Zagadka sprzed lat

https://xpil.eu/e1lxH

Kilkanaście lat temu któreś z polskich radyj (przy okazji, jak brzmi dopełniacz liczby mnogiej od "radio"?) zorganizowało konkurs dla słuchaczy. Nie pamiętam dokładnie która to była stacja, jestem natomiast prawie pewien, że to była audycja radiowa a nie telewizyjna. Szczegóły konkursu zapamiętałem, bo były banalnie proste.

Otóż należało nadesłać do rozgłośni kopertę, a w niej jedną liczbę całkowitą większą od zera oraz swoje namiary.

Słuchacz, który przyśle najmniejszą UNIKALNĄ liczbę, wygrywa nagrodę.

Proszę zgadnąć która liczba wygrała 🙂

Od razu podpowiem, że jedynek nadeszło kilkaset (albo nawet kilka tysięcy - nie pamiętam teraz dokładnie, ale bardzo dużo).

A może ktoś oprócz mnie też pamięta ten konkurs?

https://xpil.eu/e1lxH

11 komentarzy

  1. jak wygrać taki konkurs? skoro jest najmniej unikalna [zakładam, że wśród odpowiedzi], to znaczy, że musi ją nadesłać wiele osób. Nagrodę przyznać pierwszej? Ale jak wysyłała ją, to była najbardziek unikalna… [no, jedna z wielu]

    CO do wyniku – obstawiam 2 lub 3

    1. Nie najmniej unikalną tylko najmniejszą unikalną. Z unikalnością jak z ciążą, nie można być trochę w ciąży.

      Tłumaczę więc na nasze: która z nadesłanych przez słuchaczy liczb była najmniejsza a zarazem unikalna (a więc taka, że nadesłał ją dokładnie jeden słuchacz, dokładnie raz).

      Teraz lepiej?

        1. Ma być większa od zera. Na tym cały dowcip polega. Wyślesz za dużą, ktoś przyśle mniejszą. Wyślesz za małą, ktoś wyśle drugą taką samą.

  2. "Radio" się odmienia od mniej więcej 1938 roku. Wyjątkiem jest dopełniacz liczby mnogiej, który się nie odmienia 🙂

    Źródło:

  3. Radii skoro się odmienia. Nie wszystkie Sobory Watykańskie miały na celu dobro Kościoła, tak jak i nie wszystkie zmiany w języku polskim. Język polski jest językiem żywym więc nie to co się ustala w którymś tam roku przez kogoś tam jest koniecznie ważne, a to co się dzieje.
    11

    1. Wg podanego przeze mnie wcześniej źródła, w 1938 roku po raz pierwszy UŻYTO odmiany słowa "radio" w publicznym medium, więc jest dokładnie jak piszesz: to nie sztywny przepis tylko sposób, w jaki ludzie używają języka.

      W dalszym ciągu jednak dopełniacz liczby mnogiej (czyli "radiów") nie jest zbyt często używany, chociaż poprawny (źródło: http://www.sjp.pl/radio)

    1. Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że było to 23. W każdym razie na pewno było to coś niedużego, dwucyfrowego. I na pewno nie 42 🙂

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.