Z krypty

Nie „z krypty” tylko „skrypty”, ale wyszło mi, że krypta w tytule może zachęcić Czytelnika do kliknięcia. Od razu więc mówię, nie będzie o kryptach tylko o skryptach.

W ramach walki z opieszałością mego serwera www, który serwował kolejne wpisy na blogu xpil.eu z prędkością chorego na astmę żółwia pędzącego pod wiatr przez morze gęstego budyniu postanowiłem dość ekstremalnie obciąć wagę strony głównej. Wywaliłem większość grafiki, zostawiłem sam tekst.

Zapuściłem test prędkości…

… spadło z ponad dwóch sekund do około 700 milisekund, czyli trzech czwartych sekundy. Nieźle.

A potem z ciekawości zerkłem w strzeguły statystyk i się zadziwiłem. Albowiem okazało się, że kod HTML strony g{ł}ównej zajmuje ledwie 3.3% śmieci przesyłanych po łączach między blogiem a Twoją przeglądawką. Reszta to głównie właśnie te tytułowe skrypty (JavaScript) oraz arkusze stylów czyli CSS:

 

Ponad siedemdziesiąt siedem procent strony to JS+CSS, a tylko 3% to HTML. Reszta to obrazki (2%) oraz fonty (17%, pi x oko). Zadziwiające.

Ech, gdzie się podziały czasy, kiedy człowiek tłukł strony ręcznie w hateemelu 😉

(Nie, nie będę kłamał: nigdy nie zajmowałem się tłuczeniem stron w hateemelu. Ale mógłbym…)

Ot, czasy, panie.


7
Dodaj komentarz

avatar
Obrazki i zdjęcia
 
 
 
Filmy
 
 
 
Inne
 
 
 
2 Wątki komentarzy
5 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
bobikoxpilxpilButter Recent comment authors
  Zapisz się  
Powiadom o
Butter
Gość
Butter
offline

3 miliony bibliotek, frameworków itp…
takie czasy Panie. Podobnie ma się z aplikacjami – narzut „technologiczny” powoduje, że dorzuca się procków i ramu zamiast popatrzeć na to, co tam lata. Np. taki Hibernate – po to, aby nie przejmować się [czytaj: nie uczyć] sqla.

bobiko
Gość
bobiko
offline

Panie, co pan najlepszego robił ? 😉 Cacheowanie grafiki czy stąłych eleementów strony badz wrzucenie ich na CDNowskie serwery powinno pomóc – tak jak z tymi JS.

%d bloggers like this: