PchełkiPchełki SQL

Tabele temporalne

Już w latach 90 zeszłego stulecia firma Postgres próbowała zrealizować ideę tabel temporalnych, jednak ze względu na bardzo wysokie koszty składowania ogromnych ilości danych pomysł zarzucono.

W roku 2013 tabele temporalne trafiły do kolejnej wersji specyfikacji języka SQL.

Od niedawna wszyscy więksi dostawcy baz danych przejęli się tematem i zaczęli implementować tę opcję w swoich produktach. Jak na razie udało się to kilku firmom: Oracle, Postgres, Teradata, IBM DB2, Microsoft, Cockroach DB oraz MarkLogic (ten ostatni nie jest bazą stricte SQL-ową, ale mimo wszystko zaimplementowali „temporalność” w swoim produkcie).

Na czym polega trick?

Trick polega na tym, że w zapytaniu typu SELECT możemy dodać na końcu operator AS OF, a zaraz po nim podać przedział czasu (w szczególności: punkt w czasie), z którego chcemy dostać wyniki.

Czyli taka jakby maszyna czasu.

Oczywiście ZANIM zaczniemy używać tej składni, musimy najpierw włączyć „temporalność” dla danej tabeli.

Jak to wygląda w praktyce?

No cóż. Różni dostawcy zrealizowali to lepiej lub gorzej. Pokażę przykład Microsoftu – może nie najbardziej elegancki, ale najbliższy memu bazylowemu sercu. Uwaga: poniższy przykład jest bardzo uproszczony względem tego, co utworzylibyśmy w świecie rzeczywistym. Chcę tylko pokazać sam mechanizm.

CREATE TABLE dbo.Ksiazki
(
	ID BIGINT NOT NULL PRIMARY KEY CLUSTERED
	, TYTUL NVARCHAR(5700) NOT NULL
	, ISBN CHAR(13) NOT NULL
	, WYDANIE int NOT NULL
	, WAZNE_OD DATETIME2 NOT NULL
	, WAZNE_DO DATETIME2 NOT NULL
	, PERIOD FOR SYSTEM TIME(WAZNE_OD, WAZNE_DO)
)
WITH (SYSTEM_VERSIONING = ON (HISTORY_TABLE = dbo.KsiazkiHist));

Powyższe zapytanie utworzy dwie tabele: Ksiazki oraz KsiazkiHist. Dzięki temu, że użyliśmy słówka PERIOD na końcu listy kolumn, a także włączyliśmy wersjonowanie („WITH (SYSTEM_VERSIONING = ON…”), od tej pory wszelkie zmiany do tabeli Ksiazki będą automatycznie rejestrowane w tabeli KsiazkiHist. Ale to nie wszystko.

Otóż składnia języka SQL została odrobinę zmodyfikowana w celu uproszczenia wyciągania danych historycznych. Zamiast jawnie wysyłać zapytanie do tabeli KsiazkiHist, możemy zrobić tak:

SELECT * from Ksiazki
AS OF '2016-07-02';

Takie zapytanie zwróci nam wszystkie rekordy z tabeli Ksiazki, które istniały tam o północy drugiego lipca 2016.

Inny przykład:

SELECT * from Ksiazki
AS OF FROM '2016-07-02 12:34:55.000' TO '2016-07-02 12:38:51.000';

Tutaj pytamy o wszystkie rekordy, które były aktywne drugiego lipca między godziną 12:34:55 a 12:38:51. To zapytanie (i wszystkie w przykładach poniżej) może nam zwrócić kilka rekordów dla tej samej książki, jeżeli w podanym przedziale czasu rekord danej książki był modyfikowany wielokrotnie.

Jeszcze inny przykład:

SELECT * from Ksiazki
AS OF BETWEEN '2016-07-02 12:34:55.000' AND '2016-07-02 12:38:51.000';

Tutaj dostaniemy wyniki identyczne, jak w poprzednim zapytaniu, z drobną (ale istotną) różnicą: jeżeli ktoś zmodyfikował dany rekord dokładnie o godzinie 12:38:51, zobaczymy ten zmodyfikowany rekord (w poprzednim przykładzie z FROM…TO… taki rekord zostanie odrzucony z wyników).

I ostatni przykład:

SELECT * from Ksiazki
AS OF CONTAINED IN ('2016-07-02 12:34:55.000', '2016-07-02 12:38:51.000');

Tu mamy istotną zmianę względem poprzednich przykładów: zapytanie z operatorem CONTAINED IN zwróci wszystkie rekordy historyczne, które zostały uaktywnione a następnie zdezaktywowane w podanym przedziale czasu.

Jeżeli więc zmieniliśmy książce o ID=34765 tytuł o godzinie 12:34:55.244, a następnie zmieniliśmy ISBN o godzinie 12:34:55:761 i jeszcze potem numer wydania o godzinie 12:38:21.000 (i nic ponadto), wówczas powyższe zapytanie zwróci dla tej książki rekord zmieniony o 12:34:55.244 oraz 12:34:55:761, ale już nie ten zmieniony o 12:38:21.000 (bo nie został on zdezaktywowany w podanym przedziale czasowym).

Na zakończenie odpowiem jeszcze na pytanie, które z pewnością ciśnie się na usta Czytelnikowi: A co w sytuacji, kiedy mamy strasznie dużo danych historycznych, a chcemy zachować tylko historię z, dajmy na to, ostatniego roku?

No cóż. Tutaj też implementacji jest kilka, jedne lepsze, inne gorsze. W Cockroach DB na ten przykład definiujemy sobie po prostu maksymalny okres, w którym dane „temporalne” mają być przechowywane i gotowe – silnik bazy „sam” dba o to, żeby kasować „stare” dane. Bardzo higienicznie.

A jak to zrobił Microsoft?

Trochę powiązał zagadnienie sznurkami i pozbijał starymi, zardzewiałymi gwoździami. Czyszczenie danych historycznych z tabel temporalnych odbywa się w sposób następujący:

1. Wyłączamy temporalność dla danej tabeli:

ALTER TABLE dbo.Ksiazki SET (SYSTEM_VERSIONING = OFF);

2. Kasujemy dane historyczne (tyle, ile potrzebujemy):

DELETE FROM dbo.Ksiazki WHERE WAZNE_DO <= '2015-07-05';

3. Włączamy z powrotem temporalność:

ALTER TABLE dbo.Ksiazki SET (SYSTEM_VERSIONING = ON (HISTORY_TABLE  = dbo.KsiazkiHist, DATA_CONSISTENCY_CHECK = OFF));

Jak widać w punkcie 3. musimy przy ponownym włączaniu temporalności wyłączyć sprawdzanie spójności danych w tabeli historycznej.

Trochę to pachnie średniowieczem, ale skoro działa, nie będę narzekał…

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Tabele temporalne"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Stefek
Gość

Zdecydowanie powinienes miec w tym poscie muzyczny motyw przewodni!
https://www.youtube.com/watch?v=Oca32pZmKzM

Close