RecenzjeRecenzje filmów

Marsjanin (film) – recenzja

Ponieważ całkiem niedawno zamieściłem tutaj recenzję książki, na podstawie której nakręcono „Marsjanina”, mam dziś ułatwione zadanie. Zamiast opowiadać o całym filmie, wypunktuję tylko najważniejsze (moim zdaniem) rzeczy.

A więc po pierwsze – i chyba najważniejsze – bardzo dobry film! Widziałem mnóstwo nieudanych ekranizacji, ale „Marsjanin” zdecydowanie nie jest jedną z nich. Ogląda się go bez krztyny znudzenia. Damon gra świetnie, również aspekt sarkastyczno-humorystyczny postaci Watneya.

Jeśli zaś chodzi o szczegóły – cóż, większość książki została odzwierciedlona bardzo dobrze, aczkolwiek – oczywiście – nie udało się wcisnąć wszystkich przygód Marka Watneya do scenariusza. Najważniejsze, które pominięto (i które zauważyłem, że pominięto):

1. Po urwaniu się korytarza wejściowego do bazy, z Watneyem w środku, pominięto scenę, w której Watney – uszczelniając sobie twarzową część skafandra – przykleił sobie dłoń do hełmu, zasłaniając sobie w ten sposób większość pola widzenia. Pominięto również motyw z próbami przeturlania urwanej części korytarza po powierzchni Marsa, w celu dotarcia do jakiegoś bezpiecznego miejsca.

2. W książce Mark w pewnym momencie niechcący podłącza wysokie napięcie do komunikatora (tego z Voyagera) i fajczy go kompletnie, odcinając sobie w ten sposób bezpowrotnie możliwość komunikacji zwrotnej z Ziemią. W filmie tego motywu nie ma.

3. W książce, w czasie podróży do MAV-a, Mark natyka się na olbrzymią (ponad 300 km średnicy) burzę piaskową, którą bardzo sprytnie udaje mu się wykryć i objechać. W filmie ten motyw jest kompletnie pominięty.

4. Pod koniec podróży do MAV-a pojazd, którym jedzie Mark wpada w dziurę niewidzialną pod piachem i przewraca się kołami do góry. Tego motywu również nie ma w filmie.

5. Po starcie MAV-a w filmie Watney przebija sobie skafander, żeby uzyskać dodatkowy odrzut umożliwiający mu zbliżenie się do Hermesa na odległość umożliwiającą przechwycenie. W książce tego motywu nie ma.

To wszystkie większe „wpadki”, jakie udało mi się zarejestrować w filmie, jednak nie mają one zbytniego wpływu na całokształt odbioru dzieła. Film jest nakręcony solidnie i trzyma w napięciu od początku do końca. Bardzo polecam.

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Close