Ogonki – niewidki

https://xpil.eu/4zg

Od czasu do czasu przytrafia mi się, że mój domowy pecet gubi polskie ogonki.

Ot tak, po prostu, bez jakiejś wyraźnej przyczyny, klawiatura przestaje reagować na prawy Alt. A raczej - reaguje, ale "zwyczajnie", a więc zaczyna wybierać opcje z głównego menu odpowiadające danym literkom, zamiast grzecznie wstawiać ogonki. A także w dalszym ciągu daje się wpisywać polskie litery za pomocą tyldy (dla niewtajemniczonych: tylda-a daje ą, tylda-o to ó i tak dalej). Czyli polskie ustawienia nie znikają, tylko prawy Alt odmawia współpracy.

Według Gugielnicy najczęstszym tego powodem jest przypadkowe wciśnięcie Alt-Shift w sytuacji, kiedy ma się dwa lub więcej ustawień klawiatury w opcjach regionalnych komputera. Ale u mnie jest tylko jedna klawiatura (Polski programisty), więc nie da się przełączyć na inną.

Najbardziej deprymujące jest to, że nie da się w żaden sposób tego "naprawić" bez restartowania komputera. Próbowałem nawet dodać "na chwilę" inną klawiaturę, przełączyć się na nią i potem z powrotem na polską - nic. Usunąłem polską klawiaturę z systemu kompletnie i potem dodałem ją od zera - też nic. Przelogowanie użytkownika ani zalogowanie się na inny profil też nie działa.

Urwał żeż nać, motyla twoja stopa, nic tylko restarcik. Po restarciku dwa dni albo dwa tygodnie spokoju, aż do kolejnego takiego hopsztosu.

Nie do końca jestem pewien, ale wydaje mi się, że za każdym razem, kiedy mi się to przytrafia, mam na pierwszym planie przeglądarkę (Firefox). Więc może to wina przeglądarki? Ale w taki dziwny sposób? Hm.

Tak czy siak, chciałem się pochwalić, że udało mi się niedawno odnieść (niewielki, ale zawsze...) sukces na tym polu. Mianowicie odkryłem, że można przywrócić poprawne działanie klawiatury bez restartowania komputera.

Otóż wystarczy zalogować się do sesji RDP jakiegokolwiek innego komputera, na którym działa Windows z polską klawiaturą. A jeżeli taką sesję już mamy uruchomioną, wystarczy się na nią na moment przełączyć. Po powrocie do maszyny lokalnej problem znika.

Magia, panie. Magia jak nie wiem co.

Czy jest na sali lekarz?

https://xpil.eu/4zg

6 komentarzy

 1. U mnie w laptopie miałem taki problem, że czasami klawiatura przestawała działać. Normalnie nagle bez ostrzeżenia przestaje reagować. Rozwiązaniem okazało się wgranie starszego sterownika do karty graficznej 😛 Niestety czasami trzeba aktualizować sterowniki, więc teraz przy każdej nowej aktualizacji mam ten dreszczyk niepewności czy na nim klawiatura nie będzie strzelać fochów.

  1. Ja ostatnio doradziłem jednemu znajomemu zakup słuchawek bezprzewodowych. Najpierw chwalił, potem mnie sklął, bo mu przestały działać. Co się okazało? Małomiękki spitolił sterownik Bluetooth podczas jednego z update-ów Win10. Nikomu teraz nie można ufać…

 2. Najnowszy Firefox? Wersja PL czy EN? Jeśli EN to może coś tam sobie synchronizuje po swojemu?
  Ja miałem z nim wiele innych problemów, że po 2 tygodniach wróciłem do wersji 56 i wszystko pięknie gra 🙂

  1. Na 99% to nie wina przeglądarki – używam tej samej wersji Firefoxa na czterech różnych komputerach, a ten problem pojawia się tylko na jednym.

   Z drugiej strony skoro problem pojawia się właśnie w trakcie używania FF, może jednak coś jest na rzeczy.

   Jak znam życie, to pewnie wina jakiejś rzadkiej kombinacji kilku czynników, typu: firefox + sterownik do karty graficznej + parzystość dnia miesiąca + ilość ruchów myszą. Czy coś w ten deseń.

 3. Na większości komputerów widzę dwa rodzaje: klawiatura polski (programisty) i polski (214).
  W poprzedniej pracy usunięcie tej drugiej i tak nie pomagało, ale wystarczyła powyższa kombinacja. Edukowanie ludzi zajęło mi dwa lata, żeby nie robili resetu, “bo po nim wszystko działa normalnie” ;]

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.