Moje pięć groszy o “Monopoly”

https://xpil.eu/3hr

Prywatnie uważam "Monopoly" za grę całkiem kiepską.

I nie ma najmniejszego znaczenia fakt, że gra jest wielkim przebojem i dojną krową od czasu pojawienia się pierwszej wersji w 1904 roku (wtedy jeszcze pod nazwą "The Landlord's Game").

Czemu tak uważam?

Ponieważ jest to gra prawie wyłącznie losowa. Jedyny element "strategiczny" polega na (zazwyczaj jednorazowym) "dogadaniu" się z innym graczem żeby uzbierać komplet i zacząć zarabiać. Ewentualnie nad zdecydowaniem czy chcemy iść na trzy rundy do więzienia czy wykupić się. Cała reszta to wyłącznie rzucanie kością i przesuwanie pionka.

Gdyby pionków pojedynczego gracza było więcej, jak na przykład w Chińczyku - ale nie. Każdy ma jeden pionek i koniec. Rzuca, przesuwa. Kupuje albo nie (zasadniczo nie-kupowanie nie ma sensu), płaci lub inkasuje… i to tyle, w zasadzie.

Gra powinna dawać satysfakcję. Przegranie partii powinno dać możliwość przeanalizowania własnych błędów, wypracowania jakiejś lepszej strategii. Wygranie - frajdę. Tymczasem partia w "Monopoly" nie daje żadnej radości, ponieważ jest wynikiem wyłącznie zrządzenia losu. A handel z innymi graczami to faza krótka i jednorazowa (dopóki własność wszystkich nieruchomości się nie "ustabilizuje"), potem już tyko ganianie w kółko i liczenie na przychylność losu.

Nie twierdzę, że mój punkt widzenia jest Jedynym Słusznym. Co to to nie. Ale jest z pewnością najmojszy 😉

Tak czy siak, wolę szachy lub pokera. Ze swoim półmózgiem jestem kiepskim szachistą, a szczera gęba sprawiam, że w pokera gram jeszcze gorzej niż w szachy - ale jednak mam tu przynajmniej jakiś wpływ na przebieg gry.

Ot, co.

https://xpil.eu/3hr

5 komentarzy

 1. Najpierw chciałam mieć monopoly, a potem się zawiodłam kiedy przyszło do rozgrywki (dobrze, że użyczony egzemplarz) szkoda, że ludzie często myśląc planszuffki, kojarzą właśnie z tą grą, albo “Człowieku nie irytuj się”

 2. Ja też nie przepadam. Do tego stopnia, że mam dwie wersje w domu 😉
  Bo jak ktoś się dowiaduje, że lubimy planszówki, to od razu ma skojarzenie z Monopoly. A jak się jeszcze ten ktoś dowiedział, że Monopoly nie mamy (lata świetlne temu), to uratował nas obdarowując nas tą grą.
  Ma to swoje plusy, że jak pojawia się ktoś kto z planszówek kojarzy tylko Monopoly, to zawsze można wyciągnąć… a przy okazji wspomnieć o tym, że mamy też inne gry i “że może jednak spróbujemy czegoś innego”.
  Czasami działa 🙂

 3. Jakiś czastemu kupiłem wersję cyfrową. Nie grałem wcześniej w monopoly. Ogarnięcie tego zajęło mi więcej czasu, pomimo że, grałem w różne klony, które jak się okazały przewyższały grywalnością monopoly.
  Twój punkt jest zbieżny z moim… i podobnie mam z szachami ;]

  1. No właśnie, w tym artykule na Wiki piszą, że trading jest kluczowym elementem strategii. Tylko że ten element trwa raczej krótko i jest, prawdę mówiąc, mało porywający. No ale de gustibus, wiadomo. Ja w każdym razie się z Monopoly już raczej nie polubię 🙂

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.