Samo życie

Nastroić?

Zamierzeniem moim było nastrojenie gitary oraz opanowanie programiku Audacity – dwa w jednym. Ponieważ nigdy nie bawiłem się w obróbkę dźwięku (nie licząc jednorazowego epizodu z nagrywaniem dwóch ścieżek dźwiękowych przy użyciu starej kasety magnetofonowej i dwóch jamników, którego efekt prezentuję tutaj), postanowiłem zacząć od czegoś możliwie prostego – stąd właśnie pomysł na Audacity, który jest programem – z założenia – dla szympansów.

Zamiast gitarę nastroić, zamyśliłem się, i oto efekt:

Gitara20120804

Gitara nie stroi, w dodatku walnąłem nią niedawno o drzwi (a w zasadzie drzwiami o gitarę) i teraz mam pudło z niewielkim wgnieceniem. Na szczęście nie jest to żaden Gibson ani nawet Dowina, tylko zwykły noname z Lidla za niecałe pięćdziesiąt Jerzych. Mam teraz impuls, żeby sobie kupić coś porządniejszego.

A po cholerę Audacity, zapyta ktoś?

Ano, po pierwsze primo, naumiałem się odszumiać sygnał. Nie wiem jak to wygląda w bardziej profesjonalnych narzędziach, ale tutaj wystarczy wskazać programowi kawałek ciszy (która zawiera sam szum) a następnie zapuścić odszumiacza – i gotowe.

Oprócz tego nauczyłem się też normalizować sygnał, coś jakby korygowanie rozpiętości tonalnej w fotografii, tylko zamiast barw mamy dźwięki.

Próbowałem też skleić ze sobą kilka ścieżek tak, żeby nie było słychać „przeskoków”, ale jednak słychać. O ile komuś się chce odsłuchiwać całość 😉

Tak czy siak, wniosek jest jeden: przydałaby się nowa gitara. Od jutra wystawiam kapelusz przed dom, może się do wiosny coś uzbiera. Ha.

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

8 komentarzy do "Nastroić?"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pendragon
Gość
A czy gitarę z Lidla da się w ogóle nastroić? Mam też taką tylko z drugiej ręki, adverts i odbiór osobisty w Waterford (akurat było po drodze) i myślę sobie że ten ktoś sprzedał bo nie mógł nastroić mimo załączonego elektronicznego gwizdka. Też brzdąkałem kiedyś i to nawet na dużej scenie w czasie studniówki 🙂 Kumpel namówił mnie dla jaj, żebym mu towarzyszył jako basista, pokazał gdzie mam naciskać a gdzie brzdąkać i tak stałem i grałem obok niego a cztery klasy maturalne plus grono słuchały piosenki "Krew Boga". Dawne czasy, a ja do dziś nic nowego nie gram, tylko… Więcej »
dusia
Gość

:)))

Close