Branżowe

Jak szybkie są nasze komputery?

O tym, że komputery są szybkie, wie każdy. Przynajmniej teoretycznie, bo jak trzeba uruchomić wyłączony komputer albo otworzyć stronę na ulubionym blogu, to nagle okazuje się, że sekundy lecą, a nic się nie dzieje.

No więc właśnie – jak to jest tak naprawdę z tą szybkością komputerów?

Znalazłem niedawno stronę, która prezentuje prosty acz niebanalny quiz próbujący uzmysłowić rozwiązującemu, co tak naprawdę wie i rozumie jeśli chodzi o prędkość pracy współczesnych komputerów. Każde pytanie quizu jest identyczne: ile razy w ciągu jednej sekundy komputer może wykonać daną czynność? Zmienia się tylko sama czynność.

Mówimy o porządnym, dobrej klasy komputerze PC. Nie żaden tam superkomputer z Top500 – nie. Zwykły, współczesny pecet. I pytania są tak sformułowane, że wystarczy podać poprawny rząd wielkości. Jeżeli więc, dajmy na to, komputer w ciągu jednej sekundy potrafi daną czynność zrobić 300,000,000 razy, to zarówno odpowiedź 100,000,000 jak i 1,000,000,000 jest zaliczona jako poprawna.

Mi się udało zdobyć dziesięć punktów na osiemnaście możliwych.

A Tobie?

Quiz jest tutaj: http://computers-are-fast.github.io/

Powodzenia!

Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Sprawdź też

Close
Close