Home / Ogólne / Bardzo stara zagadka

Bardzo stara zagadka

Poniższa zagadka jest stara jak świat, ale a nuż któryś z moich trzech Czytelników jej nie zna…

Alicja i Bartek znajdują się w dwóch odizolowanych od siebie pomieszczeniach. Każde z nich rzuca monetą (wyidealizowaną: żadnego stawania na krawędzi, żadnego przyklejania się monety do sufitu itd. – czyli reszka albo orzeł, bez kombinowania), a następne zgaduje, co wypadło przeciwnikowi. Jeżeli którekolwiek z nich zgadło poprawnie, obydwoje wygrywają. Jeżeli żadne z nich nie zgadło poprawnie, obydwoje przegrywają.

Przykład: Alicji wypadł orzeł, Bartkowi – reszka. Alicja typuje reszkę, Bartek – orła. Wygrywają, bo obydwoje wytypowali poprawnie, co wypadło drugiemu graczowi.

Przykład 2: Bartek wyrzucił orła, Alicja reszkę. Obydwoje typują reszkę. Wygrywają, bo jedno z nich (Bartek) zgadło poprawnie.

Przykład 3: Obydwoje wyrzucają orła. Obydwoje typują reszkę. Przegrali, bo żadne z nich nie zgadło poprawnie.

Przed rozpoczęciem gry mogą wspólnie ustalić strategię. Jaka strategia zagwarantuje im wygraną za każdym razem?


About xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Check Also

XPS 13: 3 lata później

Dell XPS 13 po trzech latach użytkowania.

4
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
xpilJacek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jacek
Gość
Jacek

Jeśli jedno nie wie, co odpowiedziało drugie (a tak sugeruje opis zagadki), to nie ma takiej strategii. W przeciwnym przypadku łatwizna.

%d bloggers like this: