Moja trucizna codzienna: Hook

https://xpil.eu/zFabp

Dziś recenzja jednej z najprostszych gier na Androida, w które przydarzyło mi się zagrać ostatnimi czasy. Hook jest grą, w której nacisk położono na dwie rzeczy; obydwu mi czasem życiu brakuje: prostota oraz minimalizm.

Gra polega na "rozplątywaniu" elementów - w każdej kolejnej planszy "supeł" jest bardziej skomplikowany i wymaga coraz więcej kombinowania, jednak nawet ostatnią planszę da się przejść w ciągu kilku minut. Niektórzy sądzą, że jest to wada. Niektórzy lubią gry, w których nieuchronnie dochodzi się do poziomu przekraczającego ich możliwości. Mi się podoba...

A więc tak: każda plansza składa się z elementów kilku rodzajów: jest przycisk (lub kilka przycisków), który "ciągnie" w swoją stronę "patyczki". Które patyczki zostaną pociągnięte? Te, które są połączone z przyciskiem. W jaki sposób są połączone? Na początku liniami, później, w dalszych planszach, również polem magnetycznym (co daje możliwość prowadzenia połączeń w sposób na pierwszy rzut oka nieoczywisty).

Po drodze między przyciskami a patyczkami mogą się jeszcze przytrafić kontrolki modyfikujące przebieg linii - dzięki czemu możemy decydować, które patyczki zostaną pociągnięte.

Przeczytałem sobie powyższe dwa akapity i wiecie co? Do bani taki opis. Lepiej będzie, jak po prostu wrzucę kilka obrazków.

Hook 1Na obrazku powyżej widzimy jedną z pierwszych plansz. Dwa przyciski, dwa "patyczki", dwie linie. Prościutkie. Najpierw naciskamy przycisk po prawej, potem ten na dole. Voila!

Hook 2Tutaj mamy cztery patyczki i tylko trzy przyciski - jak widać, pojedyncza linia może się rozwidelczać na kilka gałęzi, za pomocą kropki. Tu kolejność też jest oczywista - najpierw górny przycisk, potem dwa dolne, począwszy od lewej.

Hook 3

Tu mamy tylko jeden przycisk, linie rozgałęzione do trzech patyczków oraz dwa elementy obrotowe -trzeba zacząć od odcięcia skrajnych linii (obrazek poniżej), potem wyciągnąć środkowy patyczek, potem podłączyć ponownie skrajne linie i pociągnąć pozostałe dwa patyczki.

Hook 4

Hook 5

Na kolejnym obrazku (powyżej) widzimy, że elementy obracane mogą mieć "kolanka" - trzeba kombinować z przebiegiem linii, żeby doprowadzić je do właściwych patyczków we właściwej kolejności.

Hook 6

Oprócz kolanek, elementy obrotowe mogą też mieć skrzyżowania. Trzeba uważać, żeby przez pomyłkę nie podłączyć niewłaściwego patyczka...

Hook 7

Ostatnim elementem, utrudniającym nieco orientację, są elektromagnesy - wklęsły do wklęsłego, płaski do płaskiego, a wypukły... sam nie wiem.

Hook 8

Na ostatnim obrazku mamy przykład planszy dość skomplikowanej - cały jej urok polega na tym, że przycisk jest tylko jeden, trzeba więc się dużo naprzestawiać, w odpowiedniej kolejności.

Jak widać gra jest zrobiona w naprawdę minimalistyczny sposób. Żadnych fontann, wodotrysków, żadnych feerii kolorów, w tle leci łagodna muzyka medytacyjna. Plansz jest w sumie pięćdziesiąt - i to jest chyba jedyna wada gry. Może autor z czasem doda kolejne.

A tutaj link do gry: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rt.hook

https://xpil.eu/zFabp

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.