Tag Archives: zagadki

Zagadana zagadka: rozwiązanie

Kilka dni temu wrzuciłem na blog prościutką zagadkę, która jednak - prawdopodobnie z powodu niskiego czytelnictwa blogów w ogólności, a mojego blogu w szczególności - została intensywnie zignorowana przez wszystkich siedmiu czytelników.

Read More »

Tajemnicza funkcja: rozwiązanie zagadki

Trzy dni temu zapodałem tu zagadkę, która jednak została intensywnie i bardzo uważnie zignorowana przez wszystkich trzech Czytelników blogu. Może z wyjątkiem Buttera, który wprawdzie tylko udał, że się za nią zabiera, w zasadzie "polizał" tylko temat po wierzchu i sobie odpuścił - ale przynajmniej spróbował.

Read More »

Ważymy kulki, poziom hard: rozwiązanie zagadki

Zanim podam rozwiązanie niedawno opublikowanej zagadki o dwunastu kulkach, najpierw odrobina teorii. W klasycznej wersji zagadki ("wiemy, czy szukana kulka jest lżejsza czy cięższa") trzy ważenia wystarczyłyby do znalezienia "czarnej owcy" spośród maksymalnie 27 kulek. Obowiązuje tu prosta zasada trysekcji: jednym ważeniem dzielimy zbiór kulek na trzy w miarę równe …

Read More »

Zagadka: dwie klepsydry

Zagadki obrodziły latoś. Tym razem pobawimy się klepsydrami. Mamy dwie klepsydry: jedna pięciominutowa, druga ośmiominutowa. Naszym zadaniem jest odmierzyć dwanaście minut. Dla uproszczenia przyjmujemy, że obrócenie klepsydry odbywa się w pomijalnie krótkim czasie.

Read More »

Zagadka: 10 więźniów i lampa

Dziś zabierzemy się za uwalnianie więźniów. Wyobraźmy sobie taką oto - nieco abstrakcyjną i nijak się mającą do rzeczywistości - sytuację: W więzieniu siedzi dziesięciu więźniów. Grube bandziory co to dużo mają za uszami i raczej nieprędko wyjdą.

Read More »

Ważymy kulki, poziom: hard.

Po ostatnich wyczynach arytmetycznych dziś pora na odświeżenie pewnej starej jak świat zagadki logicznej. Zagadka brzmi następująco: Mamy dziewięć kulek. Wyglądają identycznie, ale wiemy, że jedna z nich jest minimalnie lżejsza od pozostałych.

Read More »

Okrągłe ciasteczko

Liczba pi jaka jest - każdy widzi. Może nie całą, ale przynajmniej początek. Całą pi widział tylko Chuck Norris i nawet potrafi ją powiedzieć z pamięci, i to od końca. Pi ma tę właściwość, że jest nieskończenie niepowtarzalna czyli - jak zwykli byli mówić jajogłowi - niewymierna. Różne kombinacje cyfr …

Read More »

Bardzo stara zagadka o numerach domów

Dziś cofniemy się w czasie do pierwszej połowy XX wieku, kiedy to pewien słynny indyjski matematyk zadał swojemu znajomemu taką oto zagadkę: Domy przy mojej ulicy stoją w jednej linii i są ponumerowane rosnąco, od jedynki, co jeden. Suma numerów domów stojących po lewej stronie od mojego domu jest równa …

Read More »

Acioto

Pamiętacie ten stary kawał z podstawówki? - Jak po japońsku nazywa się Mały Fiat 125P? - Acioto. Dziś zagadka z serii "acioto", czyli: ja pokazuję zdjęcie jakiegoś przedmiotu, a znudzony do granic niemożliwości Czytelnik próbuje uchylić powiekę i odgadnąć co jest na zdjęciu.

Read More »

Trójki pitagorejskie

Mniej więcej miesiąc temu udało się wygrać stówkę, którą 36 lat temu zaoferował Ronald Graham za rozwiązanie pewnej zagadki matematycznej. Szczęśliwiec, który ową stówkę (w twardej, amerykańskiej walucie) zainkasował wabi się Marienus Johannes Hendrikus Heule i jest - jak się można słusznie spodziewać - Holendrem. Jest też równo pięć lat …

Read More »

Trzy miski: zagadka

Dziś jeszcze jedna zagadka, tym razem prościutka. Przed nami leżą trzy miski, odwrócone do góry dnem. Wiemy, że pod jedną z misek znajduje się skarb (na przykład diament albo klucz do wyjścia z pomieszczenia, albo czek na milion dolarów - co kto lubi), a pod dwiema pozostałymi nie ma nic.

Read More »