Marsjanin (film) – recenzja

Ponieważ całkiem niedawno zamieściłem tutaj recenzję książki, na podstawie której nakręcono "Marsjanina", mam dziś ułatwione zadanie. Zamiast opowiadać o całym filmie, wypunktuję tylko najważniejsze (moim zdaniem) rzeczy.

A więc po pierwsze - i chyba najważniejsze - bardzo dobry film! Widziałem mnóstwo nieudanych ekranizacji, ale "Marsjanin" zdecydowanie nie jest jedną z nich. Ogląda się go bez krztyny znudzenia. Damon gra świetnie, również aspekt sarkastyczno-humorystyczny postaci Watneya.

Jeśli zaś chodzi o szczegóły - cóż, większość książki została odzwierciedlona bardzo dobrze, aczkolwiek - oczywiście - nie udało się wcisnąć wszystkich przygód Marka Watneya do scenariusza. Najważniejsze, które pominięto (i które zauważyłem, że pominięto):

1. Po urwaniu się korytarza wejściowego do bazy, z Watneyem w środku, pominięto scenę, w której Watney - uszczelniając sobie twarzową część skafandra - przykleił sobie dłoń do hełmu, zasłaniając sobie w ten sposób większość pola widzenia. Pominięto również motyw z próbami przeturlania urwanej części korytarza po powierzchni Marsa, w celu dotarcia do jakiegoś bezpiecznego miejsca.

2. W książce Mark w pewnym momencie niechcący podłącza wysokie napięcie do komunikatora (tego z Voyagera) i fajczy go kompletnie, odcinając sobie w ten sposób bezpowrotnie możliwość komunikacji zwrotnej z Ziemią. W filmie tego motywu nie ma.

3. W książce, w czasie podróży do MAV-a, Mark natyka się na olbrzymią (ponad 300 km średnicy) burzę piaskową, którą bardzo sprytnie udaje mu się wykryć i objechać. W filmie ten motyw jest kompletnie pominięty.

4. Pod koniec podróży do MAV-a pojazd, którym jedzie Mark wpada w dziurę niewidzialną pod piachem i przewraca się kołami do góry. Tego motywu również nie ma w filmie.

5. Po starcie MAV-a w filmie Watney przebija sobie skafander, żeby uzyskać dodatkowy odrzut umożliwiający mu zbliżenie się do Hermesa na odległość umożliwiającą przechwycenie. W książce tego motywu nie ma.

To wszystkie większe "wpadki", jakie udało mi się zarejestrować w filmie, jednak nie mają one zbytniego wpływu na całokształt odbioru dzieła. Film jest nakręcony solidnie i trzyma w napięciu od początku do końca. Bardzo polecam.

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.