Branżowe

Magia mapowania

Dziś pomarudzę trochę w temacie ODI.

ODI, o czym z pewnością wszyscy doskonale wiedzą, to narzędzie do ELT. ELT z kolei to taki jakby ETL tylko ma L i T zamienione miejscami.

Na razie wszystko jasne…

Tak czy siak, nadziałem się niedawno na interesujący błąd w ODI, który dziś opiszę.

Przez „interesujący” rozumiem tak naprawdę „interesujący dla garstki popaprańców nie mających nic lepszego do roboty tylko oglądanie błędów ODI”.

Jak każde narzędzie do pompowania danych z miasta A do miasta B, ODI umożliwia mapowanie kolumn źródłowych na kolumny docelowe. Niestety, w odróżnieniu od takiego na przykład SSIS, tutaj nie mamy możliwości zadania dowolnego zapytania źródłowego w postaci SQL, i nawet najbardziej złożoną logikę musimy zaimplementować na piechotę, przeciągając tabele i tworząc wszystkie JOIN-y, filtry i formuły sposobem myszowym. Można to oczywiście w niektórych przypadkach obejść zapisując zapytanie SQL u źródełka w postaci widoku, ale to jednak nie to samo, bo wymaga specjalnych uprawnień po stronie systemu źródłowego, których czasem nie mamy.

Tak czy siak, miałem niedawno całkiem rozłożystego pająka z dziesięciu tabel, z czego dwie to były typowe przelotki, mapujące identyfikatory rekordów źródłowych na docelowe. Z jakichś bliżej niewyjaśnionych przyczyn w pewnym momencie ODI zaczęło generować JOIN-y dla tych tabel w sposób nieprawidłowy. Załóżmy, że przelotka P1 linkuje się po prawej stronie z tabelą T1 po kolumnach P1.C11 = T1.C12, a przelotka P2 z tabelą T2: P2.C21 = T2.C22. Tak to wyglądało na obrazku, jednak wygenerowany kod SQL zamieniał kolumny „na krzyż”, a więc wyglądał o tak: P1.C11 = T1.C22 oraz P2.C21 = T2.C12. Oczywiście w momencie wykonywania całość szła w maliny z powodu nieistniejących kolumn (w tabeli T1 nie ma kolumny C22 i na odwrót), i nijak nie szło wyjaśnić temu upartemu kawałkowi złomu, że robi na krzyż.

Rozwiązanie okazało się rzecz jasna proste: należało skasować JOIN-y między P1 a T1 oraz między P2 a T2, a następnie utworzyć je od nowa. Kolega, który się w tym na początku babrał, nie wpadł na tak oczywisty pomysł i wezwał mnie awaryjnie do pomocy. Mi się udało wpaść na rozwiązanie całkiem przypadkiem, ale udawałem, że to przecież oczywiste i znów wyszło na to, że jestem guru 🙂 Grunt to umieć się sprzedać…

No dobra, najciekawsze już za nami. Jeszcze tylko kawał i kończymy:

Prawdziwy macho nie je miodu. Prawdziwy macho żuje pszczoły.

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Close