Przegląd linków #18

https://xpil.eu/uLXBb

1

"Inteligentne" słuchawki umożliwiające skupienie słuchu na jednej osobie w gwarnym tłumie. Teoretycznie główne zastosowanie to aparaty słuchowe, ale jakby się dobrze zastanowić, można na przykład wdrożyć takie coś podczas spotkań biznesowych, podczas których prowadzonych jest kilka równoległych dialogów w jednym pomieszczeniu, bez wzajemnego przeszkadzania sobie. Albo odwrócić sytuację i jak ktoś nas niemożebnie wk..., znaczy, denerwuje, odfiltrować go 🙂


2

Lubisz fraktale? To polubisz tę stronę. Mnóstwo materiałów o fraktalach - głównie z perspektywy programisty, ale nie tylko.


3

Masz drukarkę 3D i trochę czasu? Okazuje się, że możesz sobie wydrukować zegarek cyfrowy z analogowym napędem. Trochę głośny jak na mój gust, ale poza tym pomysł przedni.


4

Tak, tak, wiem, ChatGPT to, ChatGPT tamto, strach już podnieść klapę od sracza.

Ale ten projekt wydaje się być dość unikalny na tle całej reszty: jeżeli chcemy wykorzystać LLM do wgryzienia się w jakiś temat, zadajemy pytanie, a odpowiedź przychodzi w osobnym okienku z klikalnymi pod-zagadnieniami. Każde okienko jest tak naprawdę osobną sesją z LLM, ale wszystkie "wiedzą" o sobie nawzajem. Bardzo sprytne.


5

Voyager 1 to najstarszy pojazd kosmiczny wystrzelony z powierzchni Ziemi, który nadal działa i można się z nim komunikować, choć fachowcy twierdzą, że ma już mocno z górki. Najbardziej pesymistyczna wersja to utrata zasilania w 2025 roku, najoptymistyczniejsza - w 2036. Tak czy siak, w 2036 roku Voyager 1 wyleci poza zasięg naszych radarów.

W międzyczasie, dosłownie kilka dni temu, paru jajogłowych policzyło ile fotonów potrzeba na przekazanie jednego bita informacji wysłanej z Voyagera 1 - okazuje się, że około 25. Niesamowita sprawa, że potrafimy odróżnić te 25 fotonów od całej reszty, wyłapać je i przekształcić na sensowną informację.


6

Cole przekazuje światu jedną z najbanalniejszych, a zarazem najprawdziwszych metod na osiągnięcie szczęścia: przestańmy się przejmować rzeczami, które są poza naszą kontrolą.


7

Windows 11. Nowa, kontrowersyjna opcja "Recall" umożliwiająca sprawdzenie co się robiło na komputerze w danym momencie w przeszłości okazuje się być zabezpieczona słabiej, niż twierdzi Microsoft. Kevin, zajmujący się zawodowo bezpieczeństwem IT, z powodzeniem uzyskał dostęp do danych Recall innego użytkownika, co teoretycznie powinno być niemożliwe. Użytkownicy Linuksów otwierają butelkę szampana 🙂


8

Większość współczesnych gier komputerowych opiera się na efektach wizualnych, traktując grywalność drugoplanowo. Ale kiedyś...

...bo kiedyś, panie, to było, nie to co teraz...

...programista miał do dyspozycji parę kilobajtów pamięci i procesor z taktowaniem pół wiorsty na zdrowaśkę, i musiał sobie poradzić. Tutaj całkiem interesująca opowieść o grze Tarzan na konsolę Atari 2600. Za gówniarza spędziłem nad tą konsolą nieprzyzwoicie dużo czasu, więc czytając ten artykuł poczułem się nieco nostalgicznie.


9

Jak już lecimy po historii, warto wspomnieć, że w tym roku językowi SQL stuknęło dokładnie tyle lat, co mi 🙂

(rok temu zresztą też... zbieg okoliczności?)


10

Siódmoklasista wymyśla całkiem nowy dowód jednego z najstarszych twierdzeń matematycznych.

https://xpil.eu/uLXBb

2 komentarze

  1. #9 To pokażę Ci inny zbieg okoliczności:
    Pewna utytułowana (umedalowana?) sportsmenka ma tyle lat co ja – dodatkowo zdmuchujemy świeczki tego samego dnia – tyle że ona siedzi obecnie w polityce, a ja na jakimś irlandzkim blogu 😉
    Btw: Szukałeś na Wiki swojego dokładnego rówieśnika? Zawsze to jakaś ciekawostka na spotkania rodzinne. Chyba, że potem temat zejdzie na politykę… to wtedy nie.

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.