Pod prąd

Oszuści wokół nas

Żyjemy w erze informacji. Ilość wyprodukowanych przez ludzkość danych komputerowych idzie już w zettabajty.

Zawód oszusta jest prawdopodobnie drugim najstarszym zawodem świata. W dobie wszechobecnej informatyzacji wszystkiego oszuści czują się jak pączki w maśle, sięgając po coraz to nowe metody wyłudzania pieniędzy, kradzenia tożsamości (w celu wyłudzenia pieniędzy) ewentualnie szantażu (cel: więcej pieniędzy).

Jedną z takich metod, której ofiarą miałem paść dzisiaj, jest wyszukiwanie wygasających rejestracji domen internetowych, a następnie informowanie ich właścicieli o tym, że domena lada dzień wygasa, i że w ramach promocji można ją przedłużyć za niewielką opłatą.

Wszystko jest zrobione w bardzo profesjonalny sposób, budzący całkowite zaufanie u kogoś nieobeznanego z tematem. Na szczęście ja z tematem jestem obeznany całkiem nieźle i oszustwo wyczułem, zanim jeszcze wykonałem pierwsze kliknięcie. Wiedziony ciekawością sprawdziłem jednak, jak wygląda przekręt w pełnej krasie.

Otóż okazuje się, że oszust wykupił sobie domenę confirmation5213.com, na której postawił stronę udającą zaufany system płatności on-line. Na stronie tej widać wszystkie nasze dane (rejestrator domeny udziela takich informacji), co budzi zaufanie. Ponadto, widnieją tam też loga dużych, zaufanych firm obsługujących płatności on-line, dzięki czemu ofiara bez większych oporów wpisuje dane karty kredytowej…

… I to w zupełności wystarczy. Złodziej ma nasz numer KK, datę jej wygaśniecia, kod CVV i nazwisko. Właśnie pożegnaliśmy się z kupą kasy.

Ktoś bardziej obeznany z tematem, zamiast ślepo wpisywać dane karty, sprawdzi najpierw domenę confirmation5213.com za pomocą ogólnodostępnych narzędzi (na przykład https://www.whois.net/) – i dowie się, że domena została kupiona w lipcu tego roku (flaga! coś za świeżo…), za pośrednictwem serwisu http://www.xinnet.com (guglamy… i pojawia się mnóstwo linków z informacją, że to SCAM jest). Dodatkowo okazuje się, że serwer DNS dle tej domeny to F1G1NS1.DNSPOD.NET – szybkie sprawdzenie na Google natychmiast podsuwa nam pod oczy słowo MALWARE – i tak dalej, i tym podobne.

Dlatego właśnie będąc online należy stale trzymać podniesioną gardę. Czujność przede wszystkim.

Czuj duch!

Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

4 komentarzy do "Oszuści wokół nas"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
5000lib
Gość

No to zaskakujące.
Zgłosiłeś to gdzieś?
Może by tak prostszym językiem?

Zxcx
Gość

Scam stary jak internet ale warto nagłaśniać takie sprawy.

Close