Największy pustak

Mówiąc o kimś "pustak" mamy na ogół na myśli znikomą zawartość substancji szarej pomiędzy jego (lub jej) trąbkami Eustachiusza.

Gdzie jest najpuściej?

Proste: w Kosmosie! Kosmos jest nie tylko ogromny (naprawdę wielki), ale też bardzo pusty.

Jak bardzo?

Z tego co nam obecnie wiadomo, Kosmos rozciąga się na jakieś 93 miliardy lat świetlnych. Jest to odległość nie do objęcia ludzkim umysłem. Człowiek, jak kura, potrafi na raz skupić się na maksymalnie trzech rzeczach (przy odrobinie treningu można tę liczbę powiększyć do kilkunastu, dzięki czemu kontrolerzy ruchu na lotniskach mają pracę). Wyobrażenie sobie prawie stu miliardów lat świetlnych jest tak abstrakcyjne, że... no nie da się. Nie i już.

Nawet jeden rok świetlny to kupa odległości, ale już jakby do ogarnięcia. Najbliższa Słońcu gwiazda jest od nas odległa o ciut ponad 4 lata świetlne. Idzie to sobie wyobrazić. Może nie tak od razu, może trzeba się trochę pogimnastykować, ale da się.

W układzie okresowym najgęstszym stabilnym pierwiastkiem jest osm. Centymetr sześcienny osmu waży aż 22.5 grama. Dla porównania centymetr sześcienny wody waży tylko jeden gram a ołowiu - około jedenastu gramów. Kostka ołowiu pływałaby w bajorku z płynnego osmu jak kapok.

Gówno tam, pływała-srywała, osm topi się w trzech tysiącach stopni, a ołów w trzystu z hakiem. Ale ćśśś, może nie zauważą...

No więc teraz wyobraźmy sobie, że upakowalibyśmy materię całego Kosmosu w sześcian o gęstości osmu. Wszystkie planety, komety, księżyce, asteroidy, gwiazdy, galaktyki, gromady i supergromady galaktyk, wszystkie kwazary, czarne dziury, ciemną materię i fruwającą po bliżej nie znanej mi orbicie czerwoną Teslę - i co tam jeszcze. Pościągaliśmy to wszystko do kupy i posklejaliśmy specjalnym klejem (albo włożyli w odpowiednio duże imadło), żeby osiągnąć gęstość osmu.

Jak wielki byłby taki sześcian?

(pomijając oczywisty fakt, że prawie natychmiast zapadłby się on w największą w Kosmosie czarną dziurę i tyle by tego było...)

Otóż miałby on niewiele więcej niż... pięć lat świetlnych w każdą stronę.

Tak, moi mili. Cosiów w Kosmosie jest o wiele mniej, niż Nicosiów. 93 miliardy lat świetlnych skompresowane do zaledwie pięciu.

Cieszmy się, że jesteśmy.

Zapisz się
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
17
0
Zapraszam do skomentowania wpisu.x
()
x