Jestem, więc myślę

Kapeluszowa zagadka: rozwiązanie

Zagadka jest wbrew pozorom całkiem prosta.

(Jakim, urwał, pozorom? Zagadka nie wytrzymała nawet kilku godzin – poprawnej odpowiedzi udzielił Rzast tuż po jej opublikowaniu.)

Link do zagadki.

Każdy z trzech panów może mieć na głowie albo czarny kapelusz, albo biały. Mamy więc osiem możliwości:

BBB, BBC, BCB, CBB, BCC, CBC, CCB, CCC

Na potrzeby tego wpisu przyjmuję następujący zapis: pierwsza literka od lewej oznacza pana stojącego z tyłu – tego, który widzi dwóch pozostałych – środkowa to pan w środku, a literka po prawej – pan stojący całkiem z przodu

Oczywiście CCC odpada, ponieważ wśród pięciu kapeluszy były tylko DWA czarne. A więc pozostaje siedem możliwych kombinacji:

BBB, BBC, BCB, CBB, BCC, CBC, CCB

Po pierwszym pytaniu nikt nie potrafił udzielić odpowiedzi. Stąd wnioskujemy, że odpada kombinacja BCC, ponieważ gdyby było BCC, pan z tyłu widziałby przed sobą dwa czarne kapelusze i natychmiast wiedziałby, że sam ma biały kapelusz.

Tym samym po pierwszym pytaniu pozostaje sześć kombinacji:

BBB, BBC, BCB, CBB, CBC, CCB

Po zadaniu tego samego pytania po raz drugi nadal nikt się nie odzywa. To może oznaczać tylko jedno: pan z przodu ma biały kapelusz! Dlaczego? Ponieważ skoro po pierwszym pytaniu dwaj panowie stojący z przodu wiedzą, że nie mają na swoich głowach dwóch czarnych kapeluszy, to gdyby pan stojący całkiem z przodu miał na głowie czarny kapelusz, pan stojący zaraz za nim natychmiast udzieliłby odpowiedzi, że sam ma na głowie kapelusz biały. Skoro jednak pan w środku milczał po drugim pytaniu, to znaczy, że widział z przodu biały kapelusz.

Tak więc po trzecim pytaniu pan stojący całkiem z przodu może z pewnością stwierdzić, że ma na głowie biały kapelusz.

Ot, co.

A tak swoją drogą Rzast nie tylko udzielił prawidłowej odpowiedzi, ale w dodatku zrobił to w sposób o wiele bardziej zwięzły, niż ja tutaj. Well done.

Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Close