Budżet Irlandii 2019

Trochę musztarda po obiedzie, ponieważ budżet ogłoszono już wczoraj, ale i tak opiszę co i jak - dla spóźnialskich.

Żeby wyglądało poważniej, zaczniemy od podatków dla firm:

- Stawka CIT pozostanie bez zmian, pomimo usilnych (i wieloletnich) nacisków ze strony Mumii Europejskiej, żeby ją podnieść. 12.5% - tyle zapłaci irlandzka firma od wypracowanego przez rok podatkowy zysku.

- Od 1 stycznia obowiązywać zaczną dopłaty rządowe dla firm posiadających służbowe auta na benzynę. Nie znam szczegółowych kwot, nie chciało mi się szukać 😉

- Analogiczne dopłaty pojawią się do siłowni, klubów fitnesss, a także żłobków/przedszkoli dla dzieci pracowników. To dobra wiadomość, ponieważ koszty opieki nad dziećmi są w Irlandii horrendalnie wysokie i często są przyczyną pozostawania na bezrobociu.

- 32% ulgi podatkowej dla producentów filmowych (od kwoty maksymalnie €70m) - ulga miała obowiązywać do końca 2020 roku, ale została przedłużona do końca 2024.

- Dodatkowe 5% ulgi dla lokalnych producentów filmowych, przyznawanej indywidualnie.

- Ulga podatkowa dla firm tworzących miejsca pracy, w postaci całkowitego zwolnienia od podatku CIT przez pierwsze trzy lata działalności, o ile zysk firmy nie przekroczy €40k rocznie (w zakresie €40k - €60k można ubiegać się o częściową ulgę - warunkiem jest odprowadzanie co najmniej €5000 PRSI rocznie od każdego pracownika). Ulga ta miała obowiązywać tylko do końca 2018 roku, ale została przedłużona do końca 2021

- Dyrektywa przeciwdziałania unikania płacenia podatku korporacyjnego (Anti-Tax Avoidance Directive - ATAD) - dla firm, które opuszczają irlandzki system podatkowy (bądź też transferują część swoich środków poza Irlandię) - będą one musiały zapłacić 12.5% podatku od wartości transferowanych środków.

- Od 1 stycznia 2019 obowiązywać zacznie nieznacznie podwyższona stawka dopłaty do funduszu szkoleniowego dla pracodawców (efektywnie oznacza to zwiększenie zobowiązania PRSI o 0.1% dla pracowników w klasie A i H)

- O trzy lata (a więc do końca 2021 roku) przedłużona zostaje ulga podatkowa dla pracodawców kupujących swoim pracownikom auta elektryczne, co efektywnie obniża koszty pracodawcy związane z zakupem takich aut o mniej więcej 30%. Uwaga: ulga obowiązuje wyłącznie do kwoty €50k.

To by było na tyle jeśli chodzi o podatki firmowe, zobaczmy teraz jak na budżecie 2019 wyjdą irlandzcy rolnicy, zwani dla niepoznaki farmerami:

- O kolejne trzy lata przedłużone zostaje zwolnienie od podatku dla młodych rolników (a więc osób, które prowadzą działalność rolniczą na własnym gruncie i mają nie więcej niż 35 lat)

- Uśrednione wyliczanie podatku: dotychczas było tak, że rolnik mógł wyliczyć swoją należność podatkową w oparciu o swoje dochody z ostatniego roku oraz czterech poprzenich lat, ale możliwości tej nie mieli rolnicy uzyskujący dodatkowy przychód z działalności pozarolniczej. W 2019 roku to ograniczenie zostało usunięte (a więc jeżeli ktoś dorabia sobie na boku jako malarz czy kopacz rowów, też będzie mógł skorzystać z opcji uśrednionego wyliczenia podatku).

- Ulga od pogłowia zostaje przedłużona o trzy lata, tj. do końca 2021 roku (jest to ulga pozwalająca na obniżenie zobowiązania podatkowego w sytuacji, kiedy ilość pogłowia na koniec roku przewyższa tę z początku roku)

Różne inne zmiany:

- Od 9 października obowiązuje podwyższona akcyza na papierosy (50c za paczkę 20 papierosów, 25c za tytoń do robienia własnych skrętów).
- Podniesiona zostaje akcyza na wyroby tytoniowe sprzedawane za cenę poniżej €11 - w ich przypadku zastosowana zostanie akcyza taka sama, jak dla kwoty €11.
- Podniesiona zostaje kwota podatku od zakładów losowych (z 1% do 2% w przypadku bukmacherów oraz z 15% na 25% w przypadku pośredników)
- Podatek od zarejestrowania aut z silnikiem Diesla zostaje od 1 stycznia 2019 roku podniesiony o 1%
- Ulga podatkowa (maksymalnie do €5000 za auto) od rejestracji aut elektrycznych i hybrydowych zostaje przedłużona do końca 2019 roku
- Pomoc społeczna: wszystkie tygodniowe zapomogi zostają podwyższone o €5, począwszy od marca 2019 roku
- z 80% do 100% podniesiona zostaje kwota premii świątecznej dla wszystkich pozostających na zasiłku
- O dwa tygodnie przedłuża się urlop macierzyński (począwszy od listopada 2019)
- Zapomoga na dziecko zostaje zwiększona o €2.20 tygodniowo dla dzieci poniżej 12 roku życia oraz €5.20 dla dzieci starszych.
- o €10 obniżony zostaje roczny próg wydatków na lekarstwa ("Drug Payment Scheme Threshold") - dotychczas było to €134, obecnie - €124. Jest to roczna kwota, powyżej której możemy ubiegać się o częściowy zwrot poniesionych kosztów.
- Jeżeli masz więcej niż 70 lat i jesteś posiadaczem Medical Card, w 2019 roku zapłacisz za każdą receptę o 50 centów mniej niż dotychczas.
- Minimalna stawka godzinowa brutto zostaje podniesiona z €9.55 do €9.80.

Najważniejsze - podatki płacone przez osoby fizyczne, czyli nas, szarych szaraczków, chomiczki w kółku codzienności - pozostawiłem na koniec. Wygląda to tak:

- Stawki podatku dochodowego pozostają bez zmian
- Od 1 stycznia 2019 roku zniesiony będzie limit na kwotę odsetek od kredytów wziętych przez właścicieli mieszkań pod wynajem na kupno, modernizację bądź renowację mieszkań. Do tej pory zniesienie tego limitu miało nastąpić dopiero w styczniu 2021.
- O €10k podnioesiony zostaje limit kwoty wolnej od podatku w przypadku spadku przekazanego dzieciom (dotychczas: €310k, teraz: €320k)
- Ulga podatkowa dla osoby opiekującej się w domu niepełnosprawnym członkiem rodziny zostaje podniesiona z €1200 do €1500
- Ulga podatkowa dla osób o dochodach nieprzekraczających pewnego progu ("Earned Income Tax Credit", nie chce mi się teraz wyliczać dokładnie kwoty tego progu, zależy ona m. in. od kwoty zapłaconego PRSI oraz tego, czy rozliczamy się wspólnie czy z małżonkiem, czy mamy dzieci i paru innych klamotów) zostaje podniesiona o €200 i wyniesie €1350.
- Zmienia się USC:
-- trzeci próg przesuwa się z 4.75% na 4.50%
-- zmienia się też kwota graniczna między drugim a trzecim progiem (przedtem: €19,373, teraz: €19,875)
- o jedną dziesiątą procenta zmienia się stawka PRSI dla pracowników w klasie A (wynika to z wymienionej już wcześniej zmiany na fundusz szkoleniowy) - dotychczas 10.85%, obecnie 10.95%

Pozostałe elementy budżetu pozostają pi x oko bez zmian. Summa summarum na nowym budżecie zyskują wszyscy: zasiłkowcy dostaną więcej kasy (i bonusu świątecznego), a zarabiający - zapłacą odrobinę mniej podatku.

Z tym, że naprawdę - odrobinę.

Zrobiłem sobie bardzo zgrubną symulację na przyszły rok i wyszło mi, że jeżeli będziemy zarabiać podobnie, jak w 2018, to za rok zarobimy o około €15 więcej miesięcznie (netto), czyli po siedem Jerzych na łeb. Szału nie ma, ale przynajmniej idzie w dobrą stronę.

4 komentarze

        1. Góry czy klify nadmorskie (bądź też – na zachodnim wybrzeżu – nadoceaniczne) to tutaj normalka, nikogo już nie rajcują. Coś jakby zachwycać się fiordami będąc Norwegiem 😉 Jeżeli kiedyś zawitasz w okolice (np na wakacje) to daj głos, jakieś piwko bezalkoholowe się spije, a i klify podjedzie obejrzeć po raz tysięczny. Byle nie Mohery, te są oklepane i do bólu skomercjalizowane, niestety.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.