Jestem, więc myślęOgólne

Problem samotnego biegacza

Dziś po raz kolejny wracamy do słynnych nierozwiązanych problemów matematycznych. Tym razem pobiegamy sobie na bieżni.

Wyobraźmy sobie ośmiu biegaczy na okrągłej bieżni. Startują z tego zamego miejsca, po czym każdy biegnie z inną prędkością (tj. inną niż każdy z pozostałych biegaczy).

Hipoteza mówi, że po upływie odpowiednio długiego czasu każdy z biegacz będzie na bieżni przynajmniej przez chwilę samotny.

„Samotność” danego biegacza polega na tym, że żaden z pozostałych siedmiu biegaczy nie znajduje się bliżej niż jedna ósma obwodu bieżni.

Zadanie jest oczywiście wyidealizowane matematycznie: wszyscy biegacze biegną równo, nie męczą się, nie zbaczają z trasy, nie mają parcia na pęcherz, nie dostają odcisków na stopach, nie nudzą się, nie muszą jeść ani pić, nie przejmują się, że w nocy jest ciemno, a zimą zimno – ot, biegną sobie non-stop.

No więc właśnie: jak udowodnić, że po pewnym czasie każdy z nich będzie przez chwilę samotny?

Oczywiście zagadnienie można rozszerzyć na dowolna ilość biegaczy: jeżeli biegaczy jest K, wówczas w definicji „samotności” zamieniamy 1/8 na 1/K.

Hipotezę udało się udowodnić dla K = 1, 2, 3, 4, 5, 6 oraz 7. Nie będę tych dowodów tutaj przedstawiał, ponieważ sam ich kompletnie nie rozumiem. Najeżone są one pojęciami takimi jak „kongruencja”, „jądro homomorfizmu” czy „ideał pierścienia” – jeszcze jeden przykład pokazujący, że program matematyki, będący podstawą nauczania we współczesnych szkołach, zatrzymał się gdzieś na przełomie XVIII i XIX wieku, więc przeciętny obywatel nie jest w stanie zrozumieć meandrów współczesnej matematyki choćby się, za przeproszeniem, zesrał.

Zagadnienie jest jednakowoż interesujące i daje się całkiem fajnie zasymulować w Excelu. Będzie temat na osobny wpis, ha!

Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

4 komentarzy do "Problem samotnego biegacza"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Pshemko
Gość

Po tytule się przestraszyłem, że zacząłeś biegać 😉

Close