Nastroić?

Zamierzeniem moim było nastrojenie gitary oraz opanowanie programiku Audacity – dwa w jednym. Ponieważ nigdy nie bawiłem się w obróbkę dźwięku (nie licząc jednorazowego epizodu z nagrywaniem dwóch ścieżek dźwiękowych przy użyciu starej kasety magnetofonowej i dwóch jamników, którego efekt prezentuję tutaj), postanowiłem zacząć od czegoś możliwie prostego – stąd właśnie pomysł na Audacity, który jest programem – z założenia – dla szympansów.

Zamiast gitarę nastroić, zamyśliłem się, i oto efekt:

Gitara20120804

Gitara nie stroi, w dodatku walnąłem nią niedawno o drzwi (a w zasadzie drzwiami o gitarę) i teraz mam pudło z niewielkim wgnieceniem. Na szczęście nie jest to żaden Gibson ani nawet Dowina, tylko zwykły noname z Lidla za niecałe pięćdziesiąt Jerzych. Mam teraz impuls, żeby sobie kupić coś porządniejszego.

A po cholerę Audacity, zapyta ktoś?

Ano, po pierwsze primo, naumiałem się odszumiać sygnał. Nie wiem jak to wygląda w bardziej profesjonalnych narzędziach, ale tutaj wystarczy wskazać programowi kawałek ciszy (która zawiera sam szum) a następnie zapuścić odszumiacza – i gotowe.

Oprócz tego nauczyłem się też normalizować sygnał, coś jakby korygowanie rozpiętości tonalnej w fotografii, tylko zamiast barw mamy dźwięki.

Próbowałem też skleić ze sobą kilka ścieżek tak, żeby nie było słychać „przeskoków”, ale jednak słychać. O ile komuś się chce odsłuchiwać całość 😉

Tak czy siak, wniosek jest jeden: przydałaby się nowa gitara. Od jutra wystawiam kapelusz przed dom, może się do wiosny coś uzbiera. Ha.


8
Dodaj komentarz

avatar
Obrazki i zdjęcia
 
 
 
Filmy
 
 
 
Inne
 
 
 
2 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
dusiaxpilpendragon Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
pendragon
Gość
pendragon
offline

A czy gitarę z Lidla da się w ogóle nastroić? Mam też taką tylko z drugiej ręki, adverts i odbiór osobisty w Waterford (akurat było po drodze) i myślę sobie że ten ktoś sprzedał bo nie mógł nastroić mimo załączonego elektronicznego gwizdka. Też brzdąkałem kiedyś i to nawet na dużej scenie w czasie studniówki 🙂 Kumpel namówił mnie dla jaj, żebym mu towarzyszył jako basista, pokazał gdzie mam naciskać a gdzie brzdąkać i tak stałem i grałem obok niego a cztery klasy maturalne plus grono słuchały piosenki "Krew Boga". Dawne czasy, a ja do dziś nic nowego nie gram, tylko linię basu do tej piosenki 🙂

dusia
Gość
dusia
offline

:)))

%d bloggers like this: