Lartho: zagadka

https://xpil.eu/n4j

Gra nazywa się Lartho i ma bardzo proste reguły. Pierwszy gracz wybiera jakąś liczbę całkowitą dodatnią X. Zadaniem drugiego gracza jest uzyskanie tej liczby przy pomocy następujących reguł: zaczyna od jedynki, a potem w każdym kroku może albo (A) podwoić bieżącą liczbę, albo (B) odjąć jedynkę i podzielić przez 3, przy czym (B) może zrobić wyłącznie wtedy, gdy bieżąca liczba jest nieparzystą wielokrotnością trójki zwiększoną o jeden. Jeżeli drugiemu graczowi uda się uzyskać X, wygrywa. Jeżeli nie - wygrywa gracz numer jeden.

Przykładowy przebieg gry: pierwszy gracz wybiera X=5. Drugi gracz startuje od jedynki: 1=>2, 2=>4, 4=>8, 8=>16, 16=>5 (czyli (16-1)/3).

Inny przykład: pierwszy gracz wybiera X=6. Drugi gracz startuje od jedynki: 1=>2, 2=>4, 4=>8, 8=>16, 16=>5, 5=>10, 10=>3, 3=>6.

Pytanie: jaka jest najmniejsza liczba, którą pierwszy gracz może wybrać aby zagwarantować sobie wygraną?

Rozwiązanie zagadki tutaj.

Uwaga: ta zagadka jest wbrew pozorom dość trudna. Jeżeli potrzebujesz podpowiedzi, to są trzy: dwie w okolicach początku wpisu i jedna w formularzu odpowiedzi. Jeżeli i tego za mało, możesz spróbować poszukać kolejnych podpowiedzi w przeszłości, najlepiej kilka dni po tym, jak ustanowiono rekord świata w sprzedaży najdroższego dzieła sztuki na pojedynczej aukcji (rekord, który został pobity dopiero półtora roku później przez pewnego ważniaka z Kataru), ale jeszcze przed katastrofą lotniczą, w której na terenie Rosji zginęło 44 pasażerów i 6 członków załogi. Ewentualnie niecałe sześć lat później.

https://xpil.eu/n4j