Zagadana zagadka: rozwiązanie 2016/09/27

Kilka dni temu wrzuciłem na blog prościutką zagadkę, która jednak – prawdopodobnie z powodu niskiego czytelnictwa blogów w ogólności, a mojego blogu w szczególności – została intensywnie zignorowana przez wszystkich siedmiu czytelników.

Tajemnicza funkcja: rozwiązanie zagadki 2016/09/12

Trzy dni temu zapodałem tu zagadkę, która jednak została intensywnie i bardzo uważnie zignorowana przez wszystkich trzech Czytelników blogu. Może z wyjątkiem Buttera, który wprawdzie tylko udał, że się za nią zabiera, w zasadzie „polizał” tylko temat po wierzchu i sobie odpuścił – ale przynajmniej spróbował.

Pchełki Python: zagadka 2016/09/09

Nadszedł czas na kolejną zagadkę. Tym razem zamiast uwalniać więźniów, mierzyć prędkości koni czy też pstrykać przełącznikami, zerkniemy sobie na pewną tajemniczą funkcję.

Dwie klepsydry: rozwiązanie zagadki 2016/09/01

Kilka dni temu wrzuciłem tu zagadkę o dwóch klepsydrach: Zagadka: dwie klepsydry Za bary z zagadką wziął się wyłącznie Butter, który podał poprawne rozwiązanie:

Więźniowie i lampa: rozwiązanie zagadki 2016/08/29

Poprawne rozwiązanie podał już Butter (w komentarzach), niemniej jednak ponieważ niektórzy komentarzy nie czytują, podam rozwiązanie również tutaj. Jeżeli ktoś nie wie o co chodzi, niech najpierw kliknie poniżej i przeczyta treść zagadki:

Ważymy kulki, poziom hard: rozwiązanie zagadki 2016/08/26

Zanim podam rozwiązanie niedawno opublikowanej zagadki o dwunastu kulkach, najpierw odrobina teorii. W klasycznej wersji zagadki („wiemy, czy szukana kulka jest lżejsza czy cięższa”) trzy ważenia wystarczyłyby do znalezienia „czarnej owcy” spośród maksymalnie 27 kulek. Obowiązuje tu prosta zasada trysekcji: jednym ważeniem dzielimy zbiór kulek na trzy w miarę równe podzbiory tak długo, aż dotrzemy […]

Zagadka: dwie klepsydry 2016/08/23

Zagadki obrodziły latoś. Tym razem pobawimy się klepsydrami. Mamy dwie klepsydry: jedna pięciominutowa, druga ośmiominutowa. Naszym zadaniem jest odmierzyć dwanaście minut. Dla uproszczenia przyjmujemy, że obrócenie klepsydry odbywa się w pomijalnie krótkim czasie.