Pół miliona euro

Ponad pół miliona euro (a konkretnie prawie €604000) kosztuje przesłanie jednego gigabajta informacji za pośrednictwem telefonu komórkowego w Irlandii.

Jak to możliwe?

Sprawdźmy… Wysłanie jednego sms-a kosztuje dziewięć centów. Limit długości sms-a to sto sześćdziesiąt znaków (bajtów). Tym samym za jeden bajt płacimy €0.0005625. Przemnóżmy to przez dwa do trzydziestej potęgi (ilość bajtów w gigabajcie) i okaże się, że za gigabajt zapłacimy 603979 euro i 77 centów.

Żeby ten gigabajt przesłać, musimy wysłać ponad sześć i pół miliona sms-ów. Zakładając, że 160-znakowego sms-a piszemy i wysyłamy w minutę, wysłanie gigabajta zajmie nam ponad dwanaście lat.

Reasumując: transfer na poziomie 20 bitów na sekundę, koszmarnie wysoka cena, a mimo to sms-y ciągle sprzedają się jak świeże bułeczki.

Wot, tiechnika.

Autor: xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar