Stara zagadka z nowym haczykiem

Swego czasu zamieściłem tutaj interesującą zagadkę z zakresu kryptografii romantycznej.

Dziś – ciąg dalszy!

Okazało się, że zarówno Alicja jak i Bob czuli do siebie miętę, każde położyło na szalce cięższą kulkę, szalka opadła i zakochani spłynęli szczęściem i radością.

Niestety, los jest okrutny i wysłał każde z nich do innego miasta. Boba do Zadupiewa Górnego, a Alicję – do Kradziejowic.

Kradziejowice mają tę wadę, że wszyscy tam wszystko kradną, kiedy tylko mają taką możliwość. A już najbardziej – listonosze. Jeżeli jakaś paczka trafi na kradziejowicką pocztę, zostanie niechybnie ograbiona z zawartości, o ile tylko nie będzie zabezpieczona zamkniętą na kluczyk kłódką.

Pomimo dzielącej ich odległości (wiecie, jak daleko jest z Zadupiewa, w dodatku Górnego, do Kradziejowic?) Bob i Alicja postanowili się zaręczyć. W tym celu Bob nabył całkiem zacny pierścionek, który postanowił wysłać Alicji pocztą.

Zarówno Bob jak i Alicja mają mnóstwo pudełek, kłódek i kluczyków do tych kłódek. Niestety, żadne z nich nie jest w posiadaniu kłódki, do której kluczyk ma druga strona.

Pomimo tego, Bobowi udaje się wysłać Alicji pierścionek, w taki oto sposób:

  1. Bob wysyła Alicji pudełko z pierścionkiem w środku, zamknięte na kłódkę, do której tylko Bob ma kluczyk
  2. Alicja, po odebraniu przesyłki od listonosza, zamyka ją dodatkowo swoją własną kłódką i odsyła Bobowi.
  3. Bob dostaje podwójnie zabezpieczoną przesyłkę i – używając swojego kluczyka – otwiera swoją kłódkę, po czym odsyła paczkę z powrotem do Alicji.
  4. Alicja otwiera paczkę swoim kluczykiem i wyciąga z niej wyczekany pierścionek, ku niezadowoleniu kradziejowickich poczciarzy.

To jest rozwiązanie “klasyczne” – używając dokładnie tej samej logiki można wymienić początkowy zestaw kluczy kryptograficznych między dwiema stronami zabezpieczonej, elektronicznej korespondencji. Pomysł jest już dość stary (jak na świat komputerów oczywiście), po raz pierwszy był opublikowany w 1976 roku.

Ale ja dziś nie o tym.

Dziś – zagadka do zagadki, czyli:

Proszę podać metodę, dzięki której Bob może bezpiecznie wysłać Alicji pierścionek, nie ryzykując “zagubienia” go przez nieuczciwych kradziejowickich pocztylionów, a zarazem nie wymagając od Alicji wysyłania czegokolwiek z powrotem. Innymi słowy, Bob może tylko wysyłać paczki, a Alicja – tylko odbierać.

Czas – start!

Zapisz się
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
13
0
Zapraszam do skomentowania wpisu.x
()
x