Ogólne

1000

Moje trzy ostatnie wpisy na blogu dotyczyły telefonów alarmowych na straż pożarną, policję i pogotowie. Jeżeli któryś z moich Czytelników zastanawiał się, skąd taka nagła zmiana, już wyjaśniam. Otóż 997, 998 i 999 to były również numery kolejnych wpisów na blogu. Ten wpis jest wpisem numer tysiąc.

Jeszcze tylko dwadzieścia cztery wpisy i będzie ładna, okrągła liczba 😉

Na początku lutego postulowałem dotarcie do tysięcznego wpisu w okolicach wakacji. Tak naprawdę nie wierzyłem, że mi się uda – tymczasem jednak świat nie poskąpił tematów do bazgrania – i oto jest.

Ponieważ chwilowo nie mam pod ręką żadnego innego, bardziej zajmującego materiału, w dalszej części wpisu ujawnię kilka niezwykle cennych i przydatnych informacji na temat liczby 1000. Oznacza to, że ta część Czytelników, która nie pasjonuje się matematyką, nie wyssała całki z mlekiem matki i nie umie odróżnić macierzy od maciory, może śmiało pójść na JoeMonstera.

Resztę zapraszam do uczty intelektualnej 😉

Po pierwsze, 1000 jest oczywiście liczbą Harshad (pamięta jeszcze ktoś ten wpis? )

Po drugie, jeżeli do liczby 1000 „doczepimy” na końcu liczbę 999, następnie 998 i tak dalej, i wśród tak powstałych kolejno liczb będziemy szukać liczb pierwszych, trzy z nich pojawią się dość wcześnie: 10009999, 1000999998997 oraz 1000999998997996995994993 są liczbami pierwszymi. Żadna liczba mniejsza od tysiąca nie ma takiej właściwości (innymi słowy, zaczynając od dowolnej liczby naturalnej mniejszej od tysiąca, trzy liczby pierwsze uzyskamy po o wiele większej ilości prób).

Po trzecie, tysiąc można przedstawić jako sumę dwóch kwadratów, na dokładnie dwa sposoby: 10^2 + 30^2 oraz 18^2 + 26^2

Po czwarte, bardzo interesującą właściwością liczby tysiąc jest to, że dzieli bez reszty 57^4-1.

Po piąte, 1000 reprezentuje w notacji UTF koptyjską literę hori, piątą od końca w koptyjskim alfabecie.

Po szóste, rok tysięczny rozpoczął się w poniedziałek i był rokiem przestępnym. Na Ziemi żyło wówczas ciut ponad ćwierć miliarda ludzi, czyli prawie trzydziestokrotnie mniej, niż teraz.

W okolicach tysięcznego roku Chińczycy wynaleźli proch.

W tysiąca można też grać w karty lub w kości. W naszej rodzinie moja Żona ogrywa mnie w tysiąca (karcianego) średnio w czternastu przypadkach na piętnaście. W wersję kościaną jest w miarę remisowo 😉

Na zakończenie chciałbym, korzystając z okazji, życzyć sobie kolejnego tysiąca wpisów.

Ha!

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "1000"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
lacki
Gość

Gratulacje!
Warto też dodać, że 1000 to dziesiętnie osiem 🙂

Sprawdź też

Close
Close