Gra własnej produkcji

Całkiem niedawno odświeżyliśmy sobie z Żonką jedną z naszych ulubionych gier z czasów wczesnej emigracji.

Mieszkając w Polsce zupełnie nie znałem idei sprzedaży katalogowej. Tzn. oczywiście zdawałem sobie sprawę z istnienia takiego zjawiska (za gówniarza, pamiętam, przeglądałem nawet katalogi jakiegoś zachodnioniemieckiego sklepu wysyłkowego, bodajże Quelle), jednak dopiero po przyjeździe do Irlandii zasmakowałem sprzedaży katalogowej osobiście. W postaci, jakże by inaczej, Argosu, którego grubaśne katalogi (ponad półtora tysiąca stron każdy) plenią się w wielu domach niczym karaluchy, namawiając podstępnymi szeptami „kup mnie, kup mnie…”.

No i właśnie ów katalog Argosu stał się podstawą naszej gry. Gra jest stara jak wynalazek Gutenberga i wiele razy grywałem w nią jako dziecko – tyle że z encyklopedią zamiast katalogu. Otóż jeden z graczy (prowadzący) bierze katalog do ręki, a drugi (zgadujący) podaje losowy numer strony i numer produktu na tej stronie. Następnie, w ramach pierwszej wskazówki, prowadzący mówi zgadującemu cenę wylosowanego produktu. Od tej chwili zgadujący może zadawać pytania boolowskie (a więc takie, na które odpowiedź może brzmieć tylko „tak” lub „nie”) i musi w jak najmniejszej liczbie prób odgadnąć co to za produkt.

Wbrew pozorom gra jest całkiem trudna, katalog ma bowiem dziesiątki tysięcy różnych produktów i trzeba się chwilami nieźle nagłowić. Śmiechu jest też co niemiara, zwłaszcza jak się przypadkiem dobrze dobierze pytanie.

Po odgadnięciu (lub poddaniu się) gracze zamieniają się rolami i gra się od nowa. W przypadku większej liczby graczy można grać cyklicznie (dwie osoby grają, reszta czeka) ewentualnie na wyścigi (jeden prowadzący, wielu zgadujących).

W wolnym czasie, jak się już znudzisz, Czytelniku, graniem w antywarcaby, bardzo polecam tę zgadywankę.


3
Dodaj komentarz

avatar
Obrazki i zdjęcia
 
 
 
Filmy
 
 
 
Inne
 
 
 
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
lackiTomekpendragon Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
pendragon
Gość
pendragon
offline

Muszę tego spróbować, jak tylko wróci familia w wywczasów.

Tomek
Gość
Tomek
offline

I ja w to grywałem we wczesnych latach pobytu na wyspie. I zasady też chyba mieliśmy podobne. Potwierdzam, zabawa przednia

lacki
Gość
lacki
offline

nom, znana gra, tylko w wersji z encyklopedią nieco trudniej oszacować cenę hasła :] My też graliśmy ze słownikiem pol-ang, bez cen. Bezcenna gra to była.

%d bloggers like this: