Ogólne

Na ratunek

Czas: niedawno, po południu.

Miejsce: parter biurowca, koło drzwi wyjściowych (gdyby było rano to by były wejściowe).

Już sięgam ręką do klamki, żeby opuścić budynek, kiedy słyszę za sobą głośne „o, fuck!”. Odwracam się i widzę taką oto scenę:

Piętro wyżej, trzymając przed sobą wielki (i jak się potem okazało dość ciężki) karton, na górze schodów stoi facet, przy którym wyglądałbym niczym filigranowa baletnica z anoreksją i po roku obozu koncentracyjnego.

A trzeba Wam wiedzieć, że ułomkiem nie jestem, bo mam prawie 2 metry wzrostu i dobrze ponad stówę masy spoczynkowej. Ale tamten facet… No, duży był. W każdą stronę. No więc odwracam się i widzę, że gość leci. Ale nie jak Piotruś Pan, bo oczywiście skrzydeł ma tyle samo co ja, tylko panicznie walczy z grawitacją, bo nie trafił stopą na pierwszy stopień i już było widać, że ma przesrane.

Rzuciłem się w jego stronę, ale miałem ładnych parę metrów do podnóża schodów, a grawitacja nie autobus, na spóźnialskich nie czeka.

Facet doszedł do celnego wniosku, że jest gorzej, niż się wydaje, więc puścił karton, który z hukiem spadł na dół, turlając się po schodach i rozsypując swoją zawartość po całej podłodze parteru (jakieś dokumenty, kołonotatniki i takie tam). Facet w tym czasie próbował złapać się czegokolwiek, żeby nie rozlecieć się na kawałki, jak karton. I udało mu się, tak jakby. O dziwo zamiast prawą ręką, złapał się poręczy ręką lewą. A poręcz po jego prawej stronie. No ale już tak leciał, że był mocno obrócony, więc widać lewa ręka była bliżej. Zresztą w takich sytuacjach nie ma co analizować, bo nie ma na to czasu 🙂 No więc lewa ręka trzyma kurczowo poręcz, gość dalej spada, ale go ta ręka coraz bardziej obraca, w efekcie gość wykonał obrót 360 stopni wokół osi pionowej, po czym klapnął ciężko tyłkiem na schody, z nienaturalnie wygiętą do tyłu lewą ręką ciągle kurczowo zaciśniętą na poręczy, próbując podeprzeć się o cokolwiek wolną prawą ręką. Dopiero wtedy udało mi się do niego dotrzeć, po drodze prawie się poślizgnąłem na jakichś papierach z tego rozwalonego kartonu. No i próbuję faceta podtrzymać, żeby nie poleciał dalej, ale jak już nadmieniłem delikwent ważył tyle, że równie dobrze mógłbym próbować podtrzymać zsuwający się ratusz miejski w Malborku.

Końcem końców, z moją nieporadną asekuracją, lekko sapiąc, facet zsunął się na półpiętro, gdzie usiadł na schodku i zawył okrutnie, masując sobie prawą nogę. Lewa ręka – o dziwo – była nienaruszona, natomiast sądząc po ilości decybeli z prawą nogą było ewidentnie coś nie tak.

W tej chwili z biura na pierwszym piętrze wyszło dwóch kolegów nieszczęśliwca, zawołali go po imieniu i zanim zdążyłem zapytać, czy mogę mu jakoś pomóc, już byli przy nim i zabrali się za sprawdzanie, czy nic mu nie jest.

Spieszyło mi się do domu, więc tylko się uśmiechnąłem i bez słowa poszedłem w stronę drzwi, omijając po drodze stertę papierów i kołonotatników.

Dzień jak co dzień…

[dopisane tydzień później] Widziałem tego samego faceta, jak – lekko kulejąc – dreptał sobie chodnikiem A więc żadnego złamania, tylko obić się musiał fest.

Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

8 komentarzy do "Na ratunek"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Gabriela
Gość
Spadałam ze schodów dwa razy. Raz z takich spiralnych z błyszczącego marmuru (ciekawe ile osób się tam pośliznęło oprócz mnie), wypuściłam w porę torbę – nosze duże, a właściwie gigantyczne – aby złapać się poręczy i nic mi się nie stało, tylko drobiazgi ze wspomnianej wypuszczonej zbierało chyba ze sto osób. Drugi raz znosiłam z domowych schodów swoje malutkie dziecko w ramionach do wózka na dole i … nie upuściłam, podciągnęłam je w locie aż pod sama brodę aby nie walnęło (a pamiętam te nanosekundę kiedy instynkt się włączył żądając uwolnienia rak). Spadłam na kolana i łokcie. Nie muszę opowiadać… Więcej »
Jaro
Gość

w filmie „Nietykalni” (filmu o Alu Capone) był pokazany świetny kawałek spadania wózka z dzieckiem ze schodów, skopiowany z innego filmu. Zagadka: z jakiego? Podpowiedź: przedwojenna klasyka.

Gabriela
Gość

Pancernik Patiomkin – 1925 🙂

Jaro
Gość

Gratulacje

Gabriela
Gość

Widziałam oba filmy – Pancernika … 100 lat temu, a Nietykalnych niedawno, jakieś 5

Close