Branżowe

Szybkie piętnastki

Dziś kolejna odsłona niekończącej się opowieści o anagramowaniu. Tym razem pokażę jak w wydajny sposób znaleźć wszystkie piętnastoliterowe słowa języka polskiego, mając danych trzynaście liter i dwa blanki.

W odróżnieniu od poprzednio prezentowanej metody, dziś ugryzę zagadnienie od dupy strony.

Przypomnę: poprzednio szukałem słów siedmioliterowych z pięciu liter i dwóch blanków, generując pięć milionów (z hakiem!) permutacji tych pięciu liter skombinowanych ze wszystkimi możliwymi pozycjami dwóch blanków, z których każdy reprezentuje jedną z 32 liter polskiego alfabetu. Końcowe zapytanie szukało dopasowań między tym pięciomilionowym zbiorem permutacji a ponaddwuipółmilionowym zbiorem polskich słówek.

Tym razem, ponieważ przy piętnastu literach (i dwóch blankach) ilość permutacji / kombinacji idzie w tryliony, powyższa metoda się nie sprawdzi i trzeba zakombinować inaczej.

Po pierwsze zauważamy, że słowa „doznawalibyście” oraz „nazdobywaliście” składają się z tych samych liter (a,a,b,c,d,e,i,i,l,n,o,ś,w,y,z). ZBIÓR liter jest więc identyczny w obydwu przypadkach, jedyna różnica polega na innym uporządkowaniu liter w wyrazie. Bazując na tym fakcie, zaczynamy od tego, że dla każdego słowa w słowniku generujemy odpowiadający mu, posortowany alfabetycznie ciąg liter, i zapisujemy go w osobnej kolumnie słownika.

Dodatkową kolumnę nazwałem [litery]. Po wypełnieniu jej wartościami należy na niej założyć indeks (z powtórzeniami, oczywiście) celem przyspieszenia późniejszych zapytań.

Do wypełnienia tej nowej kolumny wartościami użyłem poniższej funkcji:

CREATE FUNCTION [dbo].[LiterySlowa] (@Slowo varchar(100)) RETURNS varchar(100) AS
BEGIN;
 DECLARE @ResultVar varchar(100)='';
 DECLARE @t table(s varchar(100));
 DECLARE @i int=1;
 WHILE @i<=len(@Slowo) BEGIN
 INSERT @t SELECT substring(@Slowo, @i, 1)
 SELECT @i = @i + 1;
 END;
SELECT @ResultVar=@ResultVar+s from @t order by s;
RETURN @ResultVar
END

Funkcja wykonuje się około 540 mikrosekund, więc wyliczenie wszystkich posortowanych zbiorów liter dla słownika z ponad 2.7 mln rekordów zajęło około 26 minut.

Przy okazji ktoś upierdliwy mógłby zauważyć, że bezczelnie używam słowa „zbiór” w odniesieniu do grupy elementów z powtórzeniami, jak również używam pojęcia „zbiór posortowany”, które jest niepoprawne z matematycznego punktu widzenia. No i fajnie.

Następnie stworzyłem sobie tabelę, w której zamierzam zapisać wszystkie kombinacje dwóch blanków w słowie piętnastoliterowym. Jest ich dokładnie 105: pierwszy blank może pojawić się na piętnastu różnych pozycjach, drugi na czternastu pozostałych, ale trzeba jeszcze wyeliminować duble, czyli: 15 * 14 / 2 = 105.

CREATE TABLE kombinacje(s char(15));

Niezbędny będzie też zestaw liter, które mamy anagramować. Na tapetę biorę słówko „doznawalibyście”, zastępując Z i Ś blankami:

DECLARE @s char(13)='donawalibycie';
SELECT @s = dbo.LiterySlowa(@s);

Wypełniamy tabelę kombinacjami:

DECLARE @i1 int=1, @i2 int=2;
WHILE @i1 <= 15 BEGIN;
 WHILE @i2<=15 BEGIN
  INSERT kombinacje SELECT left(@s, @i1-1) + '_' + substring(@s, @i1, @i2-@i1-1) + '_' + right(@s, 15-@i2);
  SET @i2=@i2+1;
 END;
 SET @i1=@i1+1;
 SET @i2=@i1+1;
END;

W tym momencie tabela [kombinacje] zawiera 105 rekordów, zaczynających się od:

__aabcdeiilnowy
_a_abcdeiilnowy
_aa_bcdeiilnowy
_aab_cdeiilnowy

i tak dalej aż do:

aabcdeiilno_wy_
aabcdeiilnow_y_
aabcdeiilnowy__
aabcdeiilnowy__

W ostatnim kroku wykonujemy zapytanie na tabeli słownikowej, znajdując dopasowania na naszej dodatkowej, świeżo utworzonej kolumnie, i zwracając odpowiadające im słowa:

SELECT DISTINCT slowo
FROM words w JOIN kombinacje k ON w.litery like k.s
WHERE len(w.slowo) = 15;

W efekcie, po około 10 sekundach, dostajemy listę dziewięciu słówek:

niedyblowaniach
odnawialibyście
odwanialibyście
doznawalibyście
nazdobywaliście
anodowalibyście
niedryblasowaci
dansowalibyście
niebaldachimowy

Całość wykonuje się około 13 sekund (z czego 3 sekundy to wygenerowanie stu pięciu kombinacji blanków – głowę dam, że można szybciej, ale za leniwy jestem).

Jeżeli ktoś ma jakieś propozycje ulepszenia powyższego rozwiązania (głównie w zakresie szybkości działania), zapraszam do komentowania.

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

4 komentarzy do "Szybkie piętnastki"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
butter
Gość

;D. Czyli tak, jak proponowałem – join na lajku. HA

xpil
Gość

dżojn a nie join, nie kalecz mi tu angielszczyzny :]

Maciek
Gość

Co do "zbioru", to lista bylaby tutaj bardziej poprawnym okresleniem. 😉

Ponadto kopsnales sie przy kombinacjach: powinno byc "__aabcdeiilnowy" (15 znakow) zamiast "__aabcdeiilnośwyz" (17 znakow).

Generalnie nie sadzilem, ze sqla mozna wykorzystac do takich celow, gratuluje pomyslowosci. Mimo wszystko wydajnosc pozostawia wiele do zyczenia, a sam jezyk wydaje sie byc zbyt ograniczonym do takiego zadania. Az z ciekawosci sprawdzilem jakby to wygladalo w moim ulubionym jezyku i o dziwo to samo wyszukanie zajmuje mniej niz sekunde, bez tworzenia zadnych tabel, a dopasowania znajdowane sa w trakcie odczytywaniu pliku.

xpil
Gość

Słuszna uwaga – poprawione (wywaliłem Z i Ś).

Co do SQL – to jest w końcu język deklaracyjny. Mówisz mu CO ma zrobić, natomiast niewielki masz wpływ na to JAK to będzie zrobione. Jakby się uprzeć, można by przy użyciu CLR dopisać rozszerzenie do anagramowania, w jakimś C# czy innym VB.NET – może kiedyś mi się zachce.

Close