Wspomnień czar

Marsz!

Jak można przeczytać w Wikipedii, gość urodził się w lutym 1809 roku w Hamburgu, a zmarł zaledwie 38 lat później, w listopadzie 1847 roku, w Lipsku. A w międzyczasie zrobił coś, co pozwoliło mi prawie półtora wieku później zarobić pierwsze w życiu pieniądze (takie od obcych ludzi, bo kieszonkowe się nie liczy jako zarabianie…)

Miałem wtedy może ze dwanaście lat i tremę, jakby to były deski teatru w Sydney Opera House a nie jakiś maleńki pokoik Urzędu Stanu Cywilnego w niewielkiej wsi, w której wówczas mieszkałem.

Marsz Mendelsona nie jest jakimś szczególnie trudnym utworem do zagrania. Miałem wtedy za sobą już ze dwa lata ogniska muzycznego i z klawiszami radziłem sobie może nie jak Możdżer, ale wystarczająco, żeby tego nieszczęsnego Mendelsona przyzwoicie zagrać. Jednak pierwszy w życiu występ w publicznym miejscu to całkiem nowa jakość dla takiego gówniarza. Trema mnie zżerała, pociłem się prawie jak Al Yankovic w teledysku „Amish Paradise„, przed oczyma miałem mroczki i Wogle. Jak ktoś kiedykolwiek miał tremę przed publicznym występem, wie, o czym mówię.

Ale potem do pokoju weszła para młoda, uśmiechnięci byli i promienni jakby właśnie wygrali milion w Totka, palce jakoś same trafiły we właściwe klawisze i melodia popłynęła prawie bez mojego świadomego udziału.

Tylko że tak: młodzi przeszli koło mnie i skręcili do pokoju obok, w którym odbyła się imprezka właściwa, czyli krótka, wyświechtana przemowa szefowej USC, że związek małżeński, że wspierać w szczęściu i w nieszczęściu, w zdrowiu i chorobie, i tak dalej, wiadomo. Takie gadki zawsze chwilę trwają, a mi się Marsz właśnie skończył i nie bardzo wiedziałem, co dalej. Aż tak daleko tego nie zaplanowałem 😉

Jednakże kreatywność nigdy nie była moją słabą stroną (podobnie jak skromność, ale o tym kiedy indziej, tutaj zabrakłoby miejsca) i już chwilę potem tło imprezki rozświetlały nuty „Zielonych listeczków”, jedynego kujawiaka, którego umiałem wtedy zagrać, a także jedynego, którego tytuł do dziś pamiętam.

Potem państwo młodzi zabrali się do podpisów, w międzyczasie jeszcze wyskoczył fotograf z wielkim obiektywem, a jeszcze trzeba było szampana przynieść na tacy, to wszystko trwało i trwało, po dwóch powtórzeniach „Zielonych listeczków” doszedłem do wniosku, że wypadałoby coś zmienić. Tylko, kurdę, co? Może gdybym miał swoje nuty, coś bym tam znalazł, ale nie miałem.

Postanowiłem zaryzykować i zacząłem, po cichutku, żeby w razie czego wpadka była mniejsza, grać „Pożegnanie Ojczyzny” Ogińskiego. Polonez dość oklepany, ale na pewno mniej popularny od Marsza Mendelsona, a jednocześnie na tyle rozbudowany muzycznie, że goście nie powinni umrzeć z nudów.

Trochę mi się tam palce omsknęły raz czy drugi przy tym Ogińskim, ale nie na tyle, żeby ktokolwiek z gości coś zauważył. Imprezka dobiegła końca, a ja zainkasowałem wtedy taką furę pieniędzy, że było mnie stać na kupienie sobie autka na baterię, niebieskiej wyścigówki sterowanej dźwignią na kabelku, które i tak popsuło się dwa tygodnie później.

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Close