Pod prąd

Pół miliona euro

Ponad pół miliona euro (a konkretnie prawie €604000) kosztuje przesłanie jednego gigabajta informacji za pośrednictwem telefonu komórkowego w Irlandii.

Jak to możliwe?

Sprawdźmy… Wysłanie jednego sms-a kosztuje dziewięć centów. Limit długości sms-a to sto sześćdziesiąt znaków (bajtów). Tym samym za jeden bajt płacimy €0.0005625. Przemnóżmy to przez dwa do trzydziestej potęgi (ilość bajtów w gigabajcie) i okaże się, że za gigabajt zapłacimy 603979 euro i 77 centów.

Żeby ten gigabajt przesłać, musimy wysłać ponad sześć i pół miliona sms-ów. Zakładając, że 160-znakowego sms-a piszemy i wysyłamy w minutę, wysłanie gigabajta zajmie nam ponad dwanaście lat.

Reasumując: transfer na poziomie 20 bitów na sekundę, koszmarnie wysoka cena, a mimo to sms-y ciągle sprzedają się jak świeże bułeczki.

Wot, tiechnika.

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Close