Branżowe

Nowości od Małomiękkiego

Po raz kolejny firma Microsoft wypuszcza nową wersję SQL Servera. Tym razem 2016.

Oczywiście jak już nowa wersja, to oczywiście nowe opcje, możliwości i ulepszenia. Rzućmy okiem, co tym razem przynosi nowa wersja (póki co jeszcze nie można jej kupić, ale można pobrać do testów).

Samo gęste siedzi, jakże by inaczej, w silniku bazy danych, więc skupimy się na nim:

1. Poprawione indeksy CODB (CODB to dane uporządkowane w trybie „columnar” – jeszcze chyba nie ma dobrego, popularnego polskiego słówka na ten tryb składowania danych). Bez wchodzenia zbyt głęboko w szczegóły, od teraz indeksy te będą działać szybciej przy odczycie oraz będą bardziej elastyczne (i również szybsze) przy zapisie.

2. Liczne usprawnienia technologii Hekaton (nie wiem, czy MS jeszcze w ogóle chce używać tej nazwy), czyli po naszemu In-Memory OLTP. Lepsza obsługa wielojęzyczności, współbieżności, łatwiejsze analizowanie wydajności zapytań, lepsza integracja z PowerShell i wiele innych.

3. Statystyki wykonania zapytań w czasie rzeczywistym. Do tej pory mieliśmy do wyboru albo zobaczyć przewidywany plan wykonania zapytania (przed jego wykonaniem), albo wykonać zapytanie, odczekać do końca i dopiero wtedy zobaczyć jaki był faktyczny plan zapytania (wraz z wszelkimi informacjami statystycznymi typu ilości wierszy, czasy wykonania poszczególnych kroków itd). Od wersji 2016 będzie można sobie obserwować plan zapytania w czasie rzeczywistym, bez konieczności czekania na zakończenie zapytania.

4. Magazyn zapytań („Query Store„), czyli możliwość odpytywania metadanych serwera o historyczne plany zapytań oraz ich łatwego porównywania i analizy. Dzięki temu – przynajmniej teoretycznie – będzie można łatwiej zrozumieć co i w jaki sposób wpływa na wydajność wykonania poszczególnych zapytań, kiedy i dlaczego plany zapytań się zmieniają i tak dalej. To już było wcześniej (za pomocą DMV), ale teraz ma był łatwiej i wygodniej.

5. Historyzacja danych: dotychczas to programista musiał zadbać o to, żeby poprawnie rejestrować informacje historyczne – na ogół tworzyło się osobną tabelę z sufiksem „_history” (lub podobnym) i tam logowało zmiany w tabeli głównej. Powodowało to brak standardyzacji oraz ciągłe wynajdywanie koła. Od wersji 2016 będzie można używać tzw. „Temporal Tables”, nowego rodzaju tabel, które będą rejestrować historię zmian w tabeli głównej automatycznie.

6. Kopie zapasowe lokalnych danych do chmury Azure: bez wnikania w szczegóły, od teraz będzie można wykonać kopię niektórych danych lokalnych do instancji serwera Azure.

7. Natywna obsługa JSON: od teraz będzie można zwracać wyniki zapytania SQL w formacie JSON – a więc ogromne pole do popisu dla programistów tworzących wtyczki do innych systemów typu NoSQL (MongoDB, ToroDB, CouchDB i wiele innych).

8. Możliwość wykonania operacji TRUNCATE na pojedynczej partycji (a nie tylko na całej tabeli) – coś, co od dawna było dostępne u konkurencji, wreszcie trafia pod strzechy microsoftowe.

9. Maskowanie danych: możliwość ustawienia maski na dane wrażliwe. Maska zastąpi zwracane dane, jeżeli zapytanie będzie wykonane przez nieuprawnionego użytkownika. Można w ten sposób na przykład „wygwiazdkować” hasła, zastąpić kody pocztowe maską XX-XXX albo pokazać „Adama Kowalskiego” jako „A*** K*******” i tak dalej. Fajna sprawa, bo dotychczas trzeba było kombinować dookoła (widoki, funkcje etc).

Wyżej wymienione to tylko niektóre (te – moim zdaniem – najbardziej interesujące) usprawnienia w wersji 2016. Moje dwa ulubione to obsługa JSON oraz TRUNCATE pojedynczej partycji – jedno może ułatwić kooperację z innymi silnikami danych, a drugie – zoptymalizować proces ładowania warstwy Stage hurtowni. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że dziś powoli odchodzi się od hurtowni danych opartych stricte na RDBMS na rzecz rozwiązań typu Hadoop czy Mongo – i to nie tylko ze względu na wydajność, ale głównie na koszty licencji.

Na koniec dzisiejszego wpisu małe spostrzeżenie: co prawda wersja 2016 już na horyzoncie, ale większość znanych mi firm do dziś używa wersji 2005 lub 2008 (czyli dwie lub trzy wersje „za Murzynami”) i nie czują specjalnego parcia na migrację do najnowszych fontann i wodotrysków.

W końcu tabelka to tabelka.

C’nie?

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Close