Prawo a lewo

Natrafiłem dzisiaj na taką oto perełkę: http://bit.ly/MbCeGR

W telegraficznym skrócie: jeżeli urządzasz imprezę i “puszczasz” na niej muzykę objętą prawami autorskimi, masz obowiązek zapłacić autorowi muzyki. Wielkość opłaty zależna jest od ilości ludzi uczestniczących w imprezie, a także od faktu czy do muzyki tańczono czy tylko jej słuchano (w przypadku tańczenia opłata podwaja się).

Brzmi jak scenariusz jakiejś nowej komedii Barei 🙂 Tyle tylko, że to są całkiem poważne plany. Ciekawe tylko jak z egzekwowaniem… Tym bardziej, że planuje się ściągnąć opłaty z imprez, które się już odbyły (maksymalnie do czterech lat wstecz). Nie wiem co się stało z lex retro non agit, ale wcale mi się to nie podoba.

Póki co ma to działać tylko w Kanadzie. Ale, jak to mówią, daj rekinowi palec a zeżre ci obie nogi, więc nie znamy dnia ani godziny…

Czas: dziewiętnasty kwietnia 2027 roku, pod wieczór.
Miejsce: prywatna łazienka Anzelma Żęcichy

Anzelm, biorąc prysznic, bezczelnie gwiżdże “We Are The Champions”.

Do łazienki, przez szczelinę pod drzwiami, wtacza się niewielki, cicho syczący przedmiot. Ampułka z gazem usypiającym. Po piętnastu sekundach Anzelm pada nieprzytomny, nabijając sobie przy okazji wielką śliwę o kant wanny. Dwie sekundy później niewielki ładunek wybuchowy wysadza drzwi od łazienki Anzelma. Do środka wpadają dwaj ubrani na czarno agenci wydziału operacyjnego Central Investigation of Piracy Agency (CIoPA) wspomagani z helikoptera przez snajperów z Department of Unified Piracy Assessment (DoUPA). Pakują nieprzytomnego Anzelma do worka i wybiegają.

Czas: dwudziesty trzeci kwietnia 2027 roku, wczesne popołudnie.
Miejsce: sala rozpraw Sądu rejonowego w Bździochach Górnych

Sędzia: Panie Żęcicha, sąd oświadcza co następuje: dopuścił się pan ciężkiego przestępstwa w postaci nieautoryzowanego odtwarzania utworu muzycznego objętego prawami autorskimi. Ponadto analizy akustyczne wykazały, że w trakcie tego niecnego procederu przytupywał pan sobie nogą do taktu, co kwalifikuje się jako taniec. W związku z powyższym, decyzją Sądu Rejonowego w Bździochach Górnych, zostaje pan ukarany grzywną w wysokości siedemnastu tysięcy euro oraz trzema latami pozbawienia słuchu w zawieszeniu na lat pięć. Niniejszy wyrok jest prawomocny.

Anzelm (ze łzami w oczach): dziękuję, Wysoki Sądzie, za ulgowe potraktowanie mojej sprawy. Zdaję sobie sprawę, że następnym razem będzie krzesło elektryczne. Jestem zobowiązany.


Zapisz się
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
lacki
lacki
2012/06/05 16:01

Na szczęście w 2027 roku nie będzie już tego eksperymentu zwanego Euro.
A co do tematu to nasi euroosłowie mają podobne pomysły. Na przykład by płacić tantiemy, czy jak te haracze się zwą, nawet za dzwonki w telefonie. Zwłaszcza jak ktoś zadzwoni np w pociągu i wszyscy zaczną nucić i tańczyć…
W naszym ukochanym kraju jest dodatkowa tragedia bo mafii ściągających haracze jest kilka (ZAiKS, STOART, ZPAV, SAWP)- ponoć znane są przypadki, że w jednym barze pojawiały się smutne typki dzień po dniu z żądaniem zapłaty za to samo ale dla innej mafii.
Można w necie o tych sektach wspieranych przez reżimową władzę w necie, np. tu : http://www.bankier.pl/wiadomosc/Nie-tylko-ZAiKS-p

Wszystko przez rosnącą ochronę prawną artystów i ich dzieł, rozciągającą się coraz szerzej i dalej. Jeszcze chcą to wszystko uregulować i kontrolować dobitniej poprzez ACTA i czy inne twory.

pendragon
pendragon
Reply to  lacki
2012/06/05 18:10

Czy nie taniej byłoby zamiast płacić haracz do ZAiKS, STOART, ZPAV, SAWP puszczać wyłącznie muzykę zagraniczną?

kasia.eire
Reply to  pendragon
2012/06/05 19:32

dojdzie do tego niedługo, że za darmo to będzie można sobie tylko puszczać bąki. Jak wykonawca ma być popularny, skoro ciągle jest problem z tym, czy można go słuchać, czy nie?

pendragon
pendragon
Reply to  lacki
2012/06/05 19:43

Na YT coś ostatnio zmienili, bo jeszcze kilka miesięcy temu kiedy wrzucałem jakiś filmik z podkładem muzycznym (w opisie zawsze pisałem kto gra i jaki jest tytuł) to natychmiast z automatu przychodził mail z informacją, że materiał zawiera treść, do której jakiś tam amerykański moloch ma copyright. Teraz zamiast tego pojawia się link typu "kup utwór Light my Fire w sklepie etc".

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x