Przegląd linków #7

https://xpil.eu/s44g

Jest listopad 1998 roku. Juddy Sammel decyduje się na podłączenie do swojego domu internetu, jednak bez kablówki. Okazuje się, że w procedurach dostawcy jest luka, w wyniku której facet o mały włos a wylądowałby w więzieniu.


Matt opisuje działanie systemu Raft do synchronizacji danych w systemach rozproszonych. Artykuł napisany strawnie nawet dla ludzi niebędących głęboko w temacie.


Minimalizm ekstremalny, czyli cała strona www zapisana w treści odnośnika. Strona opisuje jak podmienić jej zawartość na własną - wystarczy zzipować zawartość folderu z treścią html, zakodować w Base64 i wkleić do urla. Sprawdziłem - działa.


Czy są jakieś słowa wspólne dla każdego języka? Trudno powiedzieć, bo języków jest (podobno) około 7000. Cindy (z Duolingo) prezentuje kilka słów wspólnych dla *większości* języków.


Mam rację? Nie mam racji? Mam trochę racji? Czy ta racja jest bardziejsza od tamtej? A może mniej bardziejsza? O stopniowaniu "mania" racji całkiem ciekawie pisze Isaac Asimov.


Znów Matt (naprawdę, warto zasubskrybować ten blog) - tym razem o zaletach używania współczesnych botów konwersacyjnych do bardziej wydajnej walki z przestarzałym kodem.


Zegar odliczający do wystąpienia problemu roku 2038, kiedy to 32-bitowy licznik milisekund się przekręci, uniemożliwiając pracę niektórym starszym komputerom.


Coś dla perfekcjonistów: opowieść o tym, jak radzić sobie z byciem w błędzie, z "niemaniem" racji, z własnymi niedociągnięciami.


Terry Tao, jeden a najwybitniejszych współczesnych matematyków, opowiada o swoim egzaminie doktoranckim. Niby po angielsku, ale...

(dopisane dzień później: oryginalny link nie działa, materiał można zobaczyć na Web Archive: https://web.archive.org/web/20230927154458/https://web.math.princeton.edu/generals/tao_terence)

A tak przy okazji, jeżeli ktoś jeszcze nie widział, tutaj jest link do blogu Terry-ego. Bardzo pomocny w leczeniu manii wielkości 🙂


Nobel z fizyki. Trzech jajogłowych opracowało sposób na generowanie impulsów światła o czasie trwania rzędu attosekund, czyli 10^-18 części sekundy, czyli jakbyśmy sekundę podzielili ma milion równych części, potem jedną z tych części znów na milion, i jeszcze raz. Po co? Ponoć żeby móc lepiej studiować zachowanie elektronów.

https://xpil.eu/s44g

5 komentarzy

  1. Ad słowa wspólne: Autorka artykułu nie zauważyła, że w języku norweskim też mają własne słowo na taksówkę: “drosje”. To niedociągnięcie podważa w moich oczach wiarygodność jej researchu (czepiam się?). A co ze słowami “mama” i “tata”? Czy one również nie są bardzo uniwersalne?

    Ad Matt Rickard: Bardzo ciekawe. Czyli kończą się tłuste czasy dla cobolistów? Od przyszłego roku banki obejdą się bez nich? 🙂 Jeszcze bardziej zaciekawiła mnie wzmianka o Stack Overflow Developer Survey. Nie znałem. Wczytam się w wyniki ankiety w najbliższym czasie.

    Ad egzamin doktorancki Tao: Link nie działa, mógłbyś zerknąć?

    Ad minimalizm ekstremalny: Nie no, takie eksperymenty to już przesada. 🙂 Bardziej trafia do mnie idea małej sieci, którą z zapałem propaguje m.

    Kilka innych polecanych przez Ciebie artykułów przerzuciłem na Kindla. Dam znać, jak przeczytam.

  2. Czytałem gdzieś kiedyś, że najbardziej uniwersalne słowa to “robot” i “laser” – nie chce mi się sprawdzać, ale wydaje mi się to bardziej prawdopodobne niż nazwy napojów i owoców, które istnieją od setek lat, a rozprzestrzeniały się wolno, więc miały dużo więcej czasu i miejsca na zmiany. I generalnie sądzę, że najłatwiej o uniwersalne słowa powinno być w branży IT, gdzie nowości rozprzestrzeniają się zbyt szybko, żeby nadążyć z wymyślaniem i upowszechnianiem własnych nazw, więc wszystko kopiuje się jak leci z angielskiego.

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.