Przegląd linków #15

https://xpil.eu/1ZJRz

1

Szachy z Los Alamos. Uproszczona wersja gry, bez gońców, roszady, bicia w przelocie. Plansza 6x6 pól. A tutaj wersja grywalna. Gra idealna do eksperymentowania z nauką algorytmów na słabszych / starszych komputerach.


2

Całkiem ciekawa analiza próbująca odpowiedzieć na pytanie: czy wyrzucanie śmieci na wysypisko jest faktycznie gorsze dla środowiska od recyklingu? (przynajmniej tam, gdzie recykling jest możliwy). Okazuje się, że ludzie nie do końca rozumieją jak działają wysypiska, a także, że nie ma jednoznacznej, poprawnej odpowiedzi na to pytanie. Ale lektura jest całkiem pouczająca.


3

Połączenie Kanji z Qwerty? Czemu nie... Oto Qwanji. Można eksperymentować, od prostego "edcdsdfgtgb hgfrytrvbn tgbnm tgbnm ytrfvvbnhyyt", poprzez "ywshbz tqagazb zqbt qzgq zqby qzbt qzjq bzagaqy zvfaqr", aż do całkiem zaawansowanego "fghijklmnf" 🙂


4

Za gówniarza byłem w klanie 65 XE, commodorowcy byli najzacieklejszymi wrogami. To znaczy, tak głosiła jedyna słuszna doktryna. Prywatnie bawiłem się jednym i drugim (własna atarynka, C64 u brata), więc "wojenki" były głównie dla hecy i na pokaz. I tak wszyscy zazdrościliśmy amigowcom...

Ostatnio, okazuje się, banda jajogłowych udowodniła, że C64 potrafi rozwiązywać niektóre problemy typowe dla komputerów kwantowych szybciej niż obecnie najszybsze i najlepsze komputery kwantowe.

Żart? Być może, ale wyniki doświadczeń wyglądają autentycznie.


5

Lista statusów http zaprezentowana w wersji dla sympatyków kynologii (w artykule link do podobnego zestawienia dla kociarzy: [klik])


6

Kalkulator, który potrafi prawidłowo zsumować dwie trzy-bitowe liczby, ale tyko raz. Nie brzmiałoby to zbyt ambitnie gdyby nie fakt, że budulcem tego monstrum są domina.

Aby skonstruować tego typu urządzenie (zwane celnie "domputerem"), twórcy zużyli około 10,000 domin.


7

Na początku lat 40 zeszłego stulecia profesor Wheeler w rozmowie telefonicznej z Feynmanem postawił całkiem szaloną hipotezę, że w całym Kosmosie jest tylko jeden elektron. Opatrzył ją też całkiem solidnym materiałem dowodowym teoretycznym. Wszystko fajnie, tylko jedno się nie zgadza: żeby teoria miała jakiekolwiek szanse bytu, powinniśmy obserwować identyczną (lub przynajmniej prawie-identyczną) liczbę elektronów i pozytonów, a tak nie jest.


8

M.Elon pracuje nad urządzeniem do komunikacji z mózgiem, a prawnicy łamią sobie głowy nad zabezpieczeniem przed nadużyciami, które w naturalny sposób muszą się pojawić kiedy technologia w końcu wyjdzie z powijaków.


9

W 1915 roku Wacław Sierpiński podał definicję słynnego samopodobnego trójkąta. Okazuje się, że pewien szczep cyjanobakterii umie w ten trójkąt już od dawna!


10

Podczas gdy OpenAI pracuje intensywnie nad kolejną generacją swojej mnożącej papugi (GPT-5 ma być dostępny dla szerszej publiczności w połowie tego roku), izraelscy jajogłowi testują limity GPT-4. Okazało się, że spośród pięciu wybranych specjalizacji medycznych, GPT-4 zdał komisyjne egzaminy na cztery z nich. Nie licząc pediatrii / położnictwa, bot okazał się bądź zdecydowanie lepszy, bądź równy żywym lekarzom.

https://xpil.eu/1ZJRz

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.