Trzy córki – rozwiązanie zagadki

https://xpil.eu/vuv

Do zagadki podeszło troje Czytelników; Lilith podała poprawne rozwiązanie (można sprawdzić w komentarzach jak ktoś nie wierzy). Niemniej jednak i tak wrzucę rozwiązanie tutaj - a nuż ktoś nie czytuje komentarzy? 😉

Po pierwsze zauważmy, że najmłodsza córka musi mieć nie więcej, niż trzy lata. Bo gdyby miała cztery, to nawet gdyby były trojaczkami, iloczyn wyszedłby 64, czyli o wiele za dużo.

Czyli C1 = 1, 2 lub 3

Wypiszmy wszystkie możliwe kombinacje C1,C2,C3, gdzie najmłodsza córka ma nie więcej, niż 3 lata, a iloczyn lat wynosi 36:

1,1,36
1,2,18
1,3,12
1,4,9
1,6,6
2,2,9
2,3,6
3,3,4

Drugą informacją, jakiej udzielił ojciec dziewczynek, jest:

"Suma wieku dziewczynek jest taka sama, jak ilość stolików w tej kawiarni"

To informacja pozornie bez sensu, ponieważ nie wiemy, ile stolików było w tamtej kawiarni. Mimo to rzućmy okiem na sumy każdej z powyższych kombinacji:

1 + 1 + 36 = 38
1 + 2 + 18 = 21
1 + 3 + 12 = 16
1 + 4 + 9 = 14
1 + 6 + 6 = 13
2 + 2 + 9 = 13
2 + 3 + 6 = 11
3 + 3 + 4 = 10

Ponieważ po usłyszeniu powyższej podpowiedzi drugi matematyk nadal nie potrafił rozwiązać zagadki (chociaż mógł przecież policzyć stoliki w kawiarni), wynika stąd, że stolików musiało być 13, ponieważ tylko ta suma pojawia się więcej, niż raz.

Na szczęście przychodzi tu trzecia podpowiedź:

"Najstarsza z córek jest brunetką."

Kolor włosów nie ma tu oczywiście znaczenia. Liczy się fakt, że istnieje "najstarsza córka", innymi słowy, że dwie najstarsze dziewczynki nie są bliźniaczkami. To eliminuje wariant 1,6,6 - pozostaje tylko jedna możliwa kombinacja: dwie młodsze dziewczynki są bliźniaczkami (mają po dwa latka), a najstarsza ma dziewięć lat.

Proste, prawda?

P.S. Jeden z Czytelników zgłosił mi się na prywatnym kanale z poprawną odpowiedzią, ale po krótkim indagowaniu przyznał się, że korzystał z Google 😉

P.P.S. Lada dzień pokaże się tu druga, bardzo podobna zagadka. W odróżnieniu jednak od tej o trzech córkach tam będzie o wiele dziwniej 😉

A na zakończenie dziś - jak za starych czasów, kiedy blog dopiero startował - kawał. Stary jak świat, ale zawsze mnie śmieszy 😉

Stanął facet przy ulicy, podniósł rękę, żeby zawołać taksówkę i w tym momencie zatrzymała się taryfa.
- Perfekcyjnie trafiony moment! Identycznie jak Mirek - mówi taksówkarz.
- Kto? - pyta pasażer.
- Mirosław Woźniak... Jest to facet, który wszystko robił w samą porę. Podobnie jak nadjechałem w chwili kiedy pan podniósł rękę. Dokładnie tak wszystko wychodziło w życiu Mirkowi - jednym słowem idealnie.
- Nikt nie jest idealny.
- Ale w przypadku Mirka właśnie tak było. Był wspaniałej atletycznej budowy. Mógł wygrać Wielkiego Szlema w tenisie. Mógł grać w golfa z profesjonalistami. Śpiewał jak słowik, tańczył jak gwiazda z Broadwayu. A jak grał na fortepianie! Był niesamowitym facetem.
- No to rzeczywiście był wspaniałym człowiekiem.
- Ale to jeszcze nic! Miał pamięć jak komputer. Pamiętał urodziny wszystkich których znał. Znał się na winach, do którego dania ma które zamówić oraz jakim widelcem jeść poszczególną potrawę. Umiał naprawić wszystko. Nie jak ja. Kiedy wymieniam bezpiecznik, pół ulicy zostaje bez prądu... Ale Mirosław Woźniak robił wszystko idealnie.
- No niesamowity facet!
- Zawsze wybierał najszybszą drogę przez miasto. Nie jak ja. Ja zawsze utknę w korkach... Ale Mirek nigdy się nie pomylił. Zawsze był idealnie ubrany, a buty miał zawsze idealnie wyglancowane. Był doskonałym człowiekiem! Nikt się nie może porównać z Mirosławem Woźniakiem.
- Wyjątkowo ciekawa osoba. Jak go pan poznał?
- Nigdy go nie poznałem. Ale ciągle o nim słyszę To były facet mojej żony.

https://xpil.eu/vuv

6 komentarzy

  1. Jeden z czytelników zgłosił też błąd logiczny w tym zadaniu ale został zignorowany. Dobra Zmiana na blogu? 😛

    1. Nie zrujnowałaś. Ale zmusiłaś do jego edycji w ostatniej chwili (wpis był gotowy jakieś dwa tygodnie temu). No i fajnie 😉

  2. “Do zagadki podeszło troje Czytelników” – skąd taki wniosek? Tylu pisało != liczyło.

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.