Stara zagadka z nowym haczykiem

Swego czasu zamieściłem tutaj interesującą zagadkę z zakresu kryptografii romantycznej.

Dziś – ciąg dalszy!

Okazało się, że zarówno Alicja jak i Bob czuli do siebie miętę, każde położyło na szalce cięższą kulkę, szalka opadła i zakochani spłynęli szczęściem i radością.

Niestety, los jest okrutny i wysłał każde z nich do innego miasta. Boba do Zadupiewa Górnego, a Alicję – do Kradziejowic.

Kradziejowice mają tę wadę, że wszyscy tam wszystko kradną, kiedy tylko mają taką możliwość. A już najbardziej – listonosze. Jeżeli jakaś paczka trafi na kradziejowicką pocztę, zostanie niechybnie ograbiona z zawartości, o ile tylko nie będzie zabezpieczona zamkniętą na kluczyk kłódką.

Pomimo dzielącej ich odległości (wiecie, jak daleko jest z Zadupiewa, w dodatku Górnego, do Kradziejowic?) Bob i Alicja postanowili się zaręczyć. W tym celu Bob nabył całkiem zacny pierścionek, który postanowił wysłać Alicji pocztą.

Zarówno Bob jak i Alicja mają mnóstwo pudełek, kłódek i kluczyków do tych kłódek. Niestety, żadne z nich nie jest w posiadaniu kłódki, do której kluczyk ma druga strona.

Pomimo tego, Bobowi udaje się wysłać Alicji pierścionek, w taki oto sposób:

  1. Bob wysyła Alicji pudełko z pierścionkiem w środku, zamknięte na kłódkę, do której tylko Bob ma kluczyk
  2. Alicja, po odebraniu przesyłki od listonosza, zamyka ją dodatkowo swoją własną kłódką i odsyła Bobowi.
  3. Bob dostaje podwójnie zabezpieczoną przesyłkę i – używając swojego kluczyka – otwiera swoją kłódkę, po czym odsyła paczkę z powrotem do Alicji.
  4. Alicja otwiera paczkę swoim kluczykiem i wyciąga z niej wyczekany pierścionek, ku niezadowoleniu kradziejowickich poczciarzy.

To jest rozwiązanie „klasyczne” – używając dokładnie tej samej logiki można wymienić początkowy zestaw kluczy kryptograficznych między dwiema stronami zabezpieczonej, elektronicznej korespondencji. Pomysł jest już dość stary (jak na świat komputerów oczywiście), po raz pierwszy był opublikowany w 1976 roku.

Ale ja dziś nie o tym.

Dziś – zagadka do zagadki, czyli:

Proszę podać metodę, dzięki której Bob może bezpiecznie wysłać Alicji pierścionek, nie ryzykując „zagubienia” go przez nieuczciwych kradziejowickich pocztylionów, a zarazem nie wymagając od Alicji wysyłania czegokolwiek z powrotem. Innymi słowy, Bob może tylko wysyłać paczki, a Alicja – tylko odbierać.

Czas – start!


12
Dodaj komentarz

avatar
Obrazki i zdjęcia
 
 
 
Filmy
 
 
 
Inne
 
 
 
4 Wątki komentarzy
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
CichyxpilButterxpilgość Recent comment authors
  Zapisz się  
Powiadom o
40i4
Gość
40i4
offline

Czyli jak? Kłódka nie jest na kluczyk tylko na szyfr kodowy? Ale to nie gwarantuje zagubienia… Możnaby jeszcze schować do środka prezent dla listonosza… Eee, nie wiem…

gość
Gość
gość
offline

Proponuję aby Bob wysłał przelew na konto Alicji, a ona sama kupi pierścionek.

Butter
Gość
Butter
offline

a klucze ze skrzynek kradną?
jeśli nie:
a. B wysyła pierścionek w paczce zamkniętej na klucz
b. B wysyła klucz w paczce niezamkniętej

Cichy
Gość
Cichy
offline

Jeśli kluczyk ma wystarczająco duże ucho, żeby przewlec przezeń kłódkę, to sprawa jest prosta: wysłać (osobno) dwie paczki zamknięte na kłódki, na jednej kłódce zawiesić kluczyk do tej drugiej, a w drugiej paczce schować pierścionek. Jeśli kluczyki są za małe żeby tak zrobić, to innego pomysłu nie mam.

%d bloggers like this: