Jestem, więc myślę

Odważ(o)na czterdziestka

Trafiłem wczoraj, za sprawą jednego z moich „łebskich” znajomych, na całkiem interesującą zagadkę matematyczną. Nic aż tak skomplikowanego jak niegdysiejsze rozważania o stu przełącznikach, czy o wyścigach konnych, ale wystarczająco ciekawa, żeby umieścić ją na tych tutaj oto łamach.

A oto zagadka:

Był sobie pewien człowiek, który miał kamień. Kamień ów ważył dokładnie czterdzieści kilogramów i służył owemu człowiekowi do odważania, na wielkiej wadze szalkowej, czterdziestokilogramowych worków z mąką.

Któregoś pięknego dnia odwiedził go znajomy i pożyczył kamień na kilka dni. Pech chciał, że podczas rozładunku kamień ów rozpękł się na cztery kawałki. Smutno było naszemu gospodarzowi, ponieważ kamień służył mu od bardzo dawna. Jednak po kilku dniach wezwał swego niefortunnego znajomego – bynajmniej nie po to, żeby nań pomstować za zniszczenie ulubionego kamienia. O, nie. Zamiast tego podziękował mu szczerze. Okazało się bowiem, że o ile wcześniej mógł jedynie odważać towary o masie dokładnie 40 kg, o tyle teraz, mając cztery kawałki tamtego kamienia, może – za pomocą tej samej wagi szalkowej – odważyć każdą całkowitą ilość kilogramów: od jednego aż do czterdziestu.

Pytanie brzmi: na jakiej wielkości kawałki rozpadł się kamień?


Tags

Powiązane

11
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
MaciekLilithmsqJacekxpil Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
pendragon
Gość

2,5
4,5
12,5
20,5
Strzelam 🙂

msq
Gość

1kg, 3kg, 9kg i 27kg

Lilith
Gość
Lilith

1, 3, 5, 11kg.

Zgadza sie?

Maciek
Gość
Maciek

1

3

9

27

🙂

Back to top button
Close
%d bloggers like this: