Branżowe

Kombinacje

Miałem niedawno do rozwiązania całkiem banalny problem, który rozwiązałem w dość nietypowy sposób.

Problem polega na wygenerowaniu – za pomocą Excela – wszystkich kombinacji dwóch liter alfabetu łacińskiego, począwszy od „AA” a skończywszy na „ZZ”. Czyli:

AA
AB
AC

AY
AZ
BA
BB
BC
BD

YV
YX
YY
YZ
ZA
ZB

ZX
ZY
ZZ

O ile zagadnienie to jest trywialne w SQL-u – ot, jeden SELECT na iloczynie kartezjańskim – o tyle w Excelu nie da się bezpośrednio, w prosty sposób, budować kombinacji, permutacji etc etc. W bardziej złożonych sytuacjach zazwyczaj piszę sobie prościutką pętelkę w VBA, o taką:

Public Sub Kombinacje(start_from As Integer, end_at As Integer, location As Excel.Range)
 Dim r As Excel.Range
 Dim i As Integer, j As Integer
 Set r = location
 For i = start_from To end_at
  For j = start_from To end_at
   r.Value = Chr(i) & Chr(j)
   Set r = r.Offset(1, 0)
  Next j
 Next i
 End Sub

Potem już tylko Ctrl-G, wywołujemy procedurę z odpowiednimi parametrami, o tak:

Kombinacje 65,90, Range("A1")

Pukamy Enter – i gotowe.

Jednak – jakkolwiek lubię pisać w VBA – to jest trochę za duża armata na tak błahy problem. Da się prościej.

A jak?

Ano, ja skorzystałem z faktu, że począwszy od Office 2007 wzwyż, liczba kolumn w arkuszu zwiększyła się z 256 do 16384, a więc trzeba było również wprowadzić trzyliterowe oznaczenia kolumn (bo kombinacji dwuliterowych jest za mało).

Tym samym, skoro wszystkie dwuliterowe kombinacje liter już w Excelu istnieją (jako nagłówki kolumn), trzeba je po prostu wyciągnąć do komórek arkusza, o tak:

W komórce AA1 wpisujemy formułę:

=SUBSTITUTE(SUBSTITUTE(ADDRESS(ROW(AA1), COLUMN(AA1)), "$1", ""), "$", "")

W wyniku dostajemy tekst „AA”. Formułę kopiujemy w prawo aż do kolumny ZZ. Najlepiej w tym celu: skopiować komórkę AA1 (Ctrl-C), puknąć Control-G, wpisać adres komórki ZZ1, puknąć enter, wcisnąć Shift-Control-Strzałka w lewo, wkleić (Ctrl-V), gotowe.

Otrzymaną w ten sposób listę można potem „spionowić” kopiując wszystkie komórki od AA1 do ZZ1 (tak samo: zaznaczamy komórkę AA1, pukamy Shift-Ctrl-Strzałka w prawo, następnie Ctrl-C), i wklejając je gdzieś poniżej, z zaznaczoną opcją Transpozycji (czyli: Prawomysz -> Wklej specjalnie -> zaznaczamy „Transpozycja” oraz „Wartości”, Enter).

I gotowe.

Na upartego, możnaby to jeszcze uprościć. Zamiast kosztownego SUBSTITUTE można użyć prostego MID (po cholerę wyszukiwać i zamieniać, skoro poszukiwany kawałek adresu jest zawsze w tym samym miejscu?), oraz dodatkowo użyć numeru wiersza jako drugiego parametru funkcji ADDRESS – wówczas niezbędne adresy wyliczą się bez transpozycji. O tak:

W komórkę A1 wpisujemy formułę:

=MID(ADDRESS(1,ROW(A27)), 2, 2)

a następnie kopiujemy ją w dół aż do komórki A676.

I gotowe – bez potrzeby transponowania.

Czy ktoś ma jeszcze jakieś pomysły?

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "Kombinacje"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
B
Gość

Napisać skrypt w Pythonie i zaimportować dzieło w postaci np. CSV, które powstanie po 20 sekundach do Excela ;P

Close