Gwoździe Wilsona: rozwiązanie zagadki (metoda #1)

https://xpil.eu/whm

Jakiś czas temu - nie całkiem dawno - wrzuciłam na bloga zagadkę o Gwoździach Wilsona.

Oryginalnie zagadka mówiła o kurczakach w KFC, sprzedawanych w porcjach 6, 9 i 20 kawałków, ale zmieniłem na gwoździe, żeby było (odrobinę) trudniej wyguglać.

Przypomnę, że chodziło o znalezienie największej liczby naturalnej, której nie da się uzyskać z sumowania szóstek, dziewiątek i dwudziestek.

Jak na razie z zagadką za bary wzięło się tylko dwóch Czytelników. Jeden zaczął kombinować z resztami z dzielenia, drugi z kolei napisał kod SQL, za którego pomocą sprawdza kolejne kombinacje pudełek. Obydwa te podejścia omówię bardziej szczegółowo kiedy indziej, dziś jednak pokażę rozwiązanie "głupie", "siłowe". Spróbujemy sobie wylosować sto tysięcy razy różne sumy szóstek, dziewiątek i dwudziestek - i zobaczymy, co nam z tego wyjdzie.

Żeby było zabawniej (ale nie jest), zrobimy to w Excelu:

  1. Uruchamiamy Excela
  2. W komórce A1 wpisujemy formułę: =6*RANDBETWEEN(0,30)+9*RANDBETWEEN(0,30)+20*RANDBETWEEN(0,30)
  3. Kopiujemy ją w dół do wszystkich komórek aż do A100000.
  4. W kolumnie F wpisujemy liczby od jeden do 400, w pionie, czyli od F1 do F400. Sposób uzyskania liczb od 1 do 400 pozostawiam Czytelnikowi 😉
  5. W komórce G1 wpisujemy formułę: =VLOOKUP(F1,A:A, 1, FALSE)
  6. Kopiujemy ww. formułę w dół do wszystkich komórek aż do komórki G400.
  7. Przyglądamy się uważnie zawartości kolumny G... Dla pewności wciskamy kilka razy F9 (odświeżenie formuł), każdorazowo obserwując uważnie kolumnę G.

Co widzimy?

zagadka-01Widzimy, że "dziury" w kolumnie G są coraz rzadsze, ostatnia pojawia się na 43. Możemy wciskać F9 do bólu, a w 43 zawsze będzie dziura, natomiast powyżej 43 dziury w tajemniczy sposób znikają.

Sporadycznie może nam się pojawić jakaś dziura powyżej 43, ale po kolejnym F9 - zniknie. A więc to tylko kwestia maszyny losującej.

Czyżby więc 43 było odpowiedzią na naszą zagadkę?

Na to wygląda. Możemy zwiększać ilość losowanych kombinacji (nawet i do miliona, jak ktoś lubi), możemy szukać "dziur" powyżej 400, nie znajdziemy. W każdym razie nie znajdziemy dziur permanentnych.

Czyli chyba jednak 43.

https://xpil.eu/whm

2 komentarze

    1. Nie do końca. 42 jest odpowiedzią na pytanie o życie, kosmos i całą resztę. O gwoździach nic tam nie ma 😉

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.