GCI: polski akcent wielkiego odkrycia matematycznego

https://xpil.eu/v2w

Od niedawna po Internecie kr膮偶y opowie艣膰 o tym, jak pewien starszy pan udowodni艂 hipotez臋 GCI (Gaussian Correlation Inequality). Poniewa偶 na statystyce znam si臋 raczej s艂abo, nie b臋d臋 teraz opowiada艂 szczeg贸艂owo o tym, czego owa hipoteza (a od niedawna: twierdzenie) dotyczy. Ogl臋dnie m贸wi膮c chodzi o zale偶no艣膰 mi臋dzy prawdopodobie艅stwami zdarze艅 ze sob膮 skorelowanych (przyk艂ad: losujemy cz艂owieka z populacji ziemskiej i wa偶ymy go; je偶eli ma nadwag臋, istnieje du偶e prawdopodobie艅stwo, 偶e jego wzrost jest powy偶ej 艣redniej. I tak dalej). Hipoteza kr膮偶y艂a po 艣wiecie od do艣膰 dawna, jednak w pe艂ni zosta艂a sformalizowana dopiero w okolicach 1972 roku. Od tamtej pory tabuny statystyk贸w pr贸bowa艂y j膮 udowodni膰 (lub obali膰) i wszyscy jak jeden m膮偶 dochodzili do wniosku, 偶e zadanie jest na tyle trudne, 偶e wymaga opracowania nowych poj臋膰 i metod matematycznych. Hipoteza GCI by艂a dla statystyk贸w mniej wi臋cej tym, czym by艂a聽Wielka Hipoteza Fermata dla "normalnych" matematyk贸w

Cudzys艂贸w powy偶ej sugeruje, 偶e nikt normalny nie zajmuje si臋 matematyk膮 bardziej zaawansowan膮, ni偶 wyliczanie reszty w warzywniaku 馃槈

Mniej wi臋cej trzy lata temu niemiecki statystyk-emeryt, niejaki Thomas Royen, myj膮c z臋by pewnego lipcowego poranka wpad艂 na pomys艂 jak udowodni膰 hipotez臋 GCI - i to bez u偶ywania 偶adnych zaawansowanych narz臋dzi matematycznych.

Thomas jest panem starej daty i nie zna LateX-a. Sporz膮dzi艂 wi臋c dokument opisuj膮cy dow贸d hipotezy w Wordzie i wys艂a艂 go na arxiv.org, co w zasadzie powinno zamkn膮膰 temat.

Pech jednak chcia艂, 偶e mniej wi臋cej w tym samym czasie kilka "dowod贸w" tej偶e hipotezy wys艂ali tam r贸wnie偶 inny "matematycy" od siedmiu bole艣ci i komitet zajmuj膮cy si臋 weryfikacj膮 dowod贸w odrzuci艂 je wszystkie, bez szczeg贸艂owego przegl膮dania.

Thomas postanowi艂 wi臋c na w艂asn膮 r臋k臋 opublikowa膰 dow贸d w prasie bran偶owej. Na cel obra艂 sobie indyjsk膮 gazet臋聽Far East Journal of Theoretical Statistics, z kt贸r膮 ju偶 wcze艣niej wsp贸艂pracowa艂. Poniewa偶 jednak Indie s膮 daleko, "jako艣" nikt nie zauwa偶y艂 tego dowodu przez kolejne dwa lata.

Dopiero pod koniec grudnia 2015 roku polski matematyk Rafa艂 Lata艂a (profesor Instytutu Matematyki UW, dziwnym zbiegiem okoliczno艣ci mieszcz膮cego si臋 przy ulicy Stefana Banacha, innego wybitnego polskiego matematyka) opublikowa艂 wraz ze swoim studentem Dariuszem Matlakiem dokument opisuj膮cy osi膮gni臋cie Thomasa Royena. P贸艂 roku p贸藕niej dow贸d zosta艂 wreszcie formalnie uznany, jego tre艣膰 przepisana "porz膮dnie" w LateX-u i Wogle.

Jak wida膰 czasami nawet proste rzeczy potrzebuj膮 du偶o czasu, 偶eby przebi膰 si臋 do publicznej 艣wiadomo艣ci. 呕yjemy w dobie informacji, co oznacza - o czym zreszt膮 pisa艂 staruszek Lem ju偶 p贸艂 wieku temu - 偶e informacja zalewa nas w astronomicznych wr臋cz ilo艣ciach i dawno ju偶 przekroczyli艣my pr贸g, za kt贸rym odr贸偶nienie prawdy od fa艂szu staje si臋 nieop艂acalne.

Drugi wniosek, kt贸ry mi si臋 tu nasuwa jest taki, 偶e w艣r贸d ponadsiedmiomiliardowej populacji pr臋dzej czy p贸藕niej trafi膮 si臋 geniusze pokroju Shinichiego Mochizukiego (zapraszam do lektury tu,聽tu i tu聽- naprawd臋 ciekawa historia), kt贸rych dzie艂a pozostan膮 niedocenione przez wiele, wiele pokole艅.

https://xpil.eu/v2w

2 komentarze

    1. Oj tak. Facet niby taki przedwojenny (i to dos艂ownie – zmar艂o mu si臋 w przeddzie艅 wybuchu IIW艢), a 艂eb mia艂 ze dwa rz臋dy wielko艣ci wi臋kszy od mojego. Szacun.

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Je偶eli chcesz do komentarza wstawi膰 kod, u偶yj sk艂adni:
[code]
tutaj wstaw sw贸j kod
[/code]

Je偶eli zrobisz liter贸wk臋 lub zmienisz zdanie, mo偶esz edytowa膰 komentarz po jego zatwierdzeniu.