Trzy córki

https://xpil.eu/hln

Sąsiadom niedawno urodziły się bliźniaczki. Dwie dziewczynki. Ponieważ dwójka poprzednich dzieci to chłopaki, mają teraz doskonałą równowagę. No i - jak mawia moja Żona - fajnie jest mieć starszego brata. A te dziewczynki będą miały aż dwóch 😉

W związku z tym dziś zagadka. Dosyć łatwa, ale nie całkiem banalna. Trzeba będzie odrobinę natężyć mózguły.

OK, lecimy:

Któregoś pięknego popołudnia w kawiarni spotkało się dwóch matematyków, którzy nie widzieli się od wielu, wielu lat. Gadu gadu, sraty taty, od słowa do słowa zeszło na temat dzieci.
- A propos dzieci, dorobiłeś się jakiegoś potomstwa?
- No jasne. Mam trzy córki.
- A w jakim wieku?
- Iloczyn wieku dziewczynek to 36.
- Haha, mówisz dziś zagadkami! Ale obawiam się, że to za mało danych.
- W takim razie dodam jeszcze, że suma wieku dziewczynek jest taka sama, jak ilość stolików w tej kawiarni.
- Hmmm, niech pomyślę... Nie, to jeszcze za mało danych. Jakaś dodatkowa podpowiedź?
- Najstarsza z córek jest brunetką.

Tyle informacji w zupełności wystarczyło, żeby drugi z matematyków bezbłędnie podał wiek każdej z trzech córek kolegi.

No i teraz pytanie do Czytelnika: ile lat ma każda z dziewczynek?

https://xpil.eu/hln

17 komentarzy

      1. Ach ale jesteś meczący przy niedzieli. Wziełem to na chłopski rozum. Jeżeli jest to kawiarnia to ma ok. 10 stolików i te pary liczb mi najbardziej odpowiadałyAch ale jesteś meczący przy niedzieli. Wziełem to na chłopski rozum. Jeżeli jest to kawiarnia to ma ok. 10 stolików i te pary liczb mi najbardziej odpowiadały.

        1. Super. Masz bonus za podjęcie rękawicy 🙂 Niestety, odpowiedź jest nieprawidłowa. Jutro rano będzie podane rozwiązanie, zapraszam do lektury.

    1. 3 x 3 x 4 = 36
      Nie mogą być w tym samym wieku, bo jedna jest najstarsza. Kawiarnia może mieć różną ilość stolików, więc trudno to traktować jako wskazówkę, jeśli się w tej kawiarni nie jest.

      1. Ach, jest i drugi zgadujący 🙂 Niestety, odpowiedź jest błędna, a wnioski też. Ale fajnie, że komuś się chce ruszać mózgiem.

  1. Pierwsza wskazowka: a x b x c=36
    mozliwe rozwiazania:
    1-1-36 1-2-18 1-3-12 1-4-9 1-6-6 2-2-9 2-3-6 3-3-4
    Druga wskazowka, ilosc stolikow. Komentarz znajomego sugeruje, ze musza byc co najmniej dwa identyczne wyniki a + b + c = ilosc stolikow. Mamy taka pare: 1+6+6=13 i 2+2+9=13
    Trzecia wskazowka: jedna z dziewczynek jest najstarsza. To eliminuje 1 6 6, bo nie ma najstarszej.
    Zostalo mi tylko 2, 2 i 9…

    Bedzie nagroda? 🙂

    1. Nagroda??? Kara będzie! Właśnie unieważniłaś mój najbliższy wpis! Znaczy się, odpowiedź poprawna. Rozumowanie również. Gratuluję.

      1. Oh! Nie chcialam rujnowac Twoich planow… Przepraszam!…
        Nastepnym razem poszukam blednego rozwiazania… albo jeszcze bledniejszego 😛

    2. Wytłumaczcie, proszę, mnie prostemu orkowi – co daje wskazówka na sumę wieku. I dlaczego z tego wynika, że muszą być 2 identyczne. I ostatnie – dlaczego 1,1,36 nie łapie się na wynik – spełnia wszystkie kryteria [o ile dobrze rozumiem, 2gie też]

      1. Wskazówka na sumę wieku daje tyle, że jeżeli owa suma byłaby różna od 13, wówczas byłaby tylko jedna możliwa kombinacja i drugi matematyk udzieliłby odpowiedzi od razu po otrzymaniu tejże wskazówki. A ponieważ nie udzielił, stąd wniosek, że krzeseł musiało być 13, bo tylko ta suma pojawia się wśród możliwych kombinacji więcej niż raz.

      2. 1, 1, 36 daje w sumie 38, i nie ma innej kombinacji, która daje tę sumę. Gdyby więc było 1, 1, 36, to drugi matematyk odpowiedziałby od razu po otrzymaniu podpowiedzi o ilości krzeseł.

  2. Xpil czy jest możliwe, żebyś dal odrobinę więcej czasu na pomyślenie, napisanie komentarza czasu na podejście (a co mówić o dojściu, czy dochodzeniu… [do rozwiązania]) stanowczo, dla mnie za mało…

    1. Ja tam mogę dać nawet rok czasu, ale czytelnicy nie śpią i prędzej czy później ktoś poda poprawne rozwiązanie w komentarzu 😉

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.