Boska dziesiątka

Natrafiłem niedawno na obrazek przedstawiający grzbiety dziesięciu najpopularniejszych książek wszechczasów. Oto i on:

10-ksiazek

Okazuje się, że powyższy obrazek wcale nie jest jakimś nowym odkryciem, a na jego temat pisało już mnóstwo innych blogerów tworzących Sztukę przez wielkie Sztu. Dlatego dziś nie zamierzam się roztkliwiać nad tą infograficzką zbyt długo. Napiszę tylko, że tradycyjnie znajduję siebie poza społecznym marginesem, ponieważ spośród tych dziesięciu arcydzieł miałem przyjemność czytać tylko jedno: Kod Leonarda DaVinci. Z pozostałych dziewięciu o niektórych w ogóle nie słyszałem, inne znam tylko z nazwy, a jedną (Twilight) – z ekranizacji, albowiem moja lepsza Połówka jest wielką fanką Sagi i ogląda ją regularnie przynajmniej cztery razy do roku.

Może kiedyś zechce mi się zrobić moją własną, prywatną infografikę, z dziesięcioma najczęściej czytywanymi przeze mnie książkami 😉

Jeżeli takowa nastąpi, nie omieszkam się pochwalić…


10
Dodaj komentarz

avatar
Obrazki i zdjęcia
 
 
 
Filmy
 
 
 
Inne
 
 
 
7 Wątki komentarzy
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
fieloryb5000libTomekxpilMotylek Recent comment authors
  Zapisz się  
Powiadom o
Gabriela
Gość
Gabriela
offline

Lapie się bardziej, bo tez Kod … i sto lat temu Przeminęło z Wiatrem z powodu super-ekranizacji z Buttlerem i Vivien – ach!

Butter
Gość
Butter
offline

Nie znasz Władcy? Bogowie…

Pani M
Gość
Pani M
offline

9 na 10. Wychodzi na to, że nie jest źle u mnie z kanonem 😀

Motylek
Gość
Motylek
offline

5/10 wliczając Biblię, choć, jak większość polskich katolików „znam” ją dość powierzchownie i całej nigdy nie przeczytałam. Czyli powinno być 4/10.
Informacja głosi, ze ranking sporządzono na podstawie liczby sprzedanych egzemplarzy – co moim zdaniem wcale nie przekłada się na liczbę przeczytanych. Mam tez na półce Harry Pottera – dostałam w dniu ślubu ale jakoś od 15 lat nie znalazłam czasu zeby przeczytać.

Tomek
Gość
Tomek
offline

Hmmm… To ja mam wynik 3,5 / 10. LOTR (fajny), Potter (ujdzie, przynajmniej tom 1), Kod (niestety). A z Biblii to tylko Nowy Testament, stąd to 0,5 ?

5000lib
Gość
5000lib
offline

Trzy razy zabierałam się za przeczytanie „Władcy” i „Wiedźmina” i udało mi się, zachwytu nad pierwszym nie podzielam, uważam, że warto by było sfilmować biografię Tolkiena, bardzo ciekawie życie prowadził.
Harry Potter natomiast jest socjologicznie bardzo ciekawy.

fieloryb
Gość
fieloryb
offline

Biblia to IMHO najczęściej kupowana a najrzadziej czytana własnoocznie (neologizm na miejscu) księga na świecie. Pomijając małe wspólnoty, mało jest ludzi, którzy:
a) samodzielnie,
b) od deski do deski
przeczytali to, hm…, dzieło.

Z doświadczenia wiem, że najczęściej otrzymuje się tę księgę w prezencie. Prezent po pobieżnym przejrzeniu ląduje na półce.

Jakże ciekawe jest to Pismo, niech zaświadczy mały cytat:
„A oto imiona mężów, którzy winni wam towarzyszyć: z Rubena – Elisur, syn Szedeura; 6 z Symeona – Szelumiel, syn Suriszaddaja; 7 z Judy – Nachszon, syn Amminadaba; 8 z Issachara – Netaneel, syn Suara; 9 z Zabulona – Eliab, syn Chelona. 10 Z synów Józefa: z Efraima – Eliszama, syn Ammihuda; z Manassesa – Gamliel, syn Pedahsura; 11 z Beniamina – Abidan, syn Gideoniego; 12 z Dana – Achijezer, syn Ammiszaddaja; 13 z Asera – Pagiel, syn Okrana; 14 z Gada – Eliasaf, syn Deuela2; 15 z Neftalego – Achira, syn Enana”.

😀

Oczywiście większość chrześcijan i żydów tkwi zanurzona (często nie zdając sobie z tego sprawy) w kulturze i historii Księgi. Przez tysiące lat zdołała ona utrwalić swój ślad w języku, zachowaniach, prawach, itp. Natomiast ze znajomością szczegółów (nie mówiąc o cytowaniu z pamięci) jest kiepsko.

%d bloggers like this: