Jestem, więc myślę

Słabe pierwsze

Liczby pierwsze są obywatelem pierwszej (nomen omen) kategorii na tym blogu. Mogę się nabijać z religii, polityki, komputerów czy fanbojów różnych marek (lub wacek), ale liczby pierwsze traktuję z należytą im powagą i szacunkiem. W końcu stoją one na straży naszego bezpieczeństwa w Internecie, a także są niezmierzonym źródłem ciekawostek matematycznych.

Niestety, niektóre z nich są słabe. Słaba liczba pierwsza to taka liczba pierwsza, która jest wczesna.

Wszystko jasne?

Nie?

No pewnie, że jasne. Wcześniaki na ogół są słabe, więc wszystko się zgadza.

A tak na serio: liczba pierwsza słaba (zwana czasem wczesną) to taka liczba pierwsza, która jest mniejsza od średniej arytmetycznej sąsiadujących z nią liczb pierwszych.

Przykładem takiej liczby jest siedem, ponieważ średnia jej sąsiadów (5, 11) wynosi osiem, czyli więcej, niż siedem.

Innym przykładem jest trzy, bo średnia otaczających ją dwójki i piątki to trzy i pół.

Albo takie 10181 – poprzednia pierwsza to 10177, następna – 10193, ich średnia to 10185, czyli więcej, niż 10181.

Paul Erdös zaproponował hipotezę, według której istnieje nieskończenie wiele par sąsiednich słabych liczb pierwszych (czyli odległych od siebie o dwa). Za jej udowodnienie oferował nawet sto dolarów nagrody, a za obalenie – 25000 dolarów (z czego można wnioskować, że był bardzo mocno przekonany o jej prawdziwości).

Liczby pierwsze będące średnią arytmetyczną swoich sąsiadów nazywamy zbalansowanymi. No a liczby pierwsze, które nie są ani słabe, ani zbalanasowane, innymi słowy są większe od średniej swoich pierwszych sąsiadów, to liczby pierwsze silne (uwaga na dualizm: „silność” liczb pierwszych ma dwie całkiem różne definicje: ta tutaj pochodzi z teorii liczb, ale jest jeszcze druga, kryptograficzna, o której może kiedy indziej).

Najdłuższy znany obecnie ciąg KOLEJNYCH liczb pierwszych słabych ma trzynaście wyrazów i zaczyna się od 1 472 840 004 019.

Fascynujące, nieprawdaż?

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "Słabe pierwsze"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Gabriela
Gość

A ja uwielbiam dziewiątkę z powodu jej niezwykłości. Napisz coś fascynującego o 9 proszę. Moze czegoś nie wiem, a zbieram ciekawostki o tej liczbie.

Close