Pchełki VBA

Pchełki VBA – Odcinek 8: rekurencja

Dziś o rekurencji.

Czym jest rekurencja? To taki rodzaj definicji (bądź funkcji), która odwołuje się do samej siebie. Przy czym, musi być dodatkowo zdefiniowany jakiś stan brzegowy („początkowy”) w celu uniknięcia zapętlenia definicji w nieskończoność.

Dobrym przykładem takiej nieskończonej rekurencji jest trójkąt Sierpińskiego. Żeby przerobić zwykły trójkąt równoboczny na trójkąt Sierpińskiego, należy podzielić go trzema odcinkami na cztery identyczne trójkąty równoboczne, potem wyciąć środkowy, a pozostałe 3 przerobić na trójkąty Sierpińskiego. Czyli każdy z nich podzielić na cztery mniejsze, wyciąć środkowy i tak dalej. Efekt będzie, z grubsza, o taki.

Trójkąt Sierpińskiego to przykład rekurencji nieskończonej. W programowaniu komputerów mamy jednak do czynienia z rekurencją skończoną (komputery nie radzą sobie za dobrze z nieskończonością, podobnie zresztą jak człowiek). Skończoność rekurencji zapewniamy poprzez dodadnie warunku jej zakończenia.

Dobrym przykładem będzie tutaj silnia.

Silnię z zadanej liczby naturalnej N definiuje się jako iloczyn wszystkich liczb naturalnych od 1 do N.

Ponadto, definicja mówi explicite, że silnia z 0 wynosi 1.

0! = 1
1! = 1
2! = 1 * 2 = 2
3! = 1 * 2 * 3 = 6
4! = 1 * 2 * 3 * 4 = 24

I tak dalej. Jak łatwo zauważyć, silnię w prosty sposób można zdefiniować za pomocą rekurencji:

Silnia z N równa się 1 dla N równego 1. Silnia z N równa się silni z N-1 przemnożonej przez N, dla N większego od 1.

Proste?

Niekoniecznie?

No to popatrzmy:

1! = 1
2! = 1! * 2
3! = 2! * 3
4! = 3! * 4

100! = 99! * 100

Zgadza się?

Spróbujmy teraz zaprząc tę rekurencyjną zasadę do wyliczenia silni za pomocą VBA. Od razu uprzedzam, że ponieważ jest to pchełka, nie będziemy bawić się w jakieś zaawansowane algorytmy, liczące silnie z liczb stucyfrowych – napiszemy sobie najprostszy przypadek, który będzie liczył silnię tak długo, aż wyjdzie poza dopuszczalny zakres Long (Long to w VBA typ całkowitoliczbowy 32-bitowy, ze znakiem) – a więc maksymalna możliwa wartość to 2^31-1=2147483647 (ciut ponad dwa miliardy).

Ponieważ silnia rośnie dość szybko, okaże się, że będziemy w stanie policzyć silnię z dwunastu (która wynosi coś z pół miliarda), ale już nie z trzynastu (ponad sześć miliardów, a więc poza dopuszczalnym zakresem typu Long).

OK, zaczynamy. Alt-F11, nowy moduł, wklejamy kod:

Option Explicit
Public Function silnia(n As Integer) As Long
 On Error Resume Next
 If n = 1 Then
  silnia = 1
 Else
  silnia = n * silnia(n - 1)
 End If
 If Err.Number <> 0 Then silnia = 0
 On Error GoTo 0
End Function

Przechodzimy do okna poleceń natychmiastowych (Ctrl-G) i wpisujemy:

? silnia(1) <enter>

Wynik: 1

Próbujemy coś większego:

? silnia(6) <enter>

720

Faktycznie, 1*2*3*4*5*6=720

? silnia(10)

3628800
Zgadza się, 1*2*3*4*5*6*7*8*9*10=3628800

? silnia(13)

0

Ano, zgodnie z zapowiedzią, funkcja się zesrała przy trzynastce. No i fajnie.

Teraz część opisowa – osoby, które jeszcze nie zasnęły, a bardzo by chciały zasnąć, proszone są o pozostanie na swoich miejscach.

Public Function silnia(n As Integer) As Long

Deklarujemy funkcję silnia z jednym parametrem wejściowym n typu Integer (całkowitoliczbowy, 16-bitowy ze znakiem, czyli max 32767 – a i tak zadziała tylko do 12) oraz z parametrem wyjściowym typu Long (całkowitoliczbowy, 32-bitowy ze znakiem).

On Error Resume Next

Ponieważ spodziewany się błędu przepełnienia, od razu zabezpieczamy się przed jego wystąpieniem – po szczegóły działania dyrektywy „On Error” kieruję do poprzedniego odcinka.

If n = 1 Then
 silnia = 1
Else
 silnia = n * silnia(n - 1)
End If

Tutaj jest samo gęste, czyli właściwe obliczenie. Jeżeli n=1 to zwracamy jedynkę, w przeciwnym wypadku zwracamy silnię z n-1 przemnożoną przez n.

If Err.Number <> 0 Then silnia = 0

Tutaj wstawiamy protezę dla n>12 = funkcja zwróci 0 (które jest nieprawidłowym wynikiem, ale dzięki temu obsługujemy błąd)

On Error GoTo 0

Resetujemy obsługę błędu.

Ot i cała filozofia.

No a teraz pytanie, dałoby się to samo ale bez rekurencji?

A dlaczego bez? Przecież z rekurencją działa elegancko.

Ano, z jednej strony owszem, działa. Z drugiej jednak strony, rekurencja nie jest zalecana w „porządnych” projektach software-owych, ponieważ jest ona dość zasobożerna. Zauważmy, że w naszym przypadku funkcja silnia woła samą siebie kilka (-naście) razy – za każdym razem musi ona gdzieś zapamiętać swój aktualny stan (a więc, wartości wszystkich zmiennych oraz punkt powrotu) – akurat tych kilkanaście iteracji nam komputera nie ubije, ale możemy sobie wyobrazić o wiele bardziej złożone sytuacje, gdzie funkcja wywoła się kilkaset albo kilka milionów razy – i każde jedno wywołanie zajmie odrobinę pamięci.

Dlatego też pisząc „porządne” programy starajmy się unikać rekurencji.

Dlaczego więc w ogóle o niej piszę?

Ano, z dwóch przyczyn. Po pierwsze, algorytm zapisany rekurencyjnie jest zwykle o wiele prostszy do zrozumienia i krótszy w zapisie. A po drugie, czasami można pozostawić rozwiązanie rekurencyjne – o ile tylko wiemy na pewno, że nie rozpuchnie nam się ono kiedyś w jakiegoś pożeracza pamięci. Dość dobrym przykładem może tu być analiza węzłów XML – wiemy na pewno, że plik XML ma skończoną wielkość, więc można go potraktować rekurencją bez większych obaw.

Już dawno temu udowodniono, że każde rozwiązanie rekurencyjne da się zapisać w postaci nierekurencyjnej.

Spróbujmy więc naszą pchełkę wyleczyć z rekurencji:

Public Function silnia2(n As Integer) As Long
Dim i As Integer, w As Long
w = 1
On Error Resume Next
For i = 1 To n
w = w * i
If Err.Number <> 0 Then w = 0
Next i
On Error GoTo 0
silnia2 = w
End Function

Wreszcie wersja najbardziej leniwa:

Public Function silnia3(n As Integer) As Long
silnia3 = Switch(n = 1, 1, n = 2, 2, n = 3, 6, n = 4, 24, n = 5, 120, n = 6, 720, n = 7, 5040, n = 8, 40320, n = 9, 362880, n = 10, 3628800, n = 11, 39916800, n = 12, 479001600, True, 0)
End Function

Analizę dwóch ostatnich pchełek pozostawiam Czytelnikowi, zaraz po tym jak się obudzi.

Halo, pobudka!

Halo…

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Pchełki VBA – Odcinek 8: rekurencja"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
agnieszka_sto
Gość

Zaiste, ozywcze… :)))

Close