Quiz: Opowieści o pilocie Pirxie

https://xpil.eu/xnm

Jeżeli, Czytelniku, zaglądasz tutaj częściej niż raz na rok, być może kojarzysz quiz o lemowej "Cyberiadzie", który swego czasu zaprezentowałem:

Quiz: Cyberiada

Od tamtej pory minęło 11 miesięcy. Quiz nie cieszył się zbyt dużą popularnością (od czasu jego opublikowania wzięło w nim udział ledwie 32 uczestników, z czego 29 dotarło do końca), ale ponieważ nie o popularność mi chodzi, tylko o frajdę, postanowiłem kontynuować tę tradycję i oto dziś prezentuję mojej Publiczności kolejny quiz z twórczości Stanisława Lema: "Opowieści o Pilocie Pirxie"

Quiz składa się z dziesięciu sekcji (po jednej na każde opowiadanie). Łącznie - sto pytań, rozłożonych dość nieregularnie.

Uwaga - pytania mogą być podchwytliwe! Bierzesz udział na własną odpowiedzialność 😉

Nie ma tu przegranych ani wygranych. Nie ma progu "zdawalności". Na koniec zostaniesz poinformowany o tym, na ile procent pytań udało Ci się odpowiedzieć poprawnie, jednak nie będzie możliwości przejrzenia pytań i sprawdzenia błędów. Można jednak wziąć udział w quizie ponownie, tyle razy ile się chce.

Zapraszam!

https://xpil.polldaddy.com/s/opowieści-o-pilocie-pirxie

(swoim wynikiem możesz podzielić się w komentarzu)

https://xpil.eu/xnm

10 komentarzy

    1. 86%, ale to niewiele, biorąc pod uwagę, że skończyłem czytać przedwczoraj. Łatwiej chyba kojarzę pytania sytuacyjne niż pytania o parametry, nazwy i dane. Książka nadal w dziale dla młodzieży, lektura klasy VI szkoły podstawowej to jakieś nieporozumienie, więcej tam psychologii i filozofii niż umysł dziecka mógłby przyjąć.
      Zastanowił mnie jeszcze jeden szczegół. W jednym z opowiadań Lem pisze o rywalizacji pomiędzy USA i ZSRR. Czytając dziś te opowieści traktuję to jako większy anachronizm niż dziurkowane taśmy pamięci. Umiejscawiając historię w znacznej przyszłości Lem nie zaryzykował geopolitycznej fantastyki, że którekolwiek z tych państw rozpadło się lub transformowało. Gdyby nawet chciał, to zapewne nie mógł. Rozpad ZSRR niemożliwy był z powodów oczywistych, gdyby jednak USA, to chyba uznałby to za zbyt czarny scenariusz.

    1. Potwierdzam. Widzę wyniki i póki co jesteś na drugim miejscu 😉 (spośród piątki, która dotychczas wzięła udział). Nota bene sporo ludzi deklaruje, że ostatni raz czytała Pirxa ponad 10 lat temu…

      1. Jeszcze nie. Wynik nie będzie taki wysoki. “Opowieści…” swego czasu były moim oczkiem w głowie.

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.