Wspomnień czar

Zagadka sprzed lat

Kilkanaście lat temu któreś z polskich radyj (przy okazji, jak brzmi dopełniacz liczby mnogiej od „radio”?) zorganizowało konkurs dla słuchaczy. Nie pamiętam dokładnie która to była stacja, jestem natomiast prawie pewien, że to była audycja radiowa a nie telewizyjna. Szczegóły konkursu zapamiętałem, bo były banalnie proste.

Otóż należało nadesłać do rozgłośni kopertę, a w niej jedną liczbę całkowitą większą od zera oraz swoje namiary.

Słuchacz, który przyśle najmniejszą UNIKALNĄ liczbę, wygrywa nagrodę.

Proszę zgadnąć która liczba wygrała 🙂

Od razu podpowiem, że jedynek nadeszło kilkaset (albo nawet kilka tysięcy – nie pamiętam teraz dokładnie, ale bardzo dużo).

A może ktoś oprócz mnie też pamięta ten konkurs?

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

11 komentarzy do "Zagadka sprzed lat"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
dusia
Gość

"Radiów". Zapewne…

butter
Gość

jak wygrać taki konkurs? skoro jest najmniej unikalna [zakładam, że wśród odpowiedzi], to znaczy, że musi ją nadesłać wiele osób. Nagrodę przyznać pierwszej? Ale jak wysyłała ją, to była najbardziek unikalna… [no, jedna z wielu]

CO do wyniku – obstawiam 2 lub 3

xpil
Gość

Nie najmniej unikalną tylko najmniejszą unikalną. Z unikalnością jak z ciążą, nie można być trochę w ciąży.

Tłumaczę więc na nasze: która z nadesłanych przez słuchaczy liczb była najmniejsza a zarazem unikalna (a więc taka, że nadesłał ją dokładnie jeden słuchacz, dokładnie raz).

Teraz lepiej?

butter
Gość

lepiej. -1?

olektrolek
Gość

radyj… – wyraz pochodzenia obcego – sie ni eodmienia:
radio, kakao, metro.

xpil
Gość

"Radio" się odmienia od mniej więcej 1938 roku. Wyjątkiem jest dopełniacz liczby mnogiej, który się nie odmienia 🙂

Źródło: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=4196

valdie68
Gość

Radii skoro się odmienia. Nie wszystkie Sobory Watykańskie miały na celu dobro Kościoła, tak jak i nie wszystkie zmiany w języku polskim. Język polski jest językiem żywym więc nie to co się ustala w którymś tam roku przez kogoś tam jest koniecznie ważne, a to co się dzieje.
11

xpil
Gość

Wg podanego przeze mnie wcześniej źródła, w 1938 roku po raz pierwszy UŻYTO odmiany słowa "radio" w publicznym medium, więc jest dokładnie jak piszesz: to nie sztywny przepis tylko sposób, w jaki ludzie używają języka.

W dalszym ciągu jednak dopełniacz liczby mnogiej (czyli "radiów") nie jest zbyt często używany, chociaż poprawny (źródło: http://www.sjp.pl/radio)

siatkowka4pc
Gość

no to w końcu jaka ta liczba wygrała?

Close