999

Dziś ostatni z wpisów o alarmowych numerach telefonów - tym razem, jak się już mój inteligentny (i jedyny) Czytelnik domyślił, chodzi o pogotowie ratunkowe, czyli po naszemu ambulans.

Zadzwoniwszy pod 999 (lub pod 112) możemy zamówić karetkę. Karetki w Dublinie działają raczej sprawnie. Oczywiście zawsze się gdzieś, kiedyś zdarzy, że któraś z karetek nie dojedzie na czas i się z tego zrobi karma dla sępów medialnych - Prawa Wielkich Liczb się nie przeskoczy - jednak zazwyczaj docierają w ciągu kilku - kilkunastu minut. Przed wysłaniem karetki operator szczegółowo wypytuje o objawy. Zaczyna się zawsze od pytania, czy chory jest przytomny, czy oddycha i czy krwawi. Potem reszta objawów. Dzięki temu operator jest w stanie spriorytetyzować pacjenta - w razie, gdyby było akurat więcej wezwań, niż dostępnych karetek.

Koszt wezwania karetki jest - w przeciwieństwie do straży pożarnej - stały i wynosi €100. Można zapłacić w okienku w szpitalu, można poczekać na fakturę, która przychodzi pocztą po około 2-3 tygodniach.

Obsługa w karetce jest bardzo miła - pielęgniarze upewniają się, że poszkodowany jest transportowany w możliwie najbardziej komfortowy sposób. Starają się też ciągle utrzymywać pogawędkę, żeby się upewnić, że chory nie traci przytomności. W sytuacji, kiedy chory nie mówi po angielsku, pozwalają dodatkowej osobie wejść do karetki w charakterze tłumacza (o ile ktoś się akurat nawinie).

Kierowca karetki nie musi stosować się do większości przepisów drogowych (a raczej: przepisy drogowe dla karetek są odrobinę inne, niż dla reszty zjadaczy asfaltu). Zdarzyło mi się kiedyś, że jechałem za karetką, w której podróżowały moje Dziewczyny - no i kierowca się na mnie wkurzył, zatrzymał się na poboczu, wysiadł, podszedł do mojego auta i w paru dosadnych słowach mi objaśnił, że mam za nim nie gnać na łeb, na szyję, bo to jest niebezpieczne i Wogle.

Końcowy wniosek z tego wpisu jest taki, że pomimo nienajlepszej ogólnej kondycji irlandzkiej służby zdrowia, ichnie pogotowie ratunkowe działa na piątkę z plusem. Można im ufać, są fachowi, sprawni i dobrze zorganizowani.

Ot, co.

Zapisz się
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
1
0
Zapraszam do skomentowania wpisu.x
()
x