

https://xpil.eu/9PKA7

4 komentarze

    1. Czy zgłosiłem? Nie. Ale próbowałem. Z tym, że nie udało mi się znaleźć jakiegoś globalnego kontaktu do zgłaszania tego typu przekrętów. Każde państwo ma swoje regulacje i swoje metody na zgłaszanie scamu, co moim zdaniem jest bez sensu, bo scammerzy działają właśnie globalnie, ponad granicami państw. Co do prostszego języka – co konkretnie mam wyjaśnić?

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.